پنجشنبه , ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

بیشترین خسارت‌ به مراتع لرستان در کوچ بهاره اتفاق می‌افتد


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با بیان اینکه مراتع این استان بیشترین خسارت‌ها را در کوچ بهاره متحمل می‌شوند گفت: برای جلوگیری از این خسارت‌ اعتبارات و امکانات ویژه‌ای به لرستان اختصاص یابد.

نسیم دلفان _به گزارش خبرگزاری تسنیم ، شیرزاد نجفی امروز در جلسه کارگروه ملی مدیریت چرا، کنترل پروانه، چرای دام و ساماندهی کوچ پاییزه در استان‌های زاگرس‌نشین اظهار داشت: ساماندهی و مدیریت کوچ عشایر با توجه به خشکسالی، کمبود بارش و به‌دنبال آن کمبود علوفه باید در اولویت سازمان‌های منابع طبیعی و آبخیزداری و امور عشایری کشور واقع شود.

وی با اشاره به اینکه لرستان دارای مراتع غنی و تنوع آب‌‌هوایی بسیار خوبی است، افزود: پوشش گیاهی این استان به‌لحاظ تنوع و ذخیره‌گاه‌های ژنتیکی دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان عنوان کرد: ۲۵ درصد از آب‌های سطحی جاری زاگرس و ۱۲ درصد آب‌های جاری کشور از این استان سرچشمه می‌گیرد.

وی با اشاره به اجرای طرح‌های مرتع‌داری، بیان کرد: اجرای این طرح‌ها آثار بسیار چشمگیری در جلوگیری از تخریب مراتع، بالا بردن تولید علوفه و غنی‌سازی پوشش گیاهی در محدوده‌های اجرایی دارد.


نجفی گفت: گرمای بیش‌ از اندازه، کمبود علوفه، فصل بازگشایی مدارس، کمبود آب و حرکت دامداران از تأثیرات خشکسالی بر تاریخ شروع کوچ است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان با بیان اینکه مراتع این استان بیشترین خسارت‌ها را در کوچ بهاره متحمل می‌شوند گفت: برای جلوگیری از این خسارت‌ اعتبارات و امکانات ویژه‌ای به لرستان اختصاص یابد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان عنوان کرد: اتخاذ تدابیر لازم و برنامه‌ریزی هماهنگ با دستگاه‌های متولی برای تأمین امکانات موردنیاز عشایر در مناطق قشلاقی در راستای جلوگیری از چرای زودرس بهاره، تأمین آب شرب، خدمات آموزشی، فرهنگی، بهداشتی، درمانی، تأمین علوفه، حفظ امنیت در قرارگاه‌های ییلاقی و قشلاقی، ایل‌راه‌ها، مسیر کوچ بر عهده سازمان امور عشایری است.

نجفی اظهار داشت: هماهنگی بین استان‌ها برای متمرکزکردن اقدامات در مرحله اول در مبدأ کوچ، ارائه خدمات لازم به عشایر در مناطق قشلاقی توسط دستگاه‌های دولتی متولی، اعزام اکیپ‌های اطلاع‌رسانی به مناطق قشلاقی، پرهیز از بستن مرز استان‌ها به‌لحاظ ایجاد تنش‌های اجتماعی ضروری است.

وی همچنین به مستقرکردن پاسگاه‌های حفاظتی در مناطق ییلاقی حوزه شهرستانی، استفاده از توان انجمن صنفی مرتع‌داران و مشارکت دامداران، هماهنگی با فرمانداران، نیروی انتظامی و مراجع قضایی، تأمین و تخصیص اعتبار متناسب با حجم و وسعت پروژه مدیریت چرا تأکید کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با تأکید بر لزوم استفاده از کوچ ماشینی برای عشایر کوچ‌رو و جلوگیری از کوچ سنتی عنوان کرد: اداره کل راهداری بدون هماهنگی منابع طبیعی و آبخیزداری این استان از حمل و جابه‌جایی احشام تا قبل از تاریخ قانونی کوچ باید خودداری کند.

وی بیان کرد: همچنین اداره‌کل امور عشایری استان همدان نسبت به تأمین علوفه و آب موردنیاز دامداران و عشایر کوچ‌رو استان خود باید اقدام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *