سه شنبه , ۷ آذر ۱۴۰۲

بی حرمتی و توهینی آشکار و نابخشودنی به قوم بزرگ و با اصالت لک / موسیقی هتاکانه و اهانت آمیز در فضای مجازی

در کمال تاسف و ناباوری این روزها شاهد انتشار یک کلیپ ضد فرهنگی و اهانت آمیز به مردم غیور و اصالت پیشه لک زبان هستیم…


نسیـــم دلفـان – لک ها بالاترین جمعیت و جغرافیای استان لرستان را در اختیار دارند. به طوری که در شهرهای دلفان و سلسله صددرصد ، کوهدشت ۹۰ درصد شهرستان خرم آباد مرکز استان ۷۰ درصد ، چگنی ۵۰ درصد ، بروجرد ۳۰ درصد و پلدختر ۲۰ درصد لک زبان هستند.

photo_2016-05-21_16-08-43.jpg

لک زبانان ، در سایر استانهای کشور نیز از جمله کرمانشاه ، همدان ، ایلام ، کردستان ، قزوین و حتی استانهای شمالی و نیز در چندین کشور جهان جمعیتی قابل توجه را به خود اختصاص داده اند.

متاسفانه این روزها شاهد بی حرمتی های نابخشودنی به این قوم بزرگ و با اصالت هستیم.

چند سال پیش کلیپی بسیار توهین آمیز به این مردم پاک سرشت و فهیم در یکی از مراکز ضد فرهنگی و به اصطلاح زیرزمینی ساخته شد و به راحتی در اختیار برخی از مردم قرار گرفت.

متاسفانه از سوی اهالی فرهنگ و دغدغه مندان لک زبان چندان واکنشی به این موضوع نشان داده نشد و مسئولین مربوطه نیز سکوت اختیار کردند و در صدد دستگیری این فرد یا افراد سازنده این کلیپ ضد فرهنگی برنیامدند.

گستاخی این گروه هتاک تا جایی پیش رفت که اکنون به راحتی کلیپ مورد نظر را در فضای مجازی به اشتراک گذاشته اند و لحظه به لحظه بر گستردگی این اهانت آشکار افزوده می شود.

بدون شک اگر همان روزهای اول برخوردی مقتضی با این موضوع صورت می گرفت کار به این جا نمی کشید ، اما اکنون فضای مجازی پر شده از این کلیپ توهین آمیز و سبب واکنش های گسترده ای از سوی مخاطبان به ویژه مخاطبان لک زبان شده است.

به طور حتم دستگیری این افراد هتاک و گروه موسیقی سازنده این کلیپ از خواننده گرفته تا شاعر و نوازندگان ، برای ارگانهای اطلاعاتی و امنیتی ایران اسلامی که قدرت اطلاعاتی آنان تمام دنیا را مبهوت خود کرده است کاری چندان سخت و طولانی نخواهد بود.

انتظار می رود دستگاه های متولی فرهنگ و همچنین امنیتی ، اطلاعاتی با هماهنگی های لازم و ضرب العجل ، برخورد مقتضی با این گروه را در دستور کار خود قرار دهند و به این جنجال های پیش آمده هر چه سریعتر پایان دهند.

……………………………..

یادداشتی از احمد کنجوری/شاعر و نویسندۀ دلفانی

ما لک زبانیم و افتخار می کنیم که لک هستیم…

لوتوس (lotus) میوۀ درختی در کشور لوتوفاژ (قومی افسانه‌ای در افریقای کهن) بود. لوتوفاژها، بر آن باور بودند که هر کس از آن میوه بچشد، وطن خویش را فراموش می‌کند. این اسطوره، حکایت لک‌زبانان است. اگر من، زبان و فرهنگ خود را چنانکه هست، معرفی می‌کردم و دوشینه‌ها و پارینه‌های تبار خود را می‌نمایاندم، شاعرکی خردمایه و خوانندگکی با درکی نازل، به خود جرأت گستاخی و اهانت به قوم لک را نمی‌داد.
چندی است که جوانانی خام جویای نامی سر برآورده‌اند؛ «به غوره نرسیدگان مویز شده» که شتابناک برای مطرح کردن خود، راهی و بامی کوتاه‌تر از تخریب شخصیت های محبوب و یا اقوام ریشه‌دار نمی‌یابند. دردا و شگفتا جهالتی که از شقیقه‌های متورم هرزگان بیرون می‌جهد و با آنان برخوردی درخور نمی‌شود. حکایت اینان چونان حکایت «بیژن نادان» است که هیچ هنر نداشت و برای مطرح کردن خود هیچ راه و چاهی جز آلودن چاه دهکده نمی دانست.
دریغا چراغگکی که خود روشن نیست؛ اما مرگ تمام شعله و شررها را آرزو دارد. به راستی این زبونان و بیچارگان قابل ترحمند!
لک زبانان، دیر زمان را در خودآگاه و ناخودآگاه خود دارند. اگر این بی‌هنر از پیشینۀ شعر ده هجایی لکی آگاه بود و می‌دانست که نواهای کهن قوم بلوط و مفرغ (مور و هوره) با ژرف‌ساختی حماسی و اساطیری از پس هزاره‌ها، نگارۀ پرشکوه پایورمردان و جگرآور زنان شب‌گریز و شب‌ستیز است، هرگز اجازه گستاخی به خود نمی‌داد. اگر این زبون می‌دانست قوم لک، چه تعداد شهید دلاور و دلاور شهید داشته است تا امروز جوانانی همچون او در امنیت بنوازند و بخوانند و خوش باشند، هیچ گاه در بارۀ لک‌زبانان، به جای رسالت هنری، لودگی را برنمی‌گزید.
ما لک هستیم و بدان می‌بالیم؛ با این همه افتخارات اما برآنیم که در سرزمین پرشکوهمان، دریا و آفتاب و آیینه در انحصار هیچ قومی نیست و هر تباری تکه‌ای از افتخارات این مرز و بوم است که نباید نادیده گرفته شود. ناگفته پیداست که تمام اقوام ایرانی (لک، لر، کرد، ترک، بلوچ، عرب، ترکمن و…) قطعه‌ای پر نقش و نگار از جورچین فرهنگ فاخر ایران زمینند و نمی‌توان بدون شناخت دقیق این قومیتها، ادعا کرد که فرهنگ و تمدن سترگمان را شناخته‌ایم.
ما لک زبانیم و بدان می‌نازیم؛ اما اهانت را – نه به خود و نه دیگر تبارهای ایرانی- برنمی‌تابیم و همگان را به برخورد درخور با این بی‌مایگان فرا می‌خوانیم. بسم الله!

یادداشت : احمد کنجوری

……………………………..

علی کریمی شریفی/فعال حوزه لکستان

ضمن درود فراوان به محضر مردم شریف لکستان چه در کشور عزیزمان ایران چه فراتر از ایران در کشورهای همچون عراق، ترکیه، داغستان، جمهوری آذربایجان، اوستیای جنوبی در کشور روسیه و جای جای این دنیای پهناور.

متاسفانه چندی پیش یک کلیپ زشت در توهین به اصیل ترین قوم ایرانی یعنی لک زبانان عزیز ساخته شد و هم اکنون نیز در شبکه های مجازی گذاشته شده که سبب تنش هایی بین مخاطبان گردیده است.

قطعا این چنین افرادی رانده شد از هویت خود هستند و هیچ یک از درخت تنومند اقوام ایرانی نیستند که این چنین بی ادبانه به مردمی دارای تمدنی چندین هزار ساله توهین می کنند این چنین افراد را باید جز افرادی دانست که تحمل رشد و پویایی مردم شریف لک را ندارند و خواهان انحراف آنها از مسیر درستی که در پیش دارند هستند و نیز شکاف بین دیگر اقوام با این هدف که بتوانند به دشمنان ایران خدمتی کنند

باید گفت این چنین افراد در هیچ قومیتی از ایران جایگاهی ندارند و ما مردم ایران به ویژه مردم شریف زاگرس نشین با هر گویش زبانی چه از لر، کرد، لک همه با هم برادریم و هر کدام شاخه های زیبایی از این درخت تنومند یعنی ایران عزیز هستیم و هیچ یک دوست نداریم شاخه ای از این درخت شکسته شود، بنده حقیر از هم زبانان عزیزم خواهشمندم که از انگشت اتهام بر رویی دیگر اقوام بکاهند.

در نهایت از قوه محترم قضاییه و وزارت اطلاعات که با اقتدار کامل حرکت کوردلانی همچون عبدالملک ریگی که اجیر شده استکبار جهانی بود و دیگر خائنین را رصد و به سزای اعمالش میرساند و دیگر دستگاههای مرتبط با دنیای مجازی خواهشمندم با پیگیری و برخورد قاطع  و مجازات این افراد خائن که به هویت انسانها به راحتی توهین می کنند اندکی از ناراحتی مردم شریف لک زبان را بکاهند.

با نهایت سپاس، علی کریمی شریفی


مطالـــب مرتبـط :

» نامه اعتراض گونه و سرگشاده یک شهروند دلفانی به صدا و سیمای لرستان / پیگیری تاسیس رادیوی مستقل لکی در دلفان

» مقبره شاعر بزرگ لک زبان «ترک امیر» در دلفان احداث می‌شود

» رامبد جوان با زبان شیرین لکی برنامه خود را آغاز کرد/هدیه خندوانه به مردم نورآباد دلفان+فیلم

» سومین اثر نویسنده دلفانی تحت عنوان «کهن واژگان زبان لکی » به زیور طبع آراسته شد

» لک ها ، مُدرنیته و مدنیت به قلم مرتضی جعفریان

» کاسیان اجداد قوم لک/ مصطفی کوچکی

» دستور زبان لکی

» «لک»ها و لزوم شکل‌گیری یک هویت مستقل موسیقایی

» درباره کتاب گلزار ادب لرستان (لکستان)/کیومرث میرزابیگی


تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری ” نسیـــم دلفـان ” دریافت کنید.

برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

۳۱ نظر

 1. ? یادداشت یک شهروند لک :

  ✅ خطاب به تو می نویسم، به تو بی اصل و ریشه ی تازه به دوران رسیده. تو بی مقداری که قوم اصیل و کهن لک را بی فرهنگ خطاب کردی.
  همان گاه که قوم لک پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح آثاری از مفرغ خلق کرد که هم اکنون زینت بخش موزه های اروپا شده بی گمان بی اصالتی چون تو وجود نداشته که اینک به شهر نشین بودن خود ببالی…. بد نیست نگاه کج فهمت را بر سنگ نگاره های غار میر ملاس کوهدشت بیافکنی تا ریشه و قدمت این قوم بزرگ برق از جمجمه ی تهی از مغزت بپراند… من اگر از پشت کوه های وطنم آمده ام ، انکر الاصواتی چون تو روشن نیست از کجا آمده، شاید از تبار همان قوم مغول باشی….. چرا که قوم لک بود که در مقابل هجوم مغولان و دژخیمان این مرز و بوم هماره با صلابت و دلیرمندانه ایستاد و اجازه ی دست یازیدن به نژاد پاکش را نداد…. پس انگل این خاک بی تردید تویی….
  بی شک اگر پایمردی ها و دلاوری های قوم لک در جبهه های نبرد علیه رژیم بعثی عراق نبود نادان دون مایه ای چون تو هم اینک یاوه سرایی نمی کرد…. تو اگر مردی وگر انسان بزدلانه در زیر زمین علیه این قوم اصیل و با فرهنگ جبهه نگیر، بیا رو در رویش اراجیفت را بباف. این جا مجالی برای آشکار نمودن حقایق نیست واقعیاتی که روشن کند ساکن و مالک اصیل این فلات منم نه احمقی زبون چون تو… در این گیر ودار که کسی به کسی نیست که ابله لگام گسیخته ای چون تو را تادیب نماید، می گویم خموش باش و دهان یاوه گویت را ببند چون دریا آن قدر عظیم هست که با دهان س… چون تو آلوده نگردد.

  • دوست عزیز
   کی شود آب دریا به دهن سگ “کثیف”
   موافقم با اینکه کسیکه چنین مزخرفات را گفته نه تنها از مغولها بوده بلکه داغدیده ی دست لکها بوده و حتما در جایی از قوم اصیل و جاودان لک تو دهنی خورده…….

 2. غریب دلفانی

  غزل زیر تقدیم به تمام لک زبانان جهان

  ☀️☀️???????☀️☀️

  لکم, بی لکه ام از نسل شیران لرستانم
  هم آواز گرینم, هم نفس با آب کشکانم

  پراکنده نژادی دارم از جنس شقایق ها اگردرخاک داغستان وگر در ملک ایرانم

  لکم همزادخورشیدم,سراسر عشق و امیدم
  گریزان از سیه کاری, سراپا شور و ایمانم

  نه کردم نه لرم قطعا,لک شیرین زبانم من
  ز غصه مور می آرم,به شادی هوره می خوانم

  ز پشت پهلوانانم , سرود درد انسانم
  ز نسل آرشم ,شهنامه دارم ,پور دستانم

  لکم, من مرزدار خاک پاک کشورم هستم
  به رنگ گرد قیقاژم , هیاهوی سوارانم

  تفنگ ار ارث من باشد همیشه سبز می ماند
  لکم, پاکم ,لطیفم, همنشین روح بارانم

  لکی جغرافیای هیچ مرزی نیست می دانم
  ولی هرجا لکی باشد, شود مرز لکستانم

  غریب دلفانی ۹۵/۵/۴

 3. وحید مریدیان لکستانی
  به نام خدا
  با سلام بر مردم لک زبان ایران زمین
  واقعا قلم در دستانم بیداد می کند از این درد
  بی شک این قلم تنها منعکس کننده افکار بنده نیست بلکه سعی دارد که نماینده ای شایسته برای تمام لک زبانان »مخصوصا مردم سلسله و دلفان …. باشد و صدای ( یا بهتر بگویم فریاد ) اعتراض این قوم را به گوش مسولین و حتی مردم برساند .
  امروز آهگ رپی در فضای مجازی پخش شد که دل همه لک زبانان ایران مخصوصا نورآباد و الشتر را آزرد.آهنگی که از طرف یک خواننده سخیف و پست با هویت نامشخص
  در جمهوری اسلامی اشاره به اهمیت قومیت‌های مختلف برای نظام جمهوری اسلامی و تلاش برای حفظ و احترام آنها آورده شده است که باید مورد احترام تمام اقوام با هر زبان و گرایشی قرار گیرد
  در این آهنگ سخیف توهینی به لک زبانان دلفان و سلسه شده است که گویا نمیدانند
  دلفان گهواره نخستین تمدنهای بشری می باشد که بر دوش اولین مهاجران دنیای باستان (کاسیتها از قفقاز به سمت جنوب سرازیر شده است.
  و الشتر عزیز که برخی خاورشناسان سرزمین کهن الشتر را همان «نسا» دانسته‌اند که داریوش در کتیبه بیستون از آن یاد کرده است
  لک هایی که با خصلت های چون صداقت، مهمان نوازی و رشادت های بی نظیر در طول تاریخ شهره عام بوده اند
  البته موسیقی سخیف این هتاک چیزی از ارزشهای قوم اصیل لک کم نمی کند چرا که اعتبار این قوم با اینگونه ادبیات هرگز خدشه دار نخواهد شد
  در تاریخ معاصر سه قوم آذری ، شمالی و مردم دلیر و بی آلایش لرستان و لکستان بالاترین ضربه را به نوکران انگلیسی زده اند ،‌ همین رضا خان که در تمام کشور با خشونت بسیار سعی در ایجاد دولت خودکامه و استبدادی خود برای نوکری انگلیسی ها داشت ، وقتی به مناطق لک نشین آمد کم آورد و دلیر مردان و غیور زنان لکستان یک درسی حسابی به او دادند
  در پایان
  تحت هر شرایطی هرگونه بی حرمتی به اقوام و قومیت ها چه در قالب طنز و شوخی و چه به شکل جدی شدیدا محکوم است و چنین حرکتی به هیچ وجه در جهت منافع ملی نیست و نخواهد بود.

  از طرفی، بزرگان و عقلای همه اقوام و طوایف هم باید مراقب اینگونه حرکت ها و دسیسه های دشمنان باشند تا مبادا به دنبال طرح چنین مباحثی حرکت اعتراضی احساسی راه بیافتد و بهانه به دست دشمن داده شود و آنها اینگونه القا کنند که در جمهوری اسلامی اقوام دچار مرز بندی شده اند و هر کس دنبال مرزهای قومی و خاص خودش هست.

  • واقعأ جای تاسف دارد
   آیا برخورد با این انسان نمای هتاک اینقدر برای دستگاه های امنیتی ما سخت بوده که حدود سه سال است این آهنگ توهین آمیز و تفرقه افکن ساخته شده اما هنوز راس راس دارد توی مملکت می گردد
   جدأ باید تاسف خورد

 4. محمد امین نوری از تبریز

  خطاب به تو انکر الاصوات زیر زمینی که به قوم دیرین و ریشه دار لک اهانت کرده ای!
  تو کمتر از آن هستی که ارزش پاسخ دادن داشته باشی .
  نوع کلمات متعفن ترانه ات که از جنس خودت میباشد ، خود گواهی است که بهترین پاسخ به هتاکیت فقط خاموشی است اگرچه نمیتوان خاموش ماند،
  خود گواهی است که با ترانه ات بی اصالتی و ریز بودنت را به مخاطب ارائه داده ای و احساس حقارتت به قوم لک را که مانند غده ای چرکین سربرآورده بروز داده ای،
  جز این معنا و برداشت دگر در ذهن مخاطب ایجاد نکرده و نمیکند.
  سنگین وزن سبک عقل و ای مزدور بی ریشه!
  خوب بدان و آگاه باش که ترانه سخیف تر از وجود بی مقدارت منجر به ایجاد تفرقه بین اقوام شریف وطنم نخواهد شد و از برادری بین قوم لک و همسایگان عزیزمان چیزی نخواهد کاست.پس خاموش باش و هر آنچه لایق خودت هست را به دیگران نسبت نده که خود بدان محتاجتری .”

 5. باسلام بر نویسنده محترم
  کاش مینوشتی که از جمعیت کلانشهر کرمانشاه ۳۰درصد لک زبانند
  انتخابات مجلس ادوار گذشته دال بر صدق ادعاست. هرسین ۱۰۰درصد لک. صحنه ۱۰۰درصد لک . کنگاور ۵۰درصدلک. نهاوند ۲۰درصدلک . استان ایلام ۵۰درصد لک.- انیمشک ۲۰ درصد لک زبانند … پراکندگی جمعیتی این قوم نجیب و با اصالت در تهران -کرج -مشهد -بنادر جنوبی – شمال و … حکایت از نفوس زیاد و کم لطفی مسئولان دارد. نخبگان لک زبان در اقصی نقاط این کشورعزیز میدرخشند …

 6. متاسفانه عملکرد تعداد معدودی از همزبانان عزیز در شهرستانهای دیگر باعث شده که این پست فطرت بی هویت بخود اجازه هتاکی بدهد. اینجاست که باید بدانیم در هر جاکه باشیم نماینده قشر عظیمی از جامعه هستیم و باید بیشتر و بیشتر مواظب رفتار خود در اماکن عمومی باشیم تا یک گروه زیرزمینی بیمقدار به بهانه های واهی همه لکزبان عزیز را به زیر سوال ببرد ، هرچند عرض خود میبرد و زحمت ما میدهد . بامید فتح قله های دانش بدست همزبانان عزیزم دراقصی نقاط عالم . و بامید پیگیری و اقدام عاجل مسئولان مخصوصا پلیس فتا در شناسایی این خفاشان شب بیدار …

 7. زهرا جلالوند - عضو شورای اسلامی شهر نورآباد

  وقتی که تفاوت انسان و حیوان ادب اوست ، ما از شما مودبانه میخواهیم که تلاش کنی اندکی از القائات نفسانیت بکاهی و به خود بیایی ، دیگرانی که تورا با لبخند مینگرند و تشویق یا تطمیع میکنند ، حتما بوی انسانیت از آنها فرسنگها فاصله دارد و الا هیچ انسان منصفی حاضر نیست به قوم وقبیله و فرهنگ و لهجه و زبانش توهین شود، فرهنگ هم مانند فرزند برای صاحبانش ارزشمند است.
  پس اگر خواهان این هستیم مارا به چشم انسانی قابل اعتنا ببینند ، باید رفتار و گفتارمان در شان وهویت مان باشد .
  عده ای که معلوم نیست در کدام خاکروبه پرورش یافته اند و از چه نسلی هستند خود را ، راحت محق میدانند که به دیگران توهین کنند . قوم لک تاریخی کهن وبااقتدار دارد و مردمانش همیشه نجیب و کریم و با شرف واصیل ند ،
  به کوری دشمنان ، اتحاد و انسجام در تمام اقوام ایرانی وجود داشته و دارد و غیرتمندانه از آب و خاک و ناموسشان دفاع کرده و خواهند کرد پس به هیچ کس اجازه نمیدهند از آب گل آلود ماهی بگیرد!!

  شما هم ای فریب خورده ی….
  اصیل باش . مقلد نباش ، انسایت را در قلبت نکش . وجدانت را همیشه بیدار و دامنت را پاک نگه دار ، از ندای قلبت پیروی کن .
  فشار و قوانینی را که از بیرون تحمیل شده اند را
  دنبال نکن خودت را ارزان نفروش !!
  ما هم به سان تمام لک زبانان با تمام افتخار فریاد میزنیم که لک هستیم و به لک بودنمان افتخار میکنیم و از تمام دستگاههای مسئول میخواهیم عامل یا عاملین این هتاکی را پاسخی در شان نظام جمهوری و فرهنگ غنی ایرانی اسلامی بدهند.

 8. سیروس میرزایی

  (سیروس میرزایی گلباغی، شاعر دلفانی)

  به نام معلّای عالی مقام
  خداوند سبحان ذوالانتقام

  خدایی که نامش به ظاهر برند
  که او را فروشند و دنیا خرند

  تو گویی که جای خدا گم شده
  فراموش از یاد مردم شده

  خدایی که داده ست فرمان عدل
  کزان هست تندیس بی جان عدل

  یقین دار روزی حسابی بود
  برای گناهان عذابی بود

  مرا زوست فرمان مدارا کنم
  دل کوچکم را چو دریا کنم

  و آنجا که ظالم ستم می کند
  مرا جای سازش که کم می کند

  به شمشیر پولاد کوبم ورا
  به رعد و به فریاد کوبم ورا

  من آنم که در رادمردی تکم
  پر از فخر هستم که مردی لکم

  لکی چیست؟لک یک زبان کهن
  که بن دارد اندر زمان کهن

  زبانم لکست و نژادم لکست
  همان که ز حیث تمدن تکست

  بگو ریشه پیشدادی مراست
  همینجا که تو ایستادی مراست

  خردمند بوده ست و رندی وراست
  که نزدیک رب سربلندی وراست

  تو گویی که قلب سلحشوری است
  درون غریبی و مهجوری است

  بسی سر به زیرست و غمها وراست
  همانست زخم ستمها وراست

  همان تخم کاوه، همان شیرمرد
  که نزدیک ظالم دهان باز کرد

  منم خالق “پو” ،خداوند “مور”
  من از مهد مفرغ، ز وادی نور

  لکستان هرگز ندیده ست بند
  لکستان مهد “کریم خان زند”

  لکستان مهد سران ادیب
  لکستان قلب نژادی نجیب

  بنازم تو را چند؟ قوم دلیر!
  ز تو بود “طاهر”، ز تو “ترک امیر”

  لکم من که داغ غریبی مراست
  ز گهواره ام بی نصیبی مراست

  گه ناامیدی امید آفرین
  گه جنگ هستم شهید آفرین

  نگهبان خاک تو بودم بسی
  هشیوار بودم به خوابت رسی

  به ناموس تو من نگهبان شدم
  بدین روشنی ها لکستان شدم

  لکم من، منم لک،بدین مفتخر
  به ناچار گفتم ازو مختصر

  یکی بی هویت، سگی بی نژاد
  چو خوکی که ناگاه آواز داد

  خوراکش گُه سگ، زبانش حرام
  نجس کز نجاست ندیده ست کام

  منم مهد فرهنگ و آن تو کو؟
  مرا نام پیدا، نشان تو کو؟

  بدان پس که دیریست رنجیده ایم
  ستم از مثال شما دیده ایم

  مدارا نمودیم بس،غریبی بسست
  ز عدل خدا بی نصیبی بسست

  بیا تا بگویم که فرهنگ چیست
  بگویم که آب رو و ننگ چیست

  به دون مایگی خود چو پیدا شدی
  بزن خاک بر سر که رسوا شدی

  به پشت همیم و چو زنجیر سخت
  تو را بخت گردد ،نه زین قوم بخت

  نه جرات تو را بود و نه نطق راست
  وجود آنکه گوید عیانی که راست؟

  چگونه نترسیدی از آخرت
  از آنچه که آخر می آید سرت

  دو دست انابت بزن بر زمین
  نه زیر زمین پارس کردن چنین

  نگردد لکّه عوعوی تو بهر لک
  نگردد نجس بحر با پوز سگ…

 9. نفرین بر هر لک زبانی که خود را غیر از لک بنامد. همین و بس…

  • درود بر تو

  • بنام نامی اواوکه افریننده قومی بزرگ فهمیده بزرگ دلیر راافرید .بزرگ مردانی که ناماورام ایران زمینن ما در جای جای ایران بزرگ هستیم باسربلندی زندگی میکنیم سلام برلکهای تک تک

 10. لک زبان ساکن تهران

  با سلام و درود خدمت تمام لک زبان غیور و شریف ایران
  اینک که شاهد گستاخی و بی ادبی این خواننده بزدل به قوم متمدن، شریف، مهمان نواز و دلسوز لک شده ایم، از تمام لک زبان ایران خواستارم صبورانه با این مسئله برخورد نموده ولی منتظر نمانند و دست روی دست نگذارند، باید این بزدل هتاک درس عبرتی بگیرد که تا به عمق تهمتی که به بار آورده بوی برد. بزدل هتاک شک نکن به سزایت می رسی.

 11. ما کوردهای استان ایلام توهین به قوم برادر خود قوم لک را محکوم میکنیم و خواهان برخورد با این هنرمندنمای بی هنر هستیم

 12. یه دوست بختیاری داشتم که یه زمانی یه ضرب المثل خوبی رو بهم گفت!
  گفت *د نرمی بیدِ کِ تبر تیزِ*
  همه ما از این موضوع عصبی شدیم
  هنرمندایی بودن که خیلی مؤدبانه جوابشونو دادن
  و یکیم بود که بهشون بی حرمتی کرد! به اونایی که مارو مسخره کرده بودن!
  آهنگش خیلی رکیک بود ولی تونست مرحمی باشه رو زخم بعضیا!
  سؤالم از شما ها اینه…(با اینکه دوتا از اونایی که نظر دادن استادم بودن)!
  کدومتون با بچه هاتون لکی حرف میزنین تو جامعه؟؟

  از دم داریم با بچه هامون فارسی میگیم
  اونم با لهجه
  ای کاش چالشی درست بشه از کودکانی که لکی صحبت میکنن
  ما اونقد با بچه هامون لکی نگفتیم که نمیدونن لک چیه
  بیاین با بچه هامون لکی حرف بزنیم

 13. بخدا زبانم مو درآورد از بس گفتم نزارین فرهنگ اصیلمان از بین بره کجای دنیا مردمانی با غیرت و پاک سرشتی ما لکها پیدا میشه از شما هم برادران عزیز خواهشمندم فرهنگ و زبانمان رو حفظ و نگهداری کنین و از مسعولین تقاضا دارم با این فردبی شرف نهایت برخورد صورت بگیره

 14. ننگ بر هتاک روباه صفت

 15. با سلامخدمت خوانندگان عزیز. اگرلک بی فرهنگ است چرا رهبرانقلاب ازلک دراستان کرمانشاه تقدیر وتشکر نمود.عزیزی هستم ازکرمانشاه

 16. ابراهیم کریمی بیرانوند .پیرداده

  ز سرنوشت غمگین مباش !
  چه بسا سگ هایی بر روی اجساد شیر های جنگل سبز رقصیدند ؛ شادی کردند و خود را بزرگ پنداشتند …
  ولی نمی دانستند شیر ؛
  شیر می ماند و
  سگ ؛ سگ!!!

 17. از هر لکی که اینو میخونه خواهش می کنم اگه غیرت پاک سرشت لکی داره به این چیز ها در زیر دقت کنید و بهترین جواب ناپاکان است.
  ۱هرجا میرید به زبان زیبا و اصیل لکی حرف بزنید(بیشتر لکهای عزیز در لرستان هویت خود را لر معرفی می کنند)
  ۲ با بچه هاتون به زبان لکی حرف برنید ودیگران را تشویق کنید
  ۳هویت و فرهنگ و درستکاری تمام لکها رانشان دهید.
  ۴کتاب های را بخوانید و با آن بنویسید.
  ۵بزرگترین خصلت لکها یک رنگ بودن است پس فرهنگ و زبان خود را نفروشید
  ۶ اگه ربان خوذ را آموزش ندیم دیگه چیزی از فرهنگا باقی نمیمونه
  ۷باید یک شبکه استامب داشته باشیم که حرف هاشو باتمام وجودمان درک کنیم. وه اومید سربرزی لکه ستان

 18. فقط موشم ایمه لکیمن برا یکیمن. م محمد محمودی.

 19. اولا قوم لکی وجود نداره این یک
  دوما با این کارا فتنه قومیتی ایجاد میکنید اون برای لک ها که همیشه تاریخ لر بودند
  سوما لکستان ۵ سال توسط گروهک های تروریستی ایجاد شده
  چهارما بهتره به جای اینکارا به فکر نون و اب باشید کسی تو این استان به اندازه بروجرد نفوذ نداشت ببینید چه به سرش اومده کم فتنه ایجاد کنید
  و در اخر اون کرمانشاه و ایلام که الان دوستدار لک شدن! بخصوص کرمانشاه بهتره خودش بیشقدم بشه و نام استانش رو به لکستان تغییر بده ما هم استقبال میکنیم….

  • برادر عزیز
   نمیخواد کاسه داغ تر از آش بشی
   لک ها نه فتنه گرند نه مثل شماها محافظه کار
   برو جمله تاریخی امام خامنه ای رو بخون
   تورو به اون وجود سرتاپا فتنه ات این اراجیف را به خورد خودت بده. لطفا احترام خودت و قوم بی اصالتت رو نگهدار

 20. متاسفم برای یه عده لک نما که هر جا میرن خودشونو لر یا کرد معرفی میکنن که باعث این توهینها بشن
  بنده تو دانشگاه تحصیلی ام که ازم بپرسن از چه قومیتی هستم با کمال میل و افتخار میگم لک هستم .که حتی ازم میپرسن مگه لک هم داریم .من لک هستم.نه لرم و نه کرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *