نقدی بر سخنان عجیب فرماندار کوهدشت درباره مالکیت سد گاوشمار دلفان (معشوره)

سد گاوشمار (معشوره) یک سد بتونی دوقوسی در دست ساخت است که در منطقه ای بنام گاوشمار در شهرستان دلفان احداث می گردد…


نسیـــم دلفـان – این سد که چند منظوره است، برای اهدافی از جمله اشتغالزایی ، تولید انرژی برق آبی، کنترل و جمع آوری سیلابها و روانابهای سطحی رودخانه و همچنین تامین آب کشاورزی منطقه احداث می شود.

این سد در صورت بهره برداری خواهد توانست که در بیکارترین استان کشور ۱۲ هزار شغل ایجاد کند. همچنین برای اجرای آن مجوز تخصیص میزان ۲۷۱ میلیون متر مکعب آب از رودخانه کشکان ابلاغ شده که از این میزان آب علاوه بر بخش کشاورزی، ۱۷ میلیون مترمکعب برای مصارف شرب و ۶ میلیون متر مکعب برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده است.

اگرچشم شیطان کور و در صد سال آینده و شاید دویست سال آینده این سد احداث شود قرار است بخشی از آب ذخیره شده آن برای اراضی تشنه منطقه کوهدشت پمپاژ گردد. همین امر باعث شده مسئولین کوهدشت بارها و بارها این سد را با همان نام معشوره اما متعلق به کوهدشت معرفی کنند.

 آخرین اظهار نظرها از این دست ، مربوط به سخنان اخیر فرماندار کوهدشت می باشد. (اینجا)

خبرگزاری فارس نوشت: فرماندار کوهدشت با اشاره به اینکه افت آب سفره‌های زیرزمینی دشت کوهدشت به ۲۱ تا ۲۲ متر رسیده است گفت : طی دهه ۸۰ تا ۹۰ افت آب سفره‌های زیرزمینی دشت کوهدشت ۱,۲ متر بوده است که بعد از ۱۰ سال به ۱۲ متر رسید و اینک به ۲۱ تا ۲۲ متر رسیده است.

محمدکرم محمدی اضافه کرده است : دو دیدگاه در مورد سد معشوره وجود دارد، یک دیدگاه این است که معشوره فقط یک سد برقی شود و دیدگاه دیگر این است که برقی آبی شود، هر دو دیدگاه معایب و مزایای خود را دارد، اما در هر صورت معشوره قطعا اجرایی می‌شود.

 وی در یک تحلیل (به ظن خود) علمی اما خنده دار ادعا کرده است سد معشوره متعلق به دلفان نیست!!!

فرماندار (الشتری الاصل) کوهدشت اظهار داشته است : کوهدشت در پایین‌دست سد معشوره قرار دارد و شهرستان دلفان در بالادست، آب سر بالا نخواهد رفت که سد معشوره برای دلفان باشد، از این‌رو سد معشوره متعلق به کوهدشت است.

در رابطه با سخنان بسیار علمی ایشان (!) ذکر چند نکته لازم به نظر می رسد:

آیا اراضی مورد اشاره ایشان که قرار است آبرسانی شوند همگی در مجاورت رودخانه کشکان قرار دارند تا استدلال پایین دست بودن ملاک باشد؟

بدون شک چنین نیست و فاصله بین این اراضی تا رودخانه و نیز آب پشت سد سبب می شود از طرح پمپاژ آب استفاده گردد و در این صورت هیچ فرقی بین پایین دست و بالادست بودن وجود ندارد و دستگاه های پمپاژ آب کار خود را می کنند.

ضمنأ سد گاوشمار (معشوره) چند منظوره است و آبرسانی به زمین های تشنه کوهدشت تنها هدف احداث این سد نیست.

اشتغالزایی ، تولید انرژی برق آبی، کنترل و جمع آوری سیلابها و روان آبهای سطحی رودخانه و همچنین تامین آب کشاورزی منطقه دلفان و کوهدشت از جمله این اهداف است.

موردی که کمتر درباره آن صحبت شده و با احداث این سد بایستی به آن توجه شود بحث گردشگری منطقه است. گاوشمار یک منطقه گردشگری باستانی است و حتی آثار پل احداثی دوران ساسانیان نیز در آن وجود دارد ، زیبایی طبیعت بکر این منطقه هر ساله محل تفریح و گردش مردم دلفان و شهرستان های اطراف است. با احداث این سد موضوع جذب گردشگر از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد و بدون شک این مطالبه عمومی مردم دلفان مورد توجه قرار خواهد گرفت.

متاسفانه در زمان بررسی اولیه تعیین مکان این سد به دلیل عدم آشنایی کارشناسان مربوطه با ریشه های فرهنگی منطقه سبب شد یک نام جعلی و بی ریشه که هیچ سنخیتی با منطقه ندارد برای این سد گذارده شود و اکنون این سد در حال ساخت به همین نام به ریشه (معشوره) خوانده شود.

مردم دلفان و رسانه های این دیار بارها و بارها در رابطه با استفاده از این نام برای سد مورد نظر اعتراض کرده و در آخرین بازدید استاندار لرستان از محل احداث سد ، مهندس بازوند از این سد بنام سد گاوشمار یاد کرد و قول داد پیگیر تغییر نام این سد از معشوره به گاوشمار باشد.

سخنان غیرکارشناسی فرماندار کوهدشت نه تنها برای تسریع در احداث این سد کارساز نیست بلکه با نگرش به حساسیت مردم دلفان به این نام بی ریشه (معشوره) و همچنین بی مهری های مسئولین گذشته ، باعث تنش و نمک پاشیدن به زخم آنان می گردد.

فرماندار کوهدشت بهتر است اگر طرح و برنامه ای دارد آن را برای جذب اعتبار و تسریع در کار احداث سد بکار گیرد نه اینکه با سخنان تنش آمیز سعی در مشوش کردن افکار عمومی منطقه داشته باشد.


مطالب مرتبط

» استاندار محترم لرستان و دیگر مسئولین! این راهی که آمده اید دلفان است یا کوهدشت؟

۱۰ نظر

 1. واضح است اینگونه حرفهای غیر اصولی و غیر مسئولانه بزند ، چرا که فرماندار کوهدشت از نیروهای تند جناحی ست و اهل شهرستان سلسله می باشد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • همونطور که اوباما گفت اگه میتونستیم پیچ و مهره های هسته ای ایران را از هم باز میکردیم الشتری ها هم اگه می تونستن پیچ و مهره های دلفان رو از هم باز می کردن و این شهرستان را به فروپاشی می کشاندند.
   حرف این آقا هم در همین راستا بیان شده و بس ، وگرنه خوب میدونه گاوشمار متعلق به دلفان است و با فرستادن یک مشت آب به کوهدشت مال کوهدشت نمیشه

 2. با سلام
  اطلاعات علمی جناب فرماندار دانشمند کوهدشت فقط در همین حد میباشد و ایشان به یقین هنوز نمیدانند وسیله ای به نام پمپ هم وجود دارد!!!

 3. با سلام و ادب
  فرماندارمحترم کوهدشت باید سطح دانش خودرا کمی بالا ببرد (مخصوصا در حوزه تاریخ و جغرافی) تا بداند که راه شاهی ۲۵۰۰ سال پیش از هگمتانه تا شوش از این تنگه تاریخی گاوشمار(گاشمار) می گذشته. وبداند که سرچشمه سد احتمالی و محل احداث آن کجاست وبه چه منظورهایی قراراست ایجادشود . حداقل بداندکه تنگه گاشمار جزیی از خاک دلفان است درمجاورت شهرستان دوره چگنی نه کوهدشت . درست است که آب اگر روبه بالا رود قورباغه ابوعطا میخونه . آب دلفان ، خاک دلفان ، تنگه باستانی دلفان به نام دلفان و بکام پایین دستی ها ( دوره چگنی و کوهدشت ) . ضمنا از فرماندارعزیز که درعلم سیاست و اددبیات و مقاله نویسی دستی برآتش دارد میخواهیم واژه مجعول و بی محتوای ” معشوره ” را برایمان تعریف کند که از کجا آمده ؟

 4. دوستدار دلفان

  با سلام خدمت دوستان و همشهریان دلفانی
  این سد از روز اول برای کوهدشت ساخته شده است مسولین این شهرستان نیز با این پروژه موافق بوده اند و هیچ کاری نکرده اند.
  سد تاج امیر، سدی با مخزن نگهداری حجم پایین آب است و متعلق به همشهریات عزیز که سالهاست پروژه آن راکد مانده است.
  همین فرماندار الشتری در برای بهره گیری از آب سدی که در چگنی واقع شده است کلی رایزنی می کند اما مسولین ما آب شهرمان را برای بقاء خود می دهند…..

 5. من که مطمئنم نمایندگان استان خوزستان نمیزارن این سد پیشرفت کنه آخه سد های اونا خشک میشه ، به قول مدیرت سایت نسیم اگه به کوری چشم شیطون صد سال دیگه ام افتتاح بشه که نمیشه…

 6. آقای فرماندار نیک می داند که مالک تنگه گاه شمار کیست و یا چه کسانی در قدیم الایام ایلات کوچ رو را به سلامت از آن تنکه عبور می دادند . پس مهم مالکیت نیست . مهم کار در سد است که اقایان با اراجیف می خواهند آن را پیش ببرند . می گویند شاگرد آهنگری از فرط خستگی به استاد کارش که گویا پدرش هم بود گفت پدر دراز کشیده کوره را بدمانم پدر گفت جان پدر بمیر و بدمان حال مسئولین محترم بمیرید و کار کنید.

 7. تا گوساله گاو شود دل مادرش آب شود.
  یه کارشناس به محل ساخت این سد مخزنی اومده بود واز یه پیرمرد در مورد این محل ساخت پرسیده بود مرد روستایی جواب داده بود اینجا[ مشهوره ]یعنی همه میشناسن اینجارو، کارشناس اسکل هم میره سد به اسم معشوره ثبت کرده، حالا برو ثابت کن این سد تنگه گاوشمار باید بشه

  • آقا حق خوری تا کی مردم نمی تونم تحمل کنند خاکشونم ببرن اگه ادامه پیدا کنه به جاهای باریک میکشه

 8. گاو.شمار….گاشمار…میماند.ازبالای محراب کوه سلسله ودلفان.وروستاهای بالادست سدگاوشمار منتظرخاطرات اجدادشان هستند که این ملک متعلق به حوزه دلفان سلسله است ونام این باجاده ابریشم همزاداست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.