جمعه , ۴ فروردین ۱۴۰۲

بیمه تأمین اجتماعی فقط ۶ ماه در سال شامل کشاورزان لرستان می‌شود

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف کشاورزی کشور با اشاره به قانون بیمه تامین اجتماعی کشاورزان‌ گفت: ‌متاسفانه کشاورزان لرستان تنها ۶ ماه در سال می‌توانند از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند.


نسیم دلفان _ کامران ساروقی در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم، اظهار داشت: لرستان بین ۲.۹ تا سه میلیون تن تولید کشاورزی و باغی دارد. ۸۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و ۴۲ هزار و ۶۰۰ هکتار باغ مثمر با تولید ۲۸۰ هزار تن ظرفیت بزرگی برای این استان محسوب می شود و پنج میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان ارزش تولیدات کشاورزی لرستان در زیر بخش‌های زراعی، دامی و باغی است.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف کشاورزی کشور با اشاره به اجرای طرح شناسنامه دار کردن باغات لرستان، افزود: در استان لرستان اجرای طرح کیو آر کد(شناسنامه دار کردن) باغات آغاز شده است که این امر در زمینه صادرات و کاهش مبادی تولید نقش بسیار مهمی خواهد داشت.

ساروقی با اشاره به اینکه هر شهرستان در تولید محصولات مختلفی دارای ظرفیت است و آن محصولات به صورت ویژه برند آن شهرستان محسوب می‌شوند، افزود: شهرستان پلدختر قطب تولید انجیر، شهرستان کوهدشت قطب تولید انار، شهرستان بروجرد قطب تولید سیب و شهرستان سلسله قطب تولید گردو است و همگی این محصولات قابلیت صادرات را دارند و اجرای طرح کیو آر کد می تواند نقش مهمی در صادرات این محصولات و بازاریابی آنها داشته باشد.

وی با اشاره به اجرای این طرح ملی به دستور وزیر جهاد کشاورزی، عنوان کرد: بنا داریم تا شش ماهه اول سال ۱۴۰۲ کلیه باغات استان لرستان را شناسنامه دار کنیم.

سارقی با اشاره به مهم‌ترین مشکلات پیش روی کشاورزی لرستان، بیان کرد: شرایط جغرافیایی و آب و هوایی لرستان به‌گونه‌ای است که این استان در زمینه‌های تولید محصولات باغی و زراعی و شیلات توانمندی‌های بسیاری دارد که می‌تواند در کشور برند باشند اما تا زمانی که موضوع حق‌آبه‌ها در این استان به سرانجام مطلوب نرسد نمی‌توانیم شاهد توسعه و پیشرفت مورد انتظار در این بخش ها باشیم.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف کشاورزی کشور با اشاره به تولید سالانه ۱۲ میلیارد مترمکعب آب در استان لرستان، تصریح کرد: این در حالی است که تنها ظرفیت ۲۰۰ میلیون مترمکعب ذخیره سازی را داریم.

وی با اشاره به اینکه اگر سد گاوشمار(سدمعشوره) ساخته می شد ما شاهد خسارت ۱۰ هزار میلیارد تومانی در کوهدشت نبودیم، افزود: انتظار ما این است که هرچه سریع‌تر عملیات اجرایی این سد آغاز شود تا کشاورزان استان از برکات آن بهره مند شوند.

ساروقی با اشاره به بند خ ماده ۳۳ درخصوص امهال وام های کشاورزی، تصریح کرد: انتظار می رود که امهال این وام ها هرچه سریعتر در دستور کار قرار گیرد چرا که کشاورزان ما هم در خشکسالی و هم در ترسالی با خسارت مواجه می شوند و امیدواریم که امسال نیز همچون سال گذشته امهال وام ها به مدت سه سال انجام شود.

وی با اشاره به بیمه تامین اجتماعی کشاورزان، ادامه داد: متاسفانه کشاورزان تنها ۶ ماه در سال می توانند از بیمه تامین اجتماعی استفاده کنند در صورتی که طبق قانونی که مصوبه مجلس هست کلیه کارگاه‌های کشاورزی تحت شمول نظام صنفی کشاورزی با هر متراژ زمین می‌توانند تا ۵ کارگر را بیمه کنند.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف کشاورزی کشور گفت: متاسفانه تامین اجتماعی استان در این زمینه هیچ کمکی به کشاورزان نمی کند و از اجرای این قانون سر باز می‌زند در حالی که این طرح در بسیاری از استان های کشور در حال اجراست.

وی افزود: استدلال تامین اجتماعی استان بر این است که کار کشاورز تنها ۶ ماه است در حالی که کشاورزان در ۶ ماه دیگر مشغول انجام امور ۶‌ ماه کار و فعالیت کشاورزی خود هستند و هر کشاورز در آن ۶ ماه به اندازه ۲ سال فعالیت یک کارمند به فعالیت مشغول است.

وی بیان کرد‌: زمانی که همه در خواب هستند کشاورزان در نیمه های شب به آبیاری زمین کشاورزی مشغول هستند و فعالیتی به اندازه چهار کارمند در یک شبانه روز دارند و این استدلال تامین اجتماعی پذیرفته نیست.


ساروقی با اشاره به طرح کلیه این مشکلات با وزیر جهاد کشاورزی در سفر اخیر ایشان به شهرستان پلدختر، عنوان کرد: وزیر جهاد کشاورزی اتاق اصناف کشاورزی را حامی کشاورزان دانست و درباره امهال وام های کشاورزان از ارسال نامه به دولت خبر داد و ابراز امیدواری کرد که همچون سال گذشته مصوبه ای صادر و این مشکل کشاورزان برطرف شود.

وی درباره طرح مشکل بیمه تامین اجتماعی کشاورزان با وزیر جهاد کشاورزی، افزود: خوشبختانه وزیر جهاد کشاورزی از تصویب قانون امنیت غذایی در مجلس و موافقت شورای نگهبان با آن خبر داد که هنوز ابلاغ نشده و بند ۹ این قانون درخصوص بیمه کشاورزان و کارفرمایان است و می تواند مشکل بیمه کشاورزان لرستان را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *