سه شنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۱

تخریب تپه ۷ هزار ساله شهرستان دلفان بر اثر ساخت‌وسازهای بی‌رویه

ساخت و سازهای بی‌رویه و کشاورزی بخش‌هایی از تپه «مردآویز» متعلق به دوره‌های مس،سنگ،مفرغ و دوران تاریخی را تخریب کرد…


 نسیـــم دلفـان – به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، موسی سبزی، رییس هیأت گمانه‌زنی و تعیین عرصه در تپه «مردآویز» روستای مرادآباد شهرستان دلفان گفت: باستان‌شناسان در عملیات گمانه‌زنی و لایه‌نگاری تپه مردآویز موفق به شناسایی ۴ لایه باستانی شدند.

http://www.richt.ir/Portals/50/%D8%AF%DB%8C%D8%AF%20%D8%A7%D8%B2%20%D8%B4%D8%B1%D9%82-1.jpg

این باستان‌شناس گفت: گمانه‌زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه مردآویز روستای مرادآباد شهرستان دلفان به کشف سنجاق مفرغی متعلق به عصرآهن در لایه‌های آشفته این محوطه تاریخی انجامید.

به گفته او، با بررسی‌های انجام شده توسط گروه، لایه‌های متعلق به دوره‌های مس و سنگ (کالکولیتیک)، مفرغ، آهن و دوران تاریخی(اشکانی) کشف شد.

«سبزی» اظهار کرد: ساخت و سازهای بی‌رویه در روستای مرادآباد در نیمه جنوبی محوطه، شخم سالانه مزارع توسط کشاورزان در نیمه شمالی و حفاری‌های غیرمجاز در سطح و اطراف این تپه باعث تخریب بخش‌هایی از این اثر ارزشمند فرهنگی شده است.

به گفته این باستان‌شناس، نیمه جنوبی این اثر تاریخی توسط اهالی روستا کاملا تخریب، تسطیح و از بین رفته است.

1416130088885_85198.jpg

او با اشاره به اینکه خاک‌های حاصل از آواربرداری خانه‌ها بر روی این تپه ریخته شده افزود: مقدار زیادی از خاک تپه نیز که در آن آثار سفال دیده می‌شود توسط اهالی برای ساخت و ساز به کار گرفته شده است.

«سبزی» بیان کرد: مواد فرهنگی سطحی به دست آمده از تپه مردآویز مرادآباد شهرستان دلفان که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده به دوره‌های پیش از تاریخ و تاریخی منسوب می‌شود. ارتفاع این تپه از سطح دریا حدود ۱۸۶۲ متر، طول عرص ظاهری از شرق به غرب حدود ۱۱۷ متر و در جهت شمالی-جنوبی حدود ۱۲۲ متر است. مساحت ظاهری عرصه تپه بیش از ۱۲۴۵۶ متر مربع و همچنین ارتفاع تپه از بلندترین نقطه تا سطح زمین‌های کشاورزی حدود ۷ متر است.

۳ نظر

  1. با عرض سلام خدمت جناب اقای سبزی به اطلاع میرساند که بنده چون زادگاهم همین روستا میباشد .این تپه در سالیان گذشته وادوار مختلف چند ین بار توسط اهالی همین روستازیر ورو شده است وافراد زیادی به طمع یافتن عتیقه ان را تخریب نمودنددقیقا من خودم یادم میاد که خانه ما در حدود دویست متری این تپه بود و داخل حیاتمان پر بود از کوزه های مختلف نقش های سفالی انسان به صورت ریز ویا ابزار اهنی کوچک که مادر بزرگم انها رو نشونم میداد و ما بی خبر از همه چیز انها رو گوشه ای پرت میکردیم

  2. با سلام
    چندین بار به اداره منابع طبیعی مراجعه کردیم و گفتیم اقایان جلو تخریب منابع طبیعی را بگیرید اما کو گوش شنوا مسئولین پاسخگو نیستند

  3. مرحبا کاش یه سری هم به شبکه بهداشت میزدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.