جمعه , ۴ فروردین ۱۴۰۲

بازنشستگی بیش از ۱۰۰۰ کارگر در لرستان

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: طی ده ماهه امسال ۱۲۶۲ کارگر در کمیته مشاغل سخت و زیان‌آور استان تأیید و بازنشسته شدند.

نسیم دلفان _ به گزارش ایسنا ، علی جهانی بیست و پنجم بهمن با بیان اینکه طی ۱۰ ماهه سال جاری ۵۲ کمیته بدوی و هشت کمیته تجدید نظر جهت بررسی درخواست های بازنشستگی بیش از موعد در استان تشکیل شده، اظهار کرد: همه کارگران مشغول در مشاغل سخت و زیان‌آور با ۲۰ سال سابقه کار متوالی و یا ۲۵ سال سابقه کار متناوب می‌توانند درخواست بازنشستگی بیش‌از موعد خود را در سامانه مشاغل سخت و زیان‌آور ثبت کنند تا در کمیته مورد نظر مورد بررسی قرار گیرند.

وی با تأکید به اینکه کارفرمایان کارگاه‌های مختلف مکلف و موظف به ایمن‌سازی محیط کار و رعایت آئین‌نامه‌های مرتبط هستند، افزود: ۱۶۴۸ پرونده در کمیته بدوی مشاغل سخت و زیان در ۱۰ ماهه امسال مورد بررسی قرار گرفت که ۱۱۰۶ پرونده در این کمیته به تأیید رسیدند.

جهانی گفت: همچنین در کمیته تجدید نظر ۳۹۲ پرونده در سال‌جاری بررسی شد که ۱۵۶ پرونده تأیید و در کل ۱۲۶۲ کارگر در سطح استان در مشاغل سخت و زیان‌آور بازنشسته شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان بیان کرد: بنا بر قانون بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان‌آور، کارگران بیمه شده اینگونه مشاغل که بر اثر عوامل فیزیکی، شیمیایی، مکانیکی و بیولوژیکی محیط کار غیراستاندارد، تنشی بالاتر از ظرفیت طبیعی به آن‌ها وارد شود، می‌توانند تقاضای بازنشستگی بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *