پنجشنبه , ۱۰ آذر ۱۴۰۱

بارندگی شدید در لرستان‌/ قصه تکراری سیلاب ‌در خیابان‌های خرم‌آباد

با پیش بینی سازمان هواشناسی و شروع مجدد بارندگی ها در استان لرستان، اکثر معابر شهر خرم آباد دچار آبگرفتگی شده است.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری تسنیم ، با اعلام سازمان هواشناسی لرستان مبنی بر آغاز بارندگی های مجدد در آسمان استان، بار دیگر معابر شهر خرم آباد و خیابان های آن دچار آبگرفتگی شده و از هرسوی آنها رواناب جاری شده است.

بارش شدید باران بار دیگر منجر به آبگرفتگی زیرگذرها شده و رفت و آمد خودروها را با مشکل مواجه کرده است.

در پی بارش‌های امروز در شهر خرم‌آباد اکثر خیابان‌های شهر غرق در آب شده و عبور و مرور مردم را مختل کرده به طوری که خیابان‌های پر از آب اجازه تردد به مردم نمی‌دهد و برخی مسیرها مسدود شده است.

اگر چه سالهاست معضل آبگرفتگی معابر عمومی در زمان بارندگی مطرح می‌شود اما هنوز راهکاری اساسی برای رفع این مشکل مطرح نشده است و مردم همچنان باید دغدغه روزهای پر بارش را داشته باشند و برای انجام کارهای روزمره خود در این روزها با مشکل مواجه شوند.

سطح زیاد آب در اکثر خیابان‌های شهر سبب شده تا دستگاه‌های خدمات‌رسان برای کمک به خروج خودروها در سطح شهر مستقر شوند.

“پایگاه امدادی لرستان در حالت آماده باش ”

محمد قدمی مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان با اشاره به وقوع بارندگی‌ها در لرستان اظهار داشت: از روز گذشته نیروهای هلال احمر استان در آماده باش قرار گرفته‌اند و در حال حاضر ۱۰ مرکز جمعیت هلال احمر در شهرستان‌های لرستان در حالت آماده باش هستند.

وی با اشاره به آماده باش ۲۰ پایگاه امدادی و همچنین یک مرکز کنترل، هماهنگی و فرماندهی عملیات‌های امدادی در استان، افزود: تعداد نیروهای هلال احمر که در حالت آماده باش بوده نیز ۲۰۰ نفر نیروی عملیاتی هستند اما تاکنون امداد رسانی خاصی نداشته‌ایم.

“تیم راهداری در لرستان آماده باش هستند”

مرتضی شیروانی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان نیز اظهار داشت: با توجه هشدار هواشناسی سطح زرد مبنی بر فعالیت یک سامانه بارشی قوی، تمام گشت‌های عملیاتی راهداری لرستان در قالب ۳۸ تیم متشکل از نیروی انسانی و ماشین آلات به حالت آماده باش در آمده‌اند.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود هم استانی‌ها به هشدارهایی که داده می‌شود توجه کرده و در این چند روز از هرگونه سفر غیرضروری پرهیز کنند، افزود: رانندگان حتماً قبل از اقدام به سفر از طریق سامانه پاسخگویی شبانه روزی ۱۴۱ از آخرین وضعیت ترافیکی و جوی راه‌ها اطلاع حاصل کرده و به توصیه کارشناسان سامانه ۱۴۱ عمل کنند.

“۱۲۰اکیپ آب و فاضلاب در حالت آماده باش است”

حمیدرضا کرموند مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان نیز از آمادگی بیش از ۱۲۰ اکیپ اتفاقات آب و فاضلاب در سطح استان لرستان برای مقابله با حوادث احتمالی ناشی از بارندگی‌های جاری و فصل سرما خبر داد و اظهار داشت: تمامی تجهیزات و امکانات به همراه اکیپ‌های امدادی در تمامی شهرستان‌های استان در حالت آماده باش کامل قرار دارند.

وی با بیان اینکه ارائه خدمات شرکت آب و فاضلاب به صورت بی وقفه و شبانه روزی است، افزود: اعلام حادثه در شبانه روز به سامانه ۱۲۲ شرکت موجب تسریع در ارائه خدمات مطلوب و رفع حادثه در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌شود.

وی عنوان کرد: تجربه موفق رفع مشکلات ناشی از سیل و حوداث گذشته ما را در مقابله با حوداث احتمالی در شرایط مناسبی قرار داده و تلاش کرده‌ایم که تاب آوری تأسیسات خود را در بالاترین حد ممکن نگه داریم.

“پیش بینی بارش برف و تگرگ در ارتفاعات مناطق شرقی و جنوبی شرقی استان”

مهدی پازوکی مدیرکل مدیریت بحران استانداری لرستان نیز با اشاره به وقوع بارندگی‌ها در لرستان و با بیان اینکه بارندگی‌ها قابل پیش بینی بود، اظهار داشت: از یک تا دو روز پیش مدیریت بحران استان هشدارها را صادر کرد و به همه عوامل آماده باش داد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر همه عوامل شهرستانی و استانی، فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها و دستگاه‌های اجرایی در حالت آماده باش هستند، افزود: قطعاً به خاطر رگباری بودن و نقطه‌ای بودن بارش‌ها، شاهد آبگرفتگی معابر و سطح جاده‌ها، رعد و برق، بارش تگرگ، وزش باد شدید هستیم اما توصیه‌ها را صادر کرده‌ایم و به دستگاه‌ها و نهادها نیز آماده باش داده‌ایم.

پازوکی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در جاده‌های استان نداریم، عنوان کرد: پیش بینی کرده‌ایم که مناطق شرقی و جنوبی شرقی استان شاهد بارش برف و تگرگ در ارتفاعات باشیم.

وی با اشاره به اینکه ممکن است بارش برف در شهرستان الیگودرز و همچنین ارتفاعات این شهرستان موجب بسته شدن جاده‌ها هم شود، گفت: در حال حاضر جاده‌ها باز هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *