آخرین خبرها

بررسی پدیده کم‌آبی و مدیریت بحران آب در دلفان/وجود ۱۰۰ روستای فاقد آب در این شهرستان

خشکسالی‌های اخیر بخش وسیعی از روستاهای دلفان را با بحران جدی آب مواجه کرد و اکنون نیز منابع آب ۱۰۰ روستای این شهرستان خشک شده است…


نسیـــم دلفـان – به گزارش خبرگزاری تسنیم ، استان لرستان دومین حوضه پر آب ایران محسوب می‌شود اما سال‌های اخیر به دلیل بحران خشکسالی در بخش‌های مختلف این استان اعم از کشاورزی و آب شرب مشکلات جدی به وجود آمده که در این میان بخش وسیعی از روستاهای دلفان با تنش کم آبی مواجه شده‌اند.

پیش‌ در سلسله گزارش‌هایی تحت عنوان «دومین حوضه پرباران ایران دست‌به‌گریبان بحران خشک‌سالی»،« بحران آب در دیار چشمه‌ها؛ ۷۰ درصد از چشمه‌ها در لرستان خشک شد»،«روستاهای بروجرد تشنه، مزارع غرق در آب» و « روستاهای لرستان در تنش کم‌آبی؛ ۱۰۴ روستا در محرومیت آب شرب» به‌طور ویژه به مشکلات کم‌آبی روستاهای لرستان پرداخته که اکنون نیز وضعیت آب روستاهای دلفان موردبررسی قرارگرفته است.

با خشکسالی‌های اخیر اکنون از ۴۴۰ روستای دلفان منابع آب ۱۰۰ روستاهای خشک‌ و مردم برای تهیه آب آشامیدنی مشقت زیادی روبه‌رو هستند.

خشک شدن آب چشمه‌های روستاهای شهرستان دلفان زندگی را برای مردم این منطقه سخت و طاقت‌فرسا کرده به‌طوری‌که مردم برای رهایی از این تنگا کار و کشاورزی خود را ترک کرده و روانه شهر شده‌اند.

سید خدا مراد حسینی دهیار روستای عزیز کشته بخش مرکزی دلفان در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه مردم روستای عزیز به خاطر نبود آب با سختی‌های زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، اظهار داشت: خشکسالی‌های اخیر سبب شده تا آب چاه‌ها خشک شود و این خشکی تااندازه‌ای است که آب چاه‌های این روستا گل‌آلود و سیاه شده است.

وی با بیان اینکه روستای عزیزآباد کشته ۳۷۳ نفر جمعیت دارد، افزود: مردم این روستا بعد از گذشت ۷۲ یا ۸۰ ساعت می‌توانند به مدت ۱۰ دقیقه از آب پمپ استفاده کنند که برای برطرف شدن این مشکل بنا شد یک روز در میان آب این روستا به‌وسیله تانکر تأمین شود اما آن‌هم عملی نشد و تانکر آب هر چهار یا پنج روز یک‌بار به این روستا می‌آید.

کمبود آب و مشکلات بهداشتی مردم روستا

حسینی با اشاره به اینکه مردم این روستا به خاطر کمبود آب با مشکلاتی بهداشتی زیادی مواجه‌اند، عنوان کرد: برای برطرف شدن مشکل آب این روستا پیگیری‌های زیادی انجام گرفت اما تاکنون حمایتی نشده است.

نصیر رضایی دهیار روستای رضاآباد بخش مرکزی دلفان در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: مردم این روستا از کمبود آب رنج می‌برند چون مردم این روستا امسال هر چهار روز یک‌بار به مدت ۲۰ دقیقه توانسته‌اند از آب استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه به خاطر بحران کم‌آبی چندین خانوار روستا را ترک کردند، افزود: از ۸۰ خانوار روستای رضاآباد هشت خانوار به شهر مهاجرت کردند و اکنون این روستا ۲۹۰ نفر جمعیت دارد.

دهیار روستای رضاآباد عنوان کرد: به دلیل خشک شدن چاه آب روستا مردم برای تأمین آب حدود شش کیلومتر مسافت را طی می‌کنند تا به چشمه روستای دیگر برسند.

کمبود آب شرب و رها کردن روستا

وی بیان کرد: با توجه به کمبود آب آشامیدنی و مشکلات بهداشتی مردم کار و کشاورزی خود را رها کرده و در شهر حاشیه‌نشین شدند که با توجه به این شرایط برای حل این معضل پیگیری‌های زیادی انجام دادیم به‌طوری‌که در این راستا درخواستی برای منابع آب نیرو کشور نیز ارسال کردیم اما هنوز جوابی دریافت نکرده‌ایم.

ابوالقاسم خسرو پور بخشدار مرکزی دلفان در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار داشت: از مجموع ۱۶۲ روستای بخش مرکزی شهرستان دلفان ۸۲ روستا تحت پوشش شبکه آب و ۲۳ روستا به‌صورت سنتی از آب استفاده می‌کنند.

۵۷ روستای بخش مرکزی دلفان فاقد لوله‌کشی آب

وی با اشاره به اینکه ۵۷ روستای بخش مرکزی فاقد لوله‌کشی آب است، افزود: این روستاها از آب چشمه استفاده می‌کنند  اما به خاطر خشکسالی‌های اخیر با کمبود آب مواجه شده‌اند.

بخشدار مرکزی دلفان عنوان کرد: با توجه به اینکه در چند سال اخیر بارش‌ها به‌صورت روان آب از این منطقه خارج و منابع آب زیرزمینی خالی‌شده است.

خسرو پور بابیان اینکه در حال حاضر ۴۰ روستای بخش مرکزی به‌وسیله تانکر آب‌رسانی می‌شود، بیان کرد: به دلیل بحران آب ۸۲ روستای این منطقه به‌صورت ساعتی از آب پمپ استفاده می‌کنند.

وی تصریح کرد عمق بحران آب در روستاهای بخش مرکزی تا آنجا است که ۵۰ درصد روستاهای این منطقه هر سه یا چهار روز تنها نیم ساعت آب‌ شرب دارند.

۱۷۰ روستای دلفان فاقد لوله‌کشی آب شرب

جعفر طولابی فرماندار دلفان در گفت‌وگو با تسنیم، بابیان اینکه ۴۴۰ روستا در سطح شهرستان دلفان وجود دارد، اظهار داشت: منابع آبی روستاهای شهرستان دلفان به دلیل خشکسالی سال‌های اخیر با مشکل مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۷۰ روستای شهرستان دلفان فاقد لوله‌کشی آب شرب است، افزود: بیش از ۲۶۰ روستا دارای لوله‌کشی آب است که از این تعداد ۱۸۸ روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب قرارگرفته است.

فرماندار دلفان  عنوان کرد: با توجه به بحث خشکسالی در حال حاضر تمام روستاهای دلفان با کمبود آب مواجه‌اند و بخش عمده‌ای از منابع آب روستاها خشک‌شده است.

جیره بندی آب شرب روستاهای دلفان

وی بابیان اینکه منابع آب حدود ۵۰ روستا از شهرستان دلفان خشک‌شده است، بیان کرد: کمبود شدید منابع آب در برخی از روستاهای این شهرستان سبب شد تا آب شرب ۴۰ روستا جیره‌بندی شود.

طولابی  بابیان اینکه ۱۰ روستای شهرستان دلفان به‌وسیله تانکر آب‌رسانی می‌شود، تصریح کرد: در زمینه آب‌رسانی به روستاهای این شهرستان ۱۲ پروژه در قالب مجتمع آب‌رسانی در دست اقدام است که بخشی از این پروژه‌ها به دلیل مشکل بودجه متوقف‌شده‌اند که در صورت تکمیل و راه‌اندازی آن‌ها ۷۵ روستا آب‌رسانی می‌شود.

وی بابیان اینکه حدود هشت میلیارد تومان برای تکمیل و راه‌اندازی مجتمع‌های آب‌رسانی دلفان لازم است، گفت: به توجه به وضعیت کم‌آبی روستاهای دلفان لازم است مسئولان توجه ویژه‌ای به حوزه آب این شهرستان داشته باشند.

علیرضا کاکاوند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان با اشاره به اینکه در پی خشکسالی‌های اخیر منابع آبی استان خشک‌شده است، اظهار داشت: آب تعدادی از روستاهای لرستان به‌وسیله ۱۶۰ دهنه چشمه و قنات تأمین می‌شد که باوجود خشکسالی اخیر ۱۲۰ دهنه چشمه و قنات خشک و تنها از ۴۰ دهنه چشمه و قنات استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر بیش از ۲۷۰ حلقه چاه کم آب و یا کاملاً خشک‌شده است، افزود: با توجه به کاهش آب‌های زیرزمینی که در پی خشک‌سالی به وجود آمده روستاهای شهرستان دلفان در بحران کم‌آبی به سر می‌برند.

بی‌آبی حداقل ۱۰۰ روستا در دلفان

حجت‌الله سوری خدایی نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: سال گذشته از ۴۴۰ روستای شهرستان دلفان ۲۷۵ روستا با کمبود آب مواجه بود که با اقدامات انجام‌شده حدود ۹۰ روستا آبرسانی شد و امسال نیز آب‌رسانی به حدود ۶۰ روستا در دست اقدام است.

وی بابیان اینکه اکنون حداقل ۱۰۰ روستای این شهرستان دچار بی‌آبی است، افزود: لازم است امسال برای آب‌رسانی به این روستاها در بودجه توجه ویژه‌ای شود تا به‌وسیله حفر چاه به‌صورت مجتمعی آب ۱۰ یا ۱۲ روستا پمپاژ شود.

نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس با اشاره به اینکه احداث چاه هزینه‌بر است، بیان کرد: این مسئله به‌طور حتم کارشناسی شده انجام شود زیرا ممکن است درجاهای مدنظر آب نباشد.
وی عنوان کرد: سال گذشته برای آب‌رسانی روستاهای شهرستان دلفان از محل ماده ۱۸۰ حدود چهار میلیارد تومان هزینه شد و اکنون نیز به دنبال آن هستیم تا هفته آینده پس از جمع‌بندی اعتبارات دستگاه‌های اجرایی، سهم بیشتری به بحث آب روستایی اختصاص یابد.

سوری خدایی در بحث احداث چاه ولوله کشی به آسیب‌های اجتماعی منطقه اشاره کرد وگفت: از مردم انتظار می‌رود که برای حل مشکل بی‌آبی برای احداث چاه همکاری لازم را داشته باشند.

در پی خشک‌سالی‌های اخیرهای اخیر بخش عمده‌ای از روستاهای لرستان با بحران آب مواجه شدند که در این راستا سهم روستاهای دلفان خشک شدن منابع آب ۵۰ روستا بوده که با توجه به چالش‌های اخیر کم‌آبی لازم است مسئولان تدابیر جدی برای خارج شدن از این بحران بیندیشند.

گزارش از سکینه بیرانوند


مطالب مرتبط:

» مردانی که از هیچ همه چیز می‌سازند/گزارش تصویری از اردوی جهادی دانشگاه خواجه نصیر تهران در بخش کاکاوند

» وضعیت آب آشامیدنی بخش کاکاوند در دلفان اسفناک است/ مسئولان توجه خاصی به این موضوع ندارند

» عمق محرومیت در دهستان میربگ جنوبی دلفان نگران کننده است

» دره دیمه روستایی در اوج محرومیت/مهاجرت روزگار روستاهای دلفان را سیاه کرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.