شنبه , ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

بازدهی یک ساله قیمت مسکن /خانه در سال ۱۴۰۱ چقدر گران شد؟

سال ۱۴۰۱؛ سالی بی‌سابقه در بازار مسکن بود. در این سال افزایش تورم و انتظارات ناشی از آن، تحریم‌های بین‌المللی و صعود قیمت دلار و افزایش شیب آن در نیمه دوم سال در نهایت گریبانگیر این بازار نیز شد. حالا دیگر گرانی تا حدی رسیده است که تهیه سرپناهی دائمی و باکیفیت برای تعداد زیادی از خانواده‌های ایرانی به‌ویژه در کلان‌شهرها به رویایی دور و دست‌نیافتنی تبدیل شده است.

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، متوسط قیمت مسکن در شهر تهران و در فروردین‌ماه ۱۴۰۱، ۳۴ میلیون و ۲۷۲ هزار تومان اعلام شده که نسبت به ماه گذشته خود ۲/۴ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶/۹ درصد افزایش را تجربه کرده است. اما از این ماه به بعد شیب صعودی بازار مسکن آغاز می‌شود تا آنجا که در خردادماه نسبت به اردیبهشت بیشترین رشد قیمتی خود یعنی ۸/۴ را پشت سر می‌گذارد. جهش بعدی قیمتی نیز آبان‌ماه با ۶/۸ درصد رشد اتفاق افتاده است.

بنابراین قیمت مسکن بر اساس آمارهای بانک مرکزی از فروردین تا آذرماه امسال ۴۰/۲ درصد و طبق گزارش مرکز آمار ایران تا دی‌ماه ۵۰/۵ درصد رشد کرده است. متوسط قیمت مسکن برمبنای میانگین حسابی هر ماه رقمی نزدیک‌تر به آمار بانک مرکزی دارد و برای دی‌ماه حدود ۵۲ میلیون و ۸۰۰‌ هزار تومان اعلام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *