شنبه , ۹ مهر ۱۴۰۱

باران؛ فرصتی که تبدیل به تهدید شد/ «تاج امیر» در دلفان همچنان خواب هفت‌پادشاه می‌بیند

هرگاه نام دلفان به گوش می‌رسد تصویری از سرما و گردنه‌های برف‌گیر «گشور» و «گاماسیاب» در این شهرستان برای مخاطب تداعی می‌شود، جایی که فرصت برف و باران تبدیل به تهدید شده است…


نسیـــم دلفـان – به گزارش خبرگزاری مهر ، شهرستان محروم و کمتر توسعه‌یافته دلفان یکی از مناطق سردسیر و کوهستانی استان لرستان است که با دو هزار و ۷۴۰ کیلومترمربع در همسایگی دو استان همدان و کرمانشاه قرارگرفته است و هرساله با فرارسیدن فصل سرما و یخبندان شاهد سفیدپوش شدن این خطه از استان لرستان هستیم که جلوه‌هایی زیبا و بی‌بدیل را در جای‌جای این دیار به وجود می‌آورد.

پس از خشک‌سالی‌های پی‌درپی در سال‌های اخیر به‌ویژه در سال گذشته و خسارات فراوان به کشاورزان این شهرستان و پدیده کم‌آبی در بسیاری از روستاهای این شهرستان، بارش باران طی چند روز اخیر موجی از خوشحالی رابین مردم این شهرستان به‌ویژه کشاورزان زحمتکش این دیار که بیش از ۸۰ درصد مردم آن به شغل کشاورزی و دام‌پروری مشغول هستند به وجود آورد و نوید سال زراعی پر محصولی را به آن‌ها داد.

بارانی که تنها سیلاب شد و از نورآباد عبور کرد

گرچه بارش باران این نعمت بزرگ الهی موجب خوشحالی و مسرت مردم به‌ویژه کشاورزان این دیار شد اما باید گفت این خوشحالی مانند یک حباب با تابش نور خورشید و کنار رفتن ابرها تحلیل خواهد رفت چراکه برای مدیریت آب‌های حاصل از این باران درگذشته تدبیری صورت نگرفته است و متأسفانه با شستشوی خاک حاصل خیز، آن را به همراه خود به رودخانه‌ها می‌ریزد و بدون اینکه کوچک‌ترین استفاده‌ای از این نعمت الهی شود از این شهرستان و حتی استان خارج می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، شهرستان دلفان طی چند روز اخیر با ۱۱۸ میلی‌متر بالاترین میانگین بارش باران را از آن خودکرده است و علاوه بر این در فصل زمستان نیز با بارش سنگین برف در ارتفاعات و مرکز شهرستان پس از گرم شدن هوا و ذوب شدن برف‌ها نقش مهمی را در سیراب کردن رودخانه‌های خروشان اطراف دارد ولی این شهرستان خود سهمی از آب‌های جاری آن ندارد.

طرح‌های آبی که می‌توانست زمین های کشاورزی را سیراب کند

این در حالی است که شهرستان دلفان با ۱۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی، تنها ۲۰ هزار هکتار از آن به‌صورت آبی کشت شده و مابقی آن به‌صورت دیم و سنتی کشت می‌شود که این موضوع علاوه بر کاهش تولید انواع محصولات کشاورزی در این منطقه که قطب نخست تولید حبوبات لرستان نیز محسوب می‌شود در بیکاری جوانان و اقتصاد منطقه نیز تأثیر بسزایی دارد.

در این راستا هدایت و ساماندهی خروج آب‌های سطحی ضرورتی انکارناپذیر است و باید در اولویت برنامه‌های مسئولان شهرستان باشد.

در اینجا چند سؤال اساسی مطرح است که چرا مسئولان درگذشته نتوانسته‌اند با ایجاد طرح‌های سدی و آبخیزداری گرهی از وضعیت نابسامان اراضی کشاورزی دیم این منطقه محروم را باز کنند که در صورت محقق شدن آن درگذشته امروز شاهد رشد و شکوفایی صنعت کشاورزی و اقتصاد پایدار در این منطقه می‌بودیم.

در حال حاضر در مسیر خروج آب‌های سطحی این شهرستان سدهای معشوره در منطقه تاریخی «گاوشمار» دلفان و سد گاماسیاب در حال احداث است که هیچ‌گونه منفعتی برای زمین‌های دیم و تشنه دلفان ندارد.

با این تفاسیر چرا مسئولان فکری به حال سیراب کردن زمین‌های کشاورزی منطقه با ایجاد سدهای متعدد آبی و خاکی نکرده‌اند که امروزه حسرت کوتاهی‌های آنان را مردم بخورند.

سدی که تنها راه دسترسی‌اش احداث شد!

در حال حاضر سد تاج امیر که بیش از هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی دشت بزرگ «خاوه» را به آبی تبدیل می‌کند تنها سد در دست احداث شهرستان دلفان به شمار می‌رود که می‌تواند زمین‌های کشاورزی این منطقه را سیراب کند اما این پروژه نیز پس از چندین سال تنها راه دسترسی آن و کارگاه موقت آن ایجاد و ادامه ساخت آن نیز متوقف‌شده است.

مردم دلفان انتظار دارند همچون سایر مناطق کشور سهمی عادلانه از امکانات و سایر زیرساخت‌های موجود داشته باشند که البته نباید خدمات صورت گرفته در این شهرستان پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی را نادیده گرفت اما عمق محرومیت در این شهرستان به‌گونه‌ای است که جا دارد بیشتر به این شهرستان توجه شود.

لزوم اختصاص تجهیزات برای مقابله با حوادث غیرمترقبه

علاوه بر این موضوع، بارندگی‌های اخیر در این شهرستان کوهستانی و برف‌گیر بودن ضرورت تجهیز امکانات و زیرساخت‌های لازم برای مواقع بحران و حوادث غیرمترقبه از قبیل سیل را ضروری کرده است که باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

فرماندار دلفان دراین‌باره در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: شهرستان دلفان با ۴۴۶ روستا پس از شهرستان خرم‌آباد بالاترین تعداد روستا را دارد که اغلب مردم این شهرستان به شغل کشاورزی و دام‌پروری مشغول هستند.

طولابی با ابراز خوشحالی از بارش‌های باران در چند روز اخیر می‌گوید: شهرستان دلفان با ۱۱۸ میلی‌متر  بیشترین بارندگی در بین شهرستان‌های استان در چند روز اخیر داشته است که این میزان در سال زراعی جاری  ۱۳۷ میلی‌متر بوده که با این اوصاف ۳۰۰برابر مدت مشابه سال گذشته بوده است.

وی با اشاره به اینکه این شهرستان بالاترین میانگین بارش باران در استان را داشته است ادامه می‌دهد: به رغم این میزان بارندگی خوشبختانه این شهرستان با توجه به برنامه‌ریزی‌ها و بسیج تمامی دستگاه‌های عضو ستاد بحران کمترین خسارت را داشته‌ایم.

وی می‌افزاید: با تشکیل جلسات اضطراری ستاد بحران در شهرستان و اتخاذ تمهیدات لازم، تمام امکانات را در اختیار اعضا قراردادیم تا نسبت به هدایت سریع مسیر آبراهه‌ها و پوشش نقاط حادثه‌خیز در سطح روستا و مرکز شهر و محورهای اصلی مانع از بروز خسارات جدی و احتمالی شدیم.

بسته شدن راه‌ روستایی و خسارت به کشاورزی نورآباد

فرماندار دلفان با اشاره به اینکه طی بارش‌های اخیر تنها محور روستایی «مله خان» در منطقه محروم «میربگ» جنوبی مسدود شده است ادامه می‌دهد: با اعزام گروه‌هایی در حال حاضر این نیروها در محل حضور دارند و در زمان توقف بارش باران این مسیر را بازسازی و درست خواهند کرد تا مردم روستاهای اطراف بتوانند به‌راحتی به مرکز شهر مراجعه کنند.

طولابی با اشاره به اینکه در مرکز شهر نورآباد تنها تعداد اندکی از ابنیه پل‌ها و جداول تخریب‌شده‌اند و آب‌گرفتگی معابر و تعدادی از منازل مسکونی به وقوع پیوسته است می‌افزاید: این مشکل نیز با همکاری مدیریت شهری برطرف شد و در محورهای روستایی نیز شاهد تخریب پل‌ها و جاده‌های خاکی بوده‌ایم که با اعزام گروه‌های ستاد بحران نسبت به جلوگیری از خسارات جدی‌تر اقدام شد.

وی می‌گوید: در بخش کشاورزی نیز شاهد خسارات به کانال‌های آب بر مزارع کشاورزی، اسطبل ها و تلف شدن تعدادی از احشام نیز بوده‌ایم.

ضرورت اجرای پروژه‌های سدسازی در نورآباد

وی می‌افزاید: به دستگاه‌های ستاد بحران ابلاغ‌شده است پس از توقف باران برآورد خسارات در بخش‌های مختلف را به فرمانداری اعلام کنند تا پس از جمع‌بندی برای انعکاس و اعلام دقیق آن اقدام شود.

طولابی با اشاره به اینکه در تعدادی از مناطق عشایری این شهرستان شاهد بارش شدید باران بودیم می‌گوید: یکی از مناطق عشایری و صعب‌العبور «دولیسکان» طی این بارندگی‌ها چادرهای آنان در مسیر آب قرار گرفت که خوشبختانه با تلاش تیم های اعزامی ستاد بحران از بروز خسارات جانی و مالی جلوگیری شد.

فرماندار دلفان از آمادگی کامل ستاد بحران این شهرستان در مقابل حوادث غیرمترقبه خبر داده و می‌گوید: با توجه به گستردگی و کوهستانی بودن این شهرستان و فاصله زیاد اکثر روستاها با مرکز شهرستان از مسئولان ستاد حوادث غیرمترقبه استان درخواست می‌کنیم با در اختیار گذاشتن امکانات و تجهیزات موردنیاز ما را در راستای خدمات‌رسانی بهتر و سریع‌تر به مردم در مواقع بحران یاری کنند.

طولابی بارش باران در این منطقه را یک فرصت استثنایی می‌داند و می‌گوید: با توجه به اینکه این نعمت الهی موجب رونق‌بخش کشاورزی منطقه می‌شود می‌توان با ایجاد سدهای خاکی و جلوگیری از هدر رفت، آب حاصل از آن را در راستای استفاده در بخش کشاورزی و تأمین آب بسیاری از روستاهای فاقد آب استفاده کرد.

شهرستان محروم لرستان از داشتن یک سد هم محروم است

وی با ابراز نگرانی از اینکه متأسفانه این شهرستان از نعمت یک سد که بتواند از هدر رفت آب‌های سطحی جلوگیری کند محروم است می‌افزاید: با توجه به وضعیت خشک‌سالی و بروز پدیده کم‌آبی در این شهرستان ضروری است در راستای رونق اقتصادی این منطقه که اقتصاد مردم آن از راه کشاورزی تأمین می‌شود با ایجاد و احداث طرح‌های سدسازی آبی و خاکی گامی مهم و اساسی در این زمینه با تلاش و همکاری مسئولان استان و کشوری صورت پذیرد.

به‌هرحال امیدواریم مسئولان ارشد استان با در نظر گرفتن نرخ بالای بیکاری و اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و دام‌پروری مردم این شهرستان و حادثه‌خیز بودن روستاهای این شهرستان در برابر حوادث غیرمترقبه و احتمالی در راستای ایجاد طرح‌های آبی و خاکی و تجهیز امکانات و زیرساخت‌های موردنیاز ستاد بحران اقدامی جدی و عملی را صورت دهند.

.

.

.

مصطفی معظمی گودرزی


مطالب مرتبط:

» «تاج امیر» بر سریر وعده ها/ آب از دست این سد نچکید

» استاندار لرستان : اگر وضعیت سدهای تاج امیر در دلفان و زیبا محمد در خرم آباد تعیین تکلیف نشود چالش اصلی استان آب خواهد بود

» برگ دیگری از مظلومیت دلفان/ ۱۶۰ میلیارد تومان برای ۶۵ طرح آبی شهرهای لرستان به غیر از دلفان!!!/تعطیلی سد تاج امیر در دوران طلایی سدسازی لرستان

۲ نظر

 1. ما دلفان ها مردم… و … هستیم
  با هم متحد نیستیم
  خواسته و تقاضا نداریم
  و از همه مهمتر اشتباها به جای استان کرمانشاه در لرستان هستیم و حق ما خورده میشود
  شده ایم حیاط خلوت مدیران بی …

 2. مرادی کاکاوندی

  به نظر شما مقصر کیست؟ مسئولان اجرایی،نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی یا خود مردم که شاید تا الان خوب انتخا نکردند؟ لطفا به پاسخ این سوالات بیشتر بیاندیشیدتا شاید در انتخابات پیش رو اندک درنگی صورت گیرد ومردم طرحی نو در اندازند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.