شنبه , ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

تاکید بر توجه ویژه به استان لرستان در برنامه هفتم توسعه

محمدباقر قالیباف در جلسه نهایی پیگیری و نظارت میدانی مجلس شورای اسلامی در لرستان گفت: با تامین اعتبار مورد نیاز طی ۲ سال هیچ روستایی از لرستان نباید تنش آبی داشته باشد.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز لرستان ، رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به مسایل مهم استان لرستان در برنامه هفتم توسعه به مسئله تنش آبی بیش از ۷۰۰ روستا در این استان اشاره کرد و گفت: برای رفع تنش‌ آبی ۳۲۵ روستا اعتبارات لازم پرداخت شده است و برای ۴۲۵ روستای دیگر به هر نسبت که قرارداد آن امضاء و دنبال شود، اعتبار آن برقرار خواهد شد تا طی دو سال آینده شاهد روستای پر تنش در حوزه آب نباشیم.

محمدباقر قالیباف در این جلسه گفت: کار و خدمت به مردم موضوعی است که هیچ مسئله ای نباید به آن سایه بیاندازد.

رئیس مجلس افزود: ما نمی خواهیم در کارهای اجرایی دخالت کنیم و تنها بر اجرای قانون و بودجه نظارت داریم اما باید به مدیران استان بگویم کار و خدمت به مردم موضوعی است که هیچ مسئله ای نباید به آن سایه بندازد.

دکتر قالیباف گفت: ما امروز نیازمند مدیران امین و شجاع هستیم، باید به مدیران امین شجاعت تصمیم گیری دهیم، امروز تحول در کشور و حل مشکلات نیازمند شجاعت مدیران است تا با تصمیمات خردمندانه و شجاعانه‌ کارها را پیش ببرند.

رئیس مجلس در جلسه نهایی نظارت ستادی از استان لرستان گفت: سختی هایی که امروز مردم تحمل می‌کنند برای بنده به عنوان خدمتگزار مردم در مجلس مایه خجالت است.

این موارد وظایف همه ما را سنگین تر میکند و اگر دغدغه مند باشیم باید خواب را از ما بگیرد تا با همدلی و برنامه ریزی دقیق برای مردم عزیز تلاش مضاعف کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی از اختصاص اعتبار برای تنش آبی در ۷۰۰ روستای استان خبر داد و گفت: طی دو سال آینده تنش آبی در این روستاها باید برطرف شود.

محمدباقر قالیباف همچنین به پایلوت قرار دادن شهرستان چگنی و دلفان برای بخش محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال و توانمندسازی مردم در این دو شهرستان با کمک بخش دولتی نیروهای داوطلبان جهادی و نخبگان خبر داد.

اختصاص پنج هزار واحد مسکونی برای مددجویان تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام و بهزیستی از دیگر صحبت های رئیس مجلس شورای اسلامی بود.

دکتر قالیباف همچنین با اشاره به خسارت‌های سیل ۹۸ در استان های لرستان و استانهای پایین‌دست گفت : باید سدهای در دست ساخت اصولی ساخته شوند و مسئله آبخیزداری باید یکی ازاولویت های مسولان باشد.

اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان از دیگر صحبت های رئیس مجلس شورای اسلامی برای ایجاد اشتغال وتولیدمحصولات کشاورزی بود.

دکتر قالیباف همچنین به تحریم ها و جنگ اقتصادی و جنگ رسانه‌ای علیه کشورمان اشاره کرد و افزود: با هماهنگی و همدلی از این مرحله هم عبور خواهیم کرد .

توجه به احیای واحد های تولیدی راکد و نیمه فعال ،شرکت های دانش بنیان و نیروی انسانی جوان در این استان از دیگر صحبت های رئیس مجلس بود.

قالیباف همچنین با انتقاد شدید از عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوز کسب‌وکار گفت: همه دستگاها بدانند که این قانون باید اجرا شود و مردم نباید برای ایجاد کسب و کار به ادارات رفت و آمد کنند و مجلس هم پای اجرای این قانون ایستاده است.‌

نماینده ولی فقیه در لرستان نیز در این جلسه گفت: استان لرستان دارای امکانات و ظرفیت های فراوان است و باید تصمیماتی گرفته شود که این ظرفیت‌ها بالفعل شود.

حجت الاسلام سید احمد شاهرخی ، استان را نیازمند ۴ رویداد مهم برای تحول همراه با جهش دانست و گفت: تکمیل سد‌های نیمه تمام، پیگیری مشکلات کارخانه‌های تعطیل شده، تکمیل مراکز فرهنگی و دینی و پیگیری مصوبات سفر ریاست محترم جمهور به لرستان مهمترین این رویداد هاهستند.

حجت‌الاسلام سید احمد شاهرخی در لرستان همچنین گفت: مرکزنشینان باید نگاهشان را به این استان تغییر دهند و تلاش کنیم آسیب‌های اجتماعی استان‌ها برطرف شود.

فرهاد زیویار استاندار لرستان هم جدیت و تعصب رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدید و بررسی طرح های استان را برگ زرین دیگری از همدلی مجلس و دولت برای رفع مشکلات لرستان عنوان کرد و افزود:امیدواریم در پایان این سفر که مصداقی از رابطه ی دولت و مردم است شاهد پیگیری های مناسبی در تهران و برکاتی برای استان لرستان باشیم.
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه برای هر شهرستان دو موضوع اصلی را اعلام و خواستار بررسی آن در مجلس شورای اسلامی شد .

در الیگودرز بحث راه آهن و بزرگراه الیگودرز – داران ، در ازنا تصفیه خانه فاضلاب این شهر و بزرگراه ازنا – شازند ، در شهرستان دورود تکمیل کنار گذر و کمربندی در این شهرستان و تکمیل بیمارستان ۲۵۰ تخت خوابی این شهرستان، در شهرستان بروجرد سد آبسرده و راه آهن این شهرستان در کنار تکمیل ورزشگاه این شهرستان و در خرم آباد تامین زمین لازم برای مسکن ملی ، ثبت جهانی قلعه الافلاک ، تکمیل ساختمان نیمه کاره استانداری این شهر و بیمارستان خرم آباد، در پلدختر تکمیل جاده پلدختر – خرم آباد، در کوهدشت تکمیل جاده کوهدشت – خرم آباد و محور کوهدشت – زانوگه و تکمیل چهار خطه بابا زید – سیمره و در شهرستان سلسله تکمیل تصفیه خانه فاضلاب این شهرستان و تکمیل راه ارتباطی این شهرستان بروجرد از مهمترین مباحث مطرح شده توسط رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس بود .

طاهری رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیزدر خصوص احیای واحدهای راکد و نیمه فعال، استعلام منفی معادن استان ،کمبود سهم شرکتهای دانش بنیان در لرستان مطالبی را بیان کرد .

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به ظرفیتهای لرستان در حوزه کشاورزی گفت: آب محور اصلی حل مشکلات مردم در این استان است .

عسگری ساخت سرد آبسرده بروجرد، کمندان ازنا، زیبا محمد خرم آباد و حوضیان الیگودرز را بسیار مهم و راهبردی عنوان کرد.

زهکشی سد‌ها، تکمیل ۱۱ ایستگاه پمپاژ در لرستان و استفاده از ظرفیت‌های آبخیزداری و آبخوان داری، توسعه آبزی پروری به ویژه در حوزه ماهیان خاویاری، احداث جاده‌های بین مزارع و احیاء و مرمت قنوات، بهسازی راه‌های عشایری، احداث زیر ساخت‌های مجتمع هاب گلخانه‌ای و ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در لرستان از مهمترین موضوعات مطرح شده از سوی رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در لرستان بود.

در پایان این جلسه ،سفر دو روزه رئیس مجلس به لرستان پایان یافت و دکتر قالیباف خرم آباد را به مقصد تهران ترک کردند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *