سه شنبه , ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

تاراج منابع آب دلفان با کشت بی رویه سیب زمینی

تاراج منابع آب دلفان با کشت بی رویه سیب زمینی

جولان کشاورزان مهاجر و برداشت بی رویه آب سفره‌های زیرزمینی برای کاشت محصول سیب زمینی در ” دشت خاوه” شهرستان دلفان موجب نگرانی و تا حدودی اعتراض مردم منطقه شده است.

نسیم دلفان – به گزارش ایرنا ‌این روزها با عبور از مزارع دشت خاوه شاهد برداشت محصول آبدوست سیب زمینی هستیم.

چند سالی است که افراد غیربومی با اجاره مزارع مالکان زمین در دلفان، بدون توجه به الگوی کشت و بی اعتنا به مساله خشکسالی، اقدام به کشت محصولات آبدوست می کنند که با توجه به برداشت بی رویه آب، خطرات فرونشست زمین این دشت حاصلخیز را تهدید می کند.

نگرانی از کاهش چشمگیر منابع آب زیرزمینی و مشکلات  بوجود آمده بر اثر کاهش سطح این منابع در سالجاری جدی شده است و  مردم بسیاری از روستاهای منطقه با مشکل تامین آب شرب مواجه هستند.

آب شرب شهر نورآباد مرکز شهرستان دلفان از چاه های حفر شده در دشت خاوه تامین می شود که در صورت تداوم برداشت آب های زیرزمینی بایستی در آینده نگران بود.

یک کارشناس محیط زیست می گوید: کاشت سیب زمینی و محصولات آبدوست در دلفان  موجب افزایش مصرف انرژی در بخش آب شهرستان به ویژه دشت “خاوه” شده است.

احمد گودرزی معتقد است فرسایش خاک، خطرات و آلودگی زیست محیطی به علت استفاده بی رویه از کود و سموم شیمیایی نیز از دیگر عوارض کشاورزی اجاره ای برای کشت محصولات آبدوست است چراکه این افراد غالبا بدون توجه به شرایط زیست محیطی و تنها با هدف کسب سود بیشتر اقدام به این عمل می کنند.

وی که از اهالی منطقه خاوه است می گوید: مشکل عمده در این راستا افراد غیربومی هستند که دست از سر این دشت بر نمی دارند چراکه وقتی مالک، زمین و چاه کشاورزی خود را با سود سرشاری اجاره می دهد، سال های بعد هم این پیشنهادهای مالی بالا را می پذیرد و بازهم زمین را به کشاورزان مهاجری اجاره می دهد که تنها به فکر درآمد بیشتر خود هستند و نگرانی بابت منابع آب و خاک ندارند.

یک معلم اهل دلفان نیز گفت: اقدامات پیشگیرانه دستگاه های متولی برای جلوگیری از کشت سیب زمینی تاکنون پاسخگو نبوده چراکه جلسات و مصوبات فراوانی تصویب شده است که تاثیر گذار و بازدارنده نیست.

وی معتقد است: وقتی در برخوردها شاهد تبعیض هستیم و یک مالک ذی نفوذ مجاز به اجاره دادن زمین خود است دیگران هم کوتاه نخواهند آمد و زمینشان را اجاره می دهند.

کشت سیب زمینی در دشت خاوه ممنوع است 

فرماندار دلفان نیز گفت: اگر قاطعانه با برداشت بی رویه آب جهت کشت محصولات آبدوست به ویژه سیب زمینی در این دشت برخورد نشود در آینده با بحران آب کشاورزی و آب شرب شهر نورآباد مواجه خواهیم شد.

نورالدین درمنان با بیان اینکه نگرانی های زیست محیطی با کشت سیب زمینی در دشت خاوه جدی شده است تاکید کرد: در این راستا کشت سیب زمینی در مصوبه شورای حفاظت از منابع آب و شورای تامین شهرستان ممنوع شده است.

وی لازمه اجرایی شدن این مصوبه را همکاری و  هم افزایی دستگاه های قضایی، آب منطقه ای، جهاد کشاورزی و اداره برق دانست و گفت: باید در مقابل اقدامات غیرقانونی ایستاد تا دشت حاصلخیز خاوه به دشتی سوخته تبدیل نشود.

وی تصریح کرد: “خاوه” با ۲۱ هزار هکتار یکی از دشت های حاصلخیز لرستان و در شرق شهرستان دلفان واقع شده که امسال یکهزار و ۲۰۰ هکتار از این دشت زیر کشت سیب زمینی رفته است.

به نظر می رسد علاوه بر برخورد با ناقضان قانون در دشت خاوه، باید اقدامات حمایتی، تشویقی و ترویجی سرلوحه دستگاه های متولی گردد تا مردم از اجاره دادن مزارع خود به افراد غیر بومی خودداری کنند.

شهرستان دلفان با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت در شمال لرستان واقع شده است که سالانه ۲۵۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی از  ۱۲۰ هزار هکتار اراضی آن برداشت می شود.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *