بخشدار مرکزی دلفان از اقدام شجاعانه زن روستایی تقدیر کرد/نجات "سمانه" یک معجزه بود

بخشدار مرکزی شهرستان دلفان از سمانه دختر بچه ۲ ساله ای که در پی سقوط در چاه آب ۱۳ متری از مرگ حتمی نجات یافته بود،‌ عیادت و از فداکاری زن روستایی به دلیل نجات این دختربچه قدردانی کرد…


نسیـــم دلفــان – به گزارش خبرنگار مهر، ابوالقاسم خسروپور بخشدار مرکزی شهرستان دلفان ظهر روز سه شنبه در حاشیه بازدید از روستای یارآباد ضمن با عیادت از سمانه دختربچه دو ساله، از فداکاری و شجاعت ملکه یحیی بیگی زن روستایی که سمانه را از مرگ حتمی نجات داده بود تقدیر کرد.

وی فداکاری و ایثار را یکی از ویژگی های بارز مردم خطه نورآباد و بخش میربگ جنوبی دانست و گفت: شجاعت و از خودگذشتگی این شیرزن روستایی نیاز به تعریف و تمجدید ندارد چرا که مهربانی و ایثار و تلاش برای آسایش هم نوع در گوشت و خون و زندگی ساده اهالی این روستاها محسوس و قابل مشاهده است.

وی با بیان اینکه عمل انجام گرفته توسط این بانوی فداکار نشان از غیرت،‌ شهامت و شجاعت زنان لر دارد بیان کرد: زنان لر از ابتدای تاریخ در سالهای قبل از انقلاب و پس از انقلاب و در دوران ۸ سال جنگ تحمیلی غیرت و شهامت خود را به رخ جهانیان کشیده اند.

بخشدار مرکزی دلفان ادامه داد: نجات سمانه به دست یک زن روستایی بدون هیچ گونه امکانات و تجهیزات امدادی برگ زرین دیگری بر افتخارات این بانوان سرافراز است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در روستاهای بخش مرکزی شهرستان دلفان نیروی امداد هلال احمر و آتش نشانی وجود ندارد نجات این کودک از مرگ حتمی را به واسطه سادگی و محرومیت مردم این مناطق و یک معجزه دانست.

خسروپور اظهار داشت: ورود یک زن روستایی به داخل چاه آب ۱۳ متری و آن هم به دلیل نبود نیروی امدادگر در محل حادثه می توانست سبب بروز مشکلات جدی برای این زن و کودک شود و لذا مسئولین امر باید برای تامین نیروی امدادگر در محل ها و مناطق محروم روستایی به فکر چاره باشند.

بنابر این گزارش خبرگزاری مهر هفته جاری گزارشی(اینجا) از اقدام شجاعانه زن روستایی نورآبادی در نجات دختربچه دو ساله منتشر کرد که مورد توجه رسانه های مختلف قرار گرفت.

ماجرا از این قرار بود که سمانه دو ساله هنگام بازی به داخل یک چاه آب ۱۳ متری واقع در حیاط خانه شان سقوط کرده و با اقدام به موقع و شجاعانه زن همسایه از مرگ حتمی نجات پیدا می کند.

مادر این کودک درباره چگونگی وقوع حادثه به خبرنگار مهر گفت: صبح روز چهارشنبه هفته گذشته سمانه به همراه خواهر بزرگترش در حیاط خانه مشغول بازی بود که ناگهان متوجه سقوط او به درون چاه شدم.

وی ادامه داد: در پی این حادثه به سرعت موتور دینام را از برق جدا و به امید یاری کسی در حیاط خانه شروع به فریاد و کمک خواهی کردم که ناگهان یکی از زنان همسایه به سرعت وارد چاه شد  و تا رسیدن مردان روستا به محل، عمق ۱۳ متری چاه را طی و با صدای بلند سلامتی سمانه را اعلام کرد و پس از چند دقیقه او را از چاه بیرون کشید.

ملکه یحیی بیگی زن ۴۵ ساله اهل روستای یارآباد از توابع بخش میربگ جنوبی شهرستان نورآباد و ناجی این دختر بچه نیز به خبرنگار مهر گفته بود که روز حادثه پس از شنیدن صدای فریادهای مادر سمانه به سرعت وارد حیاط  شدم و پس از اطلاع از ماجرا و با توجه به اینکه بیشتر مردان روستا برای جمع آوری محصولات کشاورزی به مزارع رفته بودند و فرصتی برای رسیدن آنها به روستا نبود فکر نجات سمانه به ذهنم خطور کرد.

این شیرزن روستایی همچنین گفت: بلافاصله خود را به دهانه نیم متری چاه رساندم و در حالی که مادر سمانه همچنان در حال شیون و زاری بود به داخل چاه رفتم و پس از چند دقیقه خود را در کنار سمانه کوچولو دیدم.وقتی که به بالین سمانه رسیدم به سختی نفس می کشید بنابراین بلافاصله با طنابی که همراه داشتم او را به کمر خود بسته و از چاه بیرون کشیدم.

در پی نجات معجزه آسای سمانه دو ساله از درون چاه آب ۱۳ متری، ‌این کودک به کمک اهالی روستا به بیمارستان امام خمینی شهرستان الشتر انتقال داده و سپس به بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد اعزام شد و در حال حاضر این دختربچه مشکل خاصی ندارد.

نجات سمانه دو ساله توسط این زن روستایی در حالی رخ داد که به گفته یک کارشناس و مامور عملیات آتش نشانی ورود به چاه آب با عمق ۱۳ متر بدون کپسول اکسیژن و عدم رعایت موارد ایمنی عملی بسیار خطرناک بوده چرا که بروز هر گونه حادثه ای اعم از لغزیدگی یا ریزش دیواره چاه یا گاز گرفتگی و کمبود اکسیژن در فضای درون چاه موجب به خطر افتادن جان زن ناجی و کودک می شد تا عمق فداکاری این زن روستایی مشخص شود.

دهستان میربگ و روستای یارآباد محل زندگی این زن روستایی و سمانه یکی از مناطق محروم شهرستان دلفان بوده که به لحاظ امکانات زیرساختی با مشکلات جدی مواجه است.

یک نظر

  1. باسلام خدمت بخشدار عزیز اولا بابت عیادت سپاسگزاریم بعدش لطفا به این سوال پاسخ بفرمایید که ایا اراضی که توسط ان بخشداری محترم خریداری شده تغییر کاربری انجام گرفته یا نه کلا در چه مرحله ای از سیکل اداری اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.