یکشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیش از ۴۰ درصد مرگ های ناشی از سرطان قابل پیشگیری هستند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: بیش از ۴۰ درصد مرگ های ناشی از سرطان با تغییر سبک زندگی و دوری از عوامل خطرساز قابل پیشگیری هستند.

دکتر مریم کوشکی با اشاره به هفته ملی مبارزه با سرطان اظهار داشت: پویش ملی مبارزه با سرطان از هشتم تا پانزدهم بهمن با هدف تلاش برای حفظ جان انسان‌ها از میلیون ها مرگ و میر قابل پیشگیری به واسطه بروز انواع سرطان اجرا میشود.

وی افزود: شعار این پویش « فاصله‌ها را کم کنیم» نامگذاری شده و این امر فرصتی است تا با اجرای برنامه‌های آموزشی، ترویجی و غربالگری در سطوح بهداشتی بتوانیم گام موثری در راستای کنترل این بیماری برداریم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: سالانه ۱۶ میلیون مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های غیرواگیر زیر ۷۰ سال در جهان داریم که ۲۷ درصد آن ناشی از سرطان است.

دکتر کوشکی افزود: در سال ۲۰۱۹ پنج مورد از شایع‌ترین موارد سرطان در بین مردان عبارت بوده‌اند از؛ پروستات، روده بزرگ، مثانه، ریه و معده و پنج مورد از موارد شایع سرطان در بین زنان، سرطان‌های پستان، روده بزرگ، رحم، دهانه رحم و لوسمی هستند.

وی اظهار داشت: مهمترین و شایع ترین سرطان‌ها در ایران، سرطان پوست، پستان ( در زنان)، پروستات (در مردان) و روده بزرگ در هر دو جنس هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان بیان کرد: مهمترین دلایل افزایش بروز سرطان در ایران و جهان، افزایش امید به زندگی و افزایش تعداد سالمندان است و تحولات اقتصادی و صنعتی شدن جوامع نیز باعث تغییراتی در شیوه زندگی شده است.

کوشکی با تاکید بر اینکه بیش از ۴۰ درصد مرگ های ناشی از سرطان با تغییر سبک زندگی و اجتناب از عوامل خطر اصلی قابل پیشگیری هستند، خاطرنشان کرد: عوامل خطرساز قابل پیشگیری از سرطان عبارت اند از مصرف سیگار، افزایش وزن و چاقی، رژیم غذایی نادرست شامل مصرف زیاد نمک و گوشت قرمز و چربی و مصرف کم میوه و سبزی ها و کم تحرکی هستند.

وی افزود: دودهای داخل منزل ناشی از احتراق ناقص سوخت های جامد، اشعه های مضر و غیر یونیزان خورشید (uv)، آلودگی هوا نیز از دیگر عوامل خطرساز قابل پیشگیری از سرطان هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، گفت: با توجه به روند افزایشی موارد ابتلا به سرطان، برنامه ریزی به منظور کنترل سرطان با محورهای پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان صحیح و مراقبت‌های تسکینی ضروری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *