دوشنبه , ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

بزرگترین کارگاه تولید فرش دستباف زندانیان کشور در لرستان

 

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی لرستان گفت: یک هزار و ۷۰۰ نفر از مددجویان زندان‌های لرستان مشغول به کار هستند که ۶۲ درصد از کل محکومان استان را تشکیل می‌دهد.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان لرستان با بیان اینکه وضعیت اشتغال در زندان‌های استان در سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است، گفت: ۳۱ کارگاه تولیدی و صنعتی از جمله بزرگترین کارگاه تولید فرش دستباف زندانیان کشور با مساحت یک هزار و ۳۴۰ مترمربع و تعداد ۸۰ دار قالی در زندان‌های استان وجود دارد.

عبدالمجید کشوری گفت: هم اکنون ۱۸۰ مددجوی زن و مرد در این کارگاه مشغول به کار هستند که در ۶ ماه نخست سال جاری توانسته‌اند ۵۳ متر انواع فرش دستباف چله ابریشم، گل ابریشم و تمام ابریشم را ببافند.

کشوری افزود: همچنین کارگاه‌های تولید لوازم برقی، خیاطی، خراطی، صنایع دستی، پرورش زنبورعسل، مونتاژ کیت‌های الکترونیکی، تراش سنگ‌های زینتی، چرم‌بافی، مکانیک خودرو و پرورش گیاهان زینتی از دیگر کارگاه‌ها و واحد‌های تولیدی زندان‌های لرستان محسوب می‌شوند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان گفت: دستمزد پرداخت شده به زندانیان در طول سه سال از سال ۹۸ تا ۱۴۰۱، سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال بود که این آمار در سال ۱۴۰۱ به بیش از ۱۳۰ میلیارد ریال رسیده است.

وی با تآکید بر اینکه ایجاد اشتغال علاوه بر یادگیری و مهارت‌آموزی زندانیان باعث ایجاد آرامش خاطر و همچنین فراگیری یک فرصت شغلی در بین مددجویان می‌شود، اضافه کرد: شماری از مددجویان با یادگیری حرفه و مهارت دلخواه در زندان، پس از آزادی کارآفرین شده وعلاوه بر اینکه از همان طریق ارتزاق می‌کنند، فرصت اشتغال برای افراد دیگری را نیز فراهم کرده‌اند.

مدیرکل زندان‌های استان لرستان با تآکید بر اینکه بنابر اصول زندانبانی اسلامی در زندان‌های لرستان توجه ویژه‌ای به خانواده‌های زندانیان می‌شود افزود: بیکاری و مشکلات اقتصادی سهم به سزایی در شکل‌گیری جرائم دارد و اشتغال و پرداخت دستمزد به زندانیان می‌تواند گام مهمی در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *