شنبه , ۵ فروردین ۱۴۰۲

بازنشستگی پیش از موعد ۷۰۰ کارگر در مشاغل زیان آور لرستان

مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی لرستان گفت : طی شش ماه نخست امسال درخواست بازنشستگی پیش از موعد ۷۶۳ نفر در مشاغل سخت و زیان‌آور استان تأیید شد.

نسیم دلفان _ علی جهانی در گفت گو با ایلنای لرستان با اشاره به افزایش زمان رسیدگی کمیته های رسیدگی به مشاغل سخت و زیان آور در استان ، اظهار داشت: با توجه به حجم درخواست های کارگران برای بازنشستگی بیش از موعد و رسیدگی به این پرونده ها با همکاری تامین اجتماعی و سایر نهادهای عضو کمیته های بدوی و تجدید نظر در استان بررسی به این دادخواست تسریع و جلسات کمیته های مورد نظر افزایش یافت.

وی افزود: در شش ماهه نخست امسال ۲۹ جلسه کمیته بدوی و ۴ جلسه کمیته تجدیدنظر برگزار شد و به ۹۸۳ درخواست بازنشستگی بیش از موعد کارگران استان مورد بررسی و صدور رای قرار گرفت.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با بیان اینکه هدف این کمیته ها بررسی عادلانه و دقیق درخواست های کارگرانی است که بیشتر عمر خود را در مشاغل سخت سپری کرده اند ، گفت: از تعداد درخواست های واصله در شش ماه سالجاری ۶۸۴ درخواست بازنشستگی بیش از موعد در کمیته بدوی و از تعداد ۱۷۶ پرونده بررسی شده در کمیته تجدید نظر ۷۹ درخواست مورد تایید این کمیته ها قرار گرفتند و برای مراحل بعدی به سازمان تامین اجتماعی استان ارسال شدند.

جهانی با تشریح جزئیات بازنشستگی بیش از موعد در مشاغل سخت و زیان آور، اظهار کرد: همه کارگران مشغول در مشاغل سخت و زیان آور با ۲۰ سال سابقه کار متوالی و یا ۲۵ سال سابقه کار متناوب می توانند درخواست بازنشستگی داشته باشند تا تقاضای آنها در کمیته های تخصصی بدوی و تجدید نظر مرتبط با مشاغل سخت و زیان آور مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه متقاضیان می توانند درخواست بازنشستگی در این مشاغل را در کمیته‌های تخصصی بدوی و تجدیدنظر مربوطه در سامانهHttp//: SAKHT.MCLS.GOV.IR ثبت کنند، بیان داشت: نتیجه بررسی و رأی صادر شده از طریق درخواست کننده قابل پیگیری و رصد می باشد و کارگران در صورت اعتراض به رای صادر شده توسط کمیته های بدوی و تجدید نظر در سایت مربوطه و یا مراجعه به ادارات تابعه نسبت به ثبت اعتراض خود اقدام کنند.

مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان در ادامه گفت: بنا بر قانون بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان آور، کارگران بیمه شده اینگونه مشاغل که بر اثر عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد، تنشی بالاتر از ظرفیت طبیعی به آنها وارد شود، می توانند تقاضای بازنشستگی بدهند.

وی به برنامه ریزی برای افزایش بازرسی، آموزش ایمنی و بهداشت کار به کارگران و کارفرمایان و رفع خطراتی که در محیط کار متوجه کارگران است اشاره کرد و افزود: ایمنی و بهداشت کار کارگاه های مختلف توسط بازرسان به صورت دوره ای و زمان بندی شده مورد بررسی و نظارت قرار می گیرد و موارد لازم تذکر و کارفرمایان مکلف و موظف به ایمن سازی محیط کار و رعایت آئین نامه های مرتبط و به خصوص ضد عفونی کردن مرتب واحدهای خود در مقابله با ویروس کرونا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *