برای اولین بار مسابقه هوره خوانی دانش آموزی در دلفان برگزار شد

کارشناس فرهنگی و هنری آموزش و پرورش شهرستان دلفان گفت : برای اولین بار مسابقه هوره خوانی در قالب مسابقات فرهنگی و هنری دراین شهرستان برگزارشد…


81526684-6310065نسیـــم دلفـان – به گزارش ایرنا ، احمد غلامی گفت : دراین مسابقه ها بیش از ۸۰نفر از دانش آموزان مورخوان پسر مقاطع متوسطه اول و دوم و هنرستانها شرکت کردند که در بخش ‘هوره خوانی’ با هم به رقابت پرداختند.

وی بیان داشت : در پایان این مسابقه ها توسط هیات داوران دانش آموزان مجید نظری ومسلم محمدپوراز دبیرستان شهریار میرزا آباد میربگ ، امیرحسین عباسی از دبیرستان هیأت امنایی خوارزمی به عنوان نفرات برتر بخش پسران متوسطه اول انتخاب شدند.

در بخش ‘هوره خوانی ‘پسران متوسطه دوم نیز دانش آموزان مهران نظری از دبیرستان شبانه روزی جابربن حیان ، جواد همتی و رامین باقری از دبیرستان حضرت امام(ره) و احمد محمدی وعلی عبدیان از دبیرستانهای زکریای رازی و امام (ره) و در بخش هنرستان نیز کیومرث حیدری ، حمید محمدی و یوسف پیری از هنرستان فنی و حرفه ای سعادت به مقام های اول تا سوم دست یافتند.

 مور یکی از آواهای باستانی و از اصیل ترین آوازهای انسان است که در شهرستان دلفان که قدمت دیرینه ای دارد . این آواز اهنگی غمگین است که مردم مناطق لک نشین در هنگام دلتنگی ها و از دست دادن عزیزان خود می سرایند .

دبیرخانه مور در استان لرستان در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دلفان واقع شده است.

۷ نظر

 1. رحمت خدا بر تمام دست اندرکاران این کار فرهنگی هزاران درود باید ادامه یابد

 2. باسلام
  این کار که احترام به فرهنگ غنی این سرزمین است بسیار اقدامی بجا و شایسته است که درصورت ادامه بهتر جا میافتد. نسل جدید باید با این آواها و مور و هوره به سبک وسیاق ویژه آشنایی داشته باشند . بی شک اینها بخشی از فرهنگ ناب این مرزوبوم است که بتدریج در حال فراموشی بود . درود بر عاملان این اقدامات فرهنگی .

 3. کار بسیار بسیار خوبی است
  این یکی از کارهایی است که باعث میشه همشهریان ما اصالتشون رو فراموش نکنن

 4. شهروند دلفانی

  نسیم عزیز اگه امکانش هست تصویر و یا صدای هوره های برتر را روی سایت بگذارید سپاسگذاریم

 5. از مدیر محترم پایگاه اطلاع رسانی نسیم دلفان وکلیه عزیزانی که نظرات بسیار ارزشمندی فرمودند سپاسگزاریم

 6. ماهم مشتاقیم که صداشو بشنویم

 7. دستتان درد نکنه با این برنامه تون عالیه انشاءالله تداوم داشته باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.