شنبه , ۲۳ تیر ۱۴۰۳

بابای بزرگ مامن دلدادگان اهل بیت (ع)

مقبره امامزاده ابراهیم (ع) در شهرستان دلفان یکی از اماکن متبرک و از جاذبه های گردشگری مذهبی لرستان است که سالانه پذیرای زائران زیادی از مناطق مختلف است…


نسیم دلفان – به گزارش ایرنا ، بارگاه ملکوتی امامزاده ابراهیم(ع) یکی از بقاع متبرکه ای است که در۵۲ کیلومتری شهرستان دلفان واقع شده است و هرساله هزاران زائر و شیفته ائمه اطهار(ع) از شهرهای مختلف لرستان و استان های همدان و کرمانشاه، را به خود جذب می کند.

این مقبره تاریخی و مذهبی در دره ای بین کوه مهراب و دامنه های سرکشتی واقع شده است .

گنبد آجری و تزئینات داخلی آن ویژگیهای معماری قرن ۷هجری و قاجاری را دارد .

بر اساس شجرنامه، بابابزرگ از فرزندان امام موسی بن جعفر(ع) است که بعد از شهادت امام رضا(ع) در توس به همراه دیگر اعضای اهل بیت(ع) در شهرهای مختلف ایران متواری شدند و امامزاده ابراهیم(ع) در دلفان به دست شخصی به نام سهراب سرخه میلی به شهادت رسیده است.

بنای بابای بزرگ از لحاظ معماری قابل توجه و تعمق است،این مقبره متبرک شامل دو بناست که بنای اصلی مقبره امامزاده ابراهیم(ع) است که گفته می شود ساخت آن مربوط به دوره صفوی است و در دوره قاجاریه و دوره معاصر ترمیم هایی روی آن صورت گرفته است.

ارتفاع طاق گنبد این امامزاده که دارای مقرنس های جالبی است، ۲۲ متر و دو گلدسته آجری نیز در کنار آن چون مناره برافراشته قد علم کرده است،داخل گنبد هشت ضلعی و ورودی آن از طرف شمال است .

تمامی بخش های گنبد با سنگ و آجر ساخته شده، داخل حرم هشت ضلعی است و اندازه هر ضلع دو متر و ۳۰ سانتی متر است.

در دو طرف شرقی و غربی آن، دو محراب ساخته شده و داخل حرم به طرز بسیار جالبی کاشیکاری شده است.

در ضلع جنوب غربی گنبد بابای بزرگ، گنبد کوچکتری وجود دارد که به نام کال نازار به معنی سبزه روی نازنین مشهور است که گفته می شود از اصحاب و بستگان و یا خادمین بابای بزرگ بوده و از دیرباز مورد احترام زائران و مردم منطقه بوده است.

مردم منطقه و استان های همجوار به واسطه کرامات و معجزات بابای بزرگ به آن اعتقاد فراوانی دارند و او را مراد و تکیه گاه خود می دانند و در ناملایمات و سختی های روزگار به وی متوسل شده و همواره به زیارتش می شتابند.

مردم لک زبان، اعتقاد و احترام خاص خود به این امامزاده را که با جان و روح آنان در هم تنیده شده، در ادبیات و اشعار لکی خود به وفور نشان داده اند.

در گذشته نیز باستان شناسان و شرق شناسان زیادی چون ˈفریا استارکˈدر سال ۱۹۲۷، ˈ ˈاشتاینˈ۱۹۳۶، ˈاریک اشمیتˈ در سال ۱۹۳۸،ˈمورتنسنˈ و بسیاری دیگر از این مقبره بازدید و درباره ساختمان آن و ارادت و اعتقادات مردم منطقه به بابای بزرگ در سفرنامه های خود به آن اشاره کرده اند که همگی نشان از اهمیت و جایگاه صاحب بقعه و بارگاه در دوره های مختلف تاریخ دارد.

بارگاه امامزاده ابراهیم، علاوه بر دارا بودن ویژگی های دینی و تاریخی به سبب قرار گرفتن در یک منطقه جنگلی و خوش آب و هوا، از جاذبه بالایی برخودار است و در صورت توجه می تواند به عنوان یکی از قطب های گردشگری مذهبی در استان لرستان تبدیل شود.

فرماندار شهرستان دلفان در این باره گفت : بقعه متبرکه امامزاده ابراهیم از مهمترین جاذبه های مذهبی این شهرستان است که مردم غرب کشور برای آن احترام خاصی قائل هستند .

به گفته علی باقری، از مسیر ۵۲ کیلومتری نورآباد به امامزاده ابراهیم (ع) ۴۲ کیلومتر آن آسفالت شده که ۱۰ کیلومتر باقی مانده نیز در آینده نزدیک آسفالت خواهد شد .

وی ، همچنین از در دست ساخت بودن طرح توسعه مقبره امامزاده ابراهیم (ع) خبر داد و گفت : در قالب این طرح امکانات رفاهی و خدماتی چون زائر سرا ، حسینیه ، سرویس های بهداشتی و پارکینگ پیش بینی شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *