سه شنبه , ۸ آذر ۱۴۰۱

برگزاری پویش ملی جنگل کاری با بذر در شهرستان دلفان

با حضور نیروهای سپاه، بسیج، مسوولین جهاد کشاورزی و نیروهای مردمی، پویش ملی جنگل کاری با بذر در شهرستان دلفان در منطقه شهن آباد برگزار گردید….

نسیم دلفان – به گزارش روابط عموی منابع طبیعی ، در این پویش، مشاور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان گفت: این پویش در آذرماه همزمان با سراسر کشور در لرستان نیز در حال اجرا است و هدف اصلی اجرای این پویش، حضور و مشارکت مردم در حفظ و توسعه منابع طبیعی است.

هبت اله سیفی با بیان اینکه مردم باید در طبیعت مراقب پوشش گیاهی باشند و آنان را از بین نبرند، خاطرنشان کرد: ایران یک کشور نیمه خشک و خشک بوده و کمبود بارندگی باعث شده پوشش گیاهی ضعیف شود.

وی یکی از سیاست‌های اداره‌ کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان را توسعه فضای سبز و جنگل‌کاری‌های دست کاشت در استان دانست و افزود: با توجه به اهمیت نقش مردم و گستردگی عرضه منابع طبیعی لازم است مردم در پویش‌ها شرکت کنند.

سیفی در رابطه با اهمیت درختکاری و حفاظت از مراتع و جنگل‌ها، اظهار کرد: امسال سیاست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، پویش‌های مردمی هر ایرانی یک نهال و هر شهید دفاع مقدس هزار اصله نهال است.

در ادامه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دلفان به شعار با کاشتن هر درخت، نفس کشیدن را به زمین هدیه دهیم اشاره کرد و گفت: این پویش بذرکاری بمناسبت سالگرد شهادت سردار سلیمانی با همکاری بسیج ناحیه دلفان برگزار شده که با گونه های بادام و ارژن بذرکاری در منطقه شهن آباد صورت گرفت.

سیدعلی حسینی با اشاره به اینکه جنگل‌های زاگرس در تولید آب، اکسیژن، حفظ خاک، جذب گرد و غبار و نیز تعدیل آب و هوا نقش مهمی دارند خاطرنشان کرد: با توجه به تغییر اقلیم، افزایش گرما و خشکسالی‌های پیاپی باید برای حفظ و احیا این جنگل‌ها اقدامات لازم انجام شود.

وی به هویت جنگل‌های زاگرس در دلفان گریزی زد و گفت: اغلب جنگل‌های این شهرستان شامل گونه‌های بلوط ایرانی، گلابی وحشی، زالزالک، بنه، آلبالوی وحشی و… است که بر همه ما واجب است در صیانت از این ثروت های خدادادی کوشا باشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *