سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

ترفند امنیتی / روش یافتن و حذف نرم افزار جاسوسی از گوشی

 

نرم افزارهای جاسوسی به روش‌های مختلفی وارد گوشی‌های هوشمند می‌شوند و از این طریق بدون اینکه کاربر از حضور جاسوس خبر داشته باشد دست به جاسوسی و دزدی اطلاعات می‌زنند.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری فارس، زندگی دیجیتال در حال تبدیل شدن به بخشی از هویت ما است. ایمیل‌هایی که ارسال می‌کنیم، مکالماتی که در شبکه های اجتماعی داریم و همچنین عکس‌هایی که به اشتراک می‌گذاریم، همگی به شکل گیری شخصیت‌های دیجیتال ما کمک می‌کنند.

راه هایی برای جلوگیری از نفوذ مجرمان سایبری به زندگی دیجیتال ما وجود دارد. شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN)، رمزگذاری سرتاسری و استفاده از مرورگرهایی که فعالیت کاربر را ردیابی نمی‌کنند، همه روش‌های رایج هستند.

با این حال، گاهی اوقات تشخیص نظارت شدن توسط یک جاسوس دشوارتر است.

این راهنما به این موضوع می پردازد که نرم افزارهای جاسوسی و علائم هشدار دهنده چیست و چگونه می توان چنین آفتی را از دستگاه های تلفن همراه حذف کرد.

نرم افزارهای جاسوسی یک مشکل رایج برای کاربران اندروید هستند که معمولاً نتیجه دانلود برنامه های غیرقابل اعتماد، لینک های مشکوک، کلیک های تبلیغاتی یا حتی رها کردن گوشی هوشمند بدون مراقبت است. این نوع بدافزار می‌تواند داده‌های شما از جمله اطلاعات بانکی و رمزهای عبور را بدزدد و حتی به میکروفون یا وب‌کم دسترسی پیدا کند.

خوشبختانه، چند روش قابل اعتماد برای خلاص شدن از شر نرم افزارهای جاسوسی وجود دارد. بهترین راه حل، تهیه یک آنتی ویروس برای اسکن گوشی است. اما استفاده از آنتی ویروس تنها راه نیست راه‌های دیگری نیز برای خلاص شدن از شر نرم‌افزارهای جاسوسی وجود دارد.

♦ نرم افزارهای جاسوسی در اندروید چیست؟

نرم افزارهای جاسوسی نوع خاصی از بدافزارها هستند که بدون اطلاع بر فعالیت های گوشی نظارت می کنند. نرم افزارهای جاسوسی می توانند هر دستگاهی را آلوده کنند.

در اندروید، نتیجه دانلود برنامه‌های مخرب است اما می‌تواند توسط شخص دیگری نیز نصب شود. یکی از خطرات نرم افزارهای جاسوسی این است که می تواند اطلاعات شخصی شما از جمله تاریخچه مرور و مکان را جمع آوری کند.

آنها می توانند برای سرقت اطلاعات بانکی یا رمزهای عبور استفاده شوند این جاسوس حتی می تواند صدای شما را ضبط یا به وب کم دسترسی پیدا کند.

♦ چگونه بفهمیم کسی در حال جاسوسی از دستگاه هوشمند ما است؟

شناسایی نرم افزارهای جاسوسی فقط از طریق تغییر عملکرد دستگاه سخت خواهد بود. با این حال، علائم خاصی وجود دارد که نشان دهنده یک جاسوس افزار در تلفن شما است.

در اینجا چند چیز نشان می دهد که اندروید شما دارای نرم افزارهای جاسوسی است:

برنامه های ناشناخته در اندروید. گاهی اوقات بدافزارها می توانند بدون اطلاع یا تایید کاربر برنامه ها را روی دستگاه او نصب کنند. لیست برنامه های موجود در دستگاه خود را مرور کنید و مطمئن شوید که همه برنامه ها را می شناسید و خودتان آنها را دانلود کرده اید.

عملکرد پایین دستگاه. هنگامی که نرم افزارهای جاسوسی در پس زمینه دستگاه کار می کنند، عمر باتری گوشی و سرعت دستگاه را کاهش می دهند.

افزایش مصرف داده. به دلیل ماهیت نرم افزارهای جاسوسی، ممکن است متوجه افزایش مصرف داده شوید. به این دلیل که پهنای باند زیادی برای جمع آوری و ارسال داده ها استفاده می‌شود.

گرمای بیش از حد مداوم دستگاه. جاسوس افزار فرآیندها را در پس زمینه اجرا می کند، به این معنی که می تواند سیستم دستگاه شما را بیش از حد گرم کند. اگر حتی زمانی که از گوشی خود استفاده نمی کنید، پیام احتیاطی در مورد گرمای دستگاه دریافت کردید، ممکن است به دلیل فعالیت های مخرب باشد.

تبلیغات پاپ آپ خیلی زیاد یا غیرمعمول. نرم افزارهای جاسوسی معمولاً با ابزارهای تبلیغاتی مزاحم همراه می شوند. بنابراین اگر در اندروید خود تبلیغات عجیبی می‌بینید، بدافزار ممکن است دلیل آن باشد.

پیام های غیر معمول. هکرها باید در صورت نیاز به اطلاعات به دستگاه اندرویدی شما فرمان دهند. بنابراین اگر پیام‌های عجیب و غریبی مانند کد دریافت می‌کنید، ممکن است یک مهاجم در حال عمل باشد.

نویز در هنگام تماس. اگر به طور مداوم پژواک یا بوق می‌شنوید، ممکن است کسی مکالمه شما را ضبط کند.

♦ چگونه نرم افزارهای جاسوسی را از گوشی اندروید خود حذف کنیم

شناسایی نرم افزارهای جاسوسی در اندروید اغلب دشوار است، زیرا همیشه به حذف برنامه های غیرقابل اعتماد خلاصه نمی‌شود. به همین دلیل است که دریافت یک ابزار حذف بدافزار با کیفیت بالا مهم است. اما مراحل دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از وجود هیچ نشانه‌ای از تهدید در دستگاهتان انجام دهید.

در زیر دستورالعمل های گام به گام در مورد نحوه حذف نرم افزارهای جاسوسی به روش های مختلف را ارائه می دهیم.

۱. گوشی خود را با نرم افزار آنتی ویروس اسکن کنید

بهترین و سریع‌ترین راه برای حذف نرم‌افزارهای جاسوسی از اندروید، دریافت یک آنتی‌ویروس مورد تایید است. آنتی ویروس دستگاه شما را نه تنها برای جاسوس افزارها بلکه سایر فایل های مخرب نیز اسکن می کند. به علاوه، حتی در زمان کار هم از دستگاه محافظت می کند.

۲. برنامه های مشکوک را حذف کنید

جاسوس‌افزار می‌تواند نتیجه دانلود برنامه ناشناخته باشد. نحوه خلاص شدن از شر برنامه های آلوده در اندروید به صورت زیر است:

گوشی خود را مجدداً در حالت ایمن(safe mode) راه اندازی کنید. می توانید این کار را با نگه داشتن دکمه خاموش/روشن تا زمانی که پیغام Reboot to Safe mode ظاهر شود و زدن Confirm انجام دهید. هنگام راه اندازی به این حالت باید پیام حالت ایمن را در گوشه سمت چپ صفحه خود مشاهده کنید.
در تنظیمات، دکمه Apps یا Apps & notifications را پیدا کنید.
برنامه های موجود در لیست را مرور کنید و ببینید آیا مورد مشکوکی می بینید یا خیر. هر برنامه ای را که نیاز ندارید یا شما نصب نکرده اید را حذف نصب کنید.
اگر به دلیل سطح دسترسی اجازه لغو نصب برنامه ای را ندارید، باید به بخش امنیت در تنظیمات دستگاه خود بروید. روی Advanced کلیک کنید و بخش Device Administrators را پیدا کنید.
گزینه administrative rights for the malicious app را خاموش کنید. سایر برنامه ها را بررسی کنید و موارد مشکوک را حذف کنید. روی Deactivate this device admin app کلیک کنید.
برگردید و برنامه مخرب را حذف نصب کنید.
گوشی را ریستارت کنید.
۳. سیستم عامل اندروید خود را به روز کنید

به روز رسانی سیستم عامل می تواند به دریافت پچ های امنیتی مورد نیاز برای سیستم شما کمک کند که فعالیت های نرم افزارهای جاسوسی را مختل کند. در اینجا نحوه نصب به روز رسانی های سیستم عامل آورده شده است:

تنظیمات را در گوشی خود باز کنید.
بر روی Software update کلیک کنید.
در صورت وجود هر گونه به روز رسانی، روی دانلود کلیک کنید.
۴- دستگاه خود را به حالت Factory Reset بازگردانید

اگر به نظر می رسد که هیچ چیز عمل نمی کند، تنظیم مجدد کارخانه آخرین راه حلی است که باید انجام دهید. با این کار همه برنامه‌ها، اسناد، فایل‌ها و نرم‌افزارهای جاسوسی موجود در آن‌ها از دستگاه حذف می‌شود.

به خاطر داشته باشید که این روش اطلاعات شما را پاک می کند، بنابراین باید قبل از آن از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

این مراحل را برای بازنشانی کامل کارخانه و حذف نرم افزارهای جاسوسی دنبال کنید:

به تنظیمات بروید و مسیر زیر را دنبال کنید:
System > Advanced > Reset options
بسته به نسخه اندروید خود، روی Erase all data (بازنشانی به تنظیمات کارخانه) یا Factory data reset کلیک کنید.
از شما خواسته می شود برای این عمل تأیید کنید روی دکمه Reset device یا Reset phone کلیک کنید.
پس از راه اندازی مجدد، تلفن شما از شما می پرسد که آیا می خواهید از یک نسخه پشتیبان بازیابی کنید یا خیر. باید مطمئن شوید که قبل از شروع فعالیت مخرب، تهیه نسخه پشتیبان را انتخاب کرده باشید تا به طور تصادفی نرم افزارهای جاسوسی را به دستگاه خود بازنگردانید.

♦ نرم افزارهای جاسوسی چگونه به تلفن شما وارد می شوند؟

روش‌های زیادی برای جاسوس‌افزار جهت ورود به گوشی هوشمند وجود دارد و در بیشتر موارد داشتن اطلاعات امنیتی می تواند به جلوگیری از آن کمک کند.

برنامه های پر از بدافزار . برنامه ها را از منابعی که قابل اعتماد نیستند دانلود نکنید. حتی برنامه‌های مخرب نیز گاهی اوقات می‌توانند قانونی به نظر برسند.

تبلیغات بد. راه دیگر ورود نرم افزارهای جاسوسی به دستگاه شما تبلیغات است. اگر یک تبلیغ مخرب را با یک تبلیغ قانونی اشتباه بگیرید و روی آن کلیک کنید، دستگاه خود را آلوده کرده اید.

حملات فیشینگ. مهاجمان می توانند یک ایمیل یا پیام متنی با پیوندی که حاوی محتوای مخرب از جمله نرم افزارهای جاسوسی است برای شما ارسال کنند. هرگز روی پیوندهایی که از منابع ناشناس می آیند کلیک نکنید.

نصب مستقیم روی دستگاه. اگر از گوشی خود مراقبت نکنید ممکن است شخص دیگری نرم افزار جاسوسی را روی دستگاه شما نصب کند. البته این مورد به ندرت اتفاق می افتد.

♦ آیا کسی می تواند از تلفن اندرویدی شما جاسوسی کند؟

عوامل تهدید کننده یا هرکسی که بخواهد از کار شما سردربیاورد می تواند از شما جاسوسی کند. این تنها در صورتی امکان پذیر است که شخصی دستگاه شما را با نرم افزارهای جاسوسی آلوده کند: نرم افزار مخربی که برای ردیابی، نظارت و جمع آوری اطلاعات شما و دستگاه شما استفاده می شود.

یک مجرم سایبری برای دسترسی به دستگاه شما، می‌تواند نرم‌افزارهای جاسوسی را از طریق حمله فیشینگ، تبلیغات نادرست یا برنامه‌های آلوده به بدافزار نصب کند. برنامه‌های آلوده به بدافزار بیشتر برای کاربران اندروید رایج است، زیرا حتی ممکن است به طور تصادفی بدافزار از گوگل پلی بارگیری شود.

اگر علائمی از نرم افزارهای جاسوسی را در تلفن اندروید خود مشاهده کردید، دستگاه خود را با یک آنتی ویروس قابل اعتماد اسکن کنید.

♦ نتیجه

نرم افزارهای جاسوسی نوع خطرناکی از بدافزار هستند زیرا می توانند برای سرقت اطلاعات خصوصی شما، از جمله جزئیات بانکی و اعتبار ورود به سیستم، یا حتی دسترسی به وب کم مورد استفاده قرار گیرند. این می تواند منجر به سرقت حساب یا پول، آسیب به دستگاه یا تجاوز به حریم خصوصی شود.

سریعترین راه برای محافظت از اندروید دریافت یک آنتی ویروس با کیفیت بالا با ویژگی های امنیتی قدرتمند است.

از طرف دیگر، می توانید نرم افزارهای جاسوسی را در اندروید به صورت دستی حذف کنید. این کار را می توان با حذف برنامه های مشکوک، به روز رسانی نرم افزار یا بازنشانی کامل کارخانه انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *