شنبه , ۲۳ تیر ۱۴۰۳

این سرباز گمنام را بهتر بشناسیم/ دادستان انقلابی که ترور شد

 

پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه، با گذراندن دوره‌ای شش ماهه نزد اساتیدی همچون «آیت‌الله بهشتی» و «آیت‌الله اردبیلی» به عنوان دادستان شهر نهاوند در استان همدان مشغول به کار شد.

نسیم دلفان – شهید خسرو کاظمی در هفتم شهریور ۱۳۳۴در روستای گلباغی به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در همان روستا سپری کرد و جهت ادامه تحصیلات در مقطع  متوسطه راهی خرم آباد شد.

پس از اخذ مدرک دیپلم، در دانشکده علوم قضایی پذیرفته شد و همزمان با اوج گیری انقلاب به فعالیت های ضد رژیم پهلوی با دیگر دانشجویان خط امام هم صدا شد و  در جریان حمله ساواک به فیضیه مورد تعقیب ماموران قرار گرفت.

در زمان خدمت سربازی به فعالیت های انقلابی خود ادامه داد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مقام دادستان شهرستان نهاوند مشغول به خدمت شدند.

شهید کاظمی که در دادگستری شهرستان نهاوند به عنوان دادستان اقدامات انقلابی بسیار موثری را انجام داده بود. همواره مورد کینه‌ی منافقین کوردل قرارداشت تا اینکه در ۱۴  آذرماه ۶۲ در دفترکارش به همراه دو نفر از همکارانش بدست یک تروریست کوردل مورد اصابت مستقیم گلوله قرارگرفت و به فیض عظمای شهادت نائل آمد.

پیکر پاک این شهید در گلزار شهدای نورآباد به خاک سپرده شد.  

جواد کاظمی گلباغی برادر این شهید گرامی می گوید: برادرم خسرو پس از گذراندن دوران تحصیلی در استان لرستان در دانشگاه قضایی قم پذیرفته شد و در سال ۵۷ همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی موفق به دریافت مدرک کارشناسی شد.

وی در ادامه افزود: او پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه با گذراندن دوره‌ای شش ماهه نزد اساتیدی همچون «آیت‌الله بهشتی» و «آیت‌الله اردبیلی» به عنوان دادستان شهر نهاوند در استان همدان مشغول به کار شد.

این برادر شهید با اشاره به نحوه شهادت برادرش گفت: ۱۴ آذر ۶۲ مصادف با ۲۸ صفر و شهادت امام رضا (ع)، برادرم مهیای خروج از منزل برای رفتن به محل کارش بود که ساعت ۸ صبح با وجود داشتن محافظ توسط فردی تروریست که بعدها سازمان منافقین (مجاهدین خلق) مسئولیت آن را به عهده گرفت، به شهادت رسید.

وی یادآور شد: شخص تروریست پس از به شهادت رساندن برادرم و همکارانش رضا جعفریان، دادیار و اصغر سیف، منشی دادگاه نهاوند به داخل کوچه‌ای فرار می‌کند و در منزلی سنگر می‌گیرد که پس از محاصره شدنش با انفجار نارنجک خودش را به هلاکت می‌رساند.

کاظمی با اشاره به چگونگی آگاهی از شهادت برادرش گفت: در آن زمان، بنده دانشجوی سال اول دانشگاه تهران بودم که خبر شهادت برادرم را در روزنامه‌ها و جراید دیدم؛ یادم هست که روزنامه‌ «مجاهد» با عنوان اینکه (یکی دیگر از یاران رژیم خمینی کشته شد) به انعکاس خبر شهادت برادرم و همکارانش پرداخته بود و همچنین رسانه‌های صوتی و تصویری بیگانگان این اقدام را که سازمان منافقین یا همان مجاهدین خلق به عهده گرفته است را انعکاس گسترده‌ای دادند.

وی با اشاره به اینکه برادرش در زمان شهادت تنها ۲۸ بهار از عمرش گذشته بود، تصریح کرد: برادرم با داشتن فرزندی یک ساله در حالی به شهادت رسید که ۲۸ سال بیشتر عمر نداشت؛ فرزند برادرم با کسب رتبه چهار کنکور سراسری در جمع نخبگان جوان کشور است.

این برادر شهید درباره خصوصیت اخلاقی و شخصیتی شهید خسرو کاظمی گلباغی گفت: او که عشق و ارادت خاصی به انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) داشت، بارها به دیدار امام (ره) رفت و موفق شد در سنگر علم و دانش به کشور خدمت کند؛ خسرو در طول دوران تحصیلی خود چند بار تحت تعقیب ساواک قرار گرفت و دراین باره تعدادی از دوستانش دستگیر شدند.

کاظمی با بیان اینکه شهید خسرو کاظمی الگوی واقعی برای دیگر قضات است، تصریح کرد:‌ او با نظمی که داشت به خوبی به پرونده‌ها رسیدگی می‌کرد و حتی برنامه‌اش را به گونه‌ای هماهنگ می‌‌کرد تا با زندانی‌ها غذا بخورد.

وی درباره اقدامات صورت گرفته حقوقی برای شهدای ترور اظهار داشت: به نظر بنده باید یک سازمان مردم نهاد و حقوقی بین‌المللی دراین باره شکل یگیرد تا بهتر بتوانیم از افرادی که توسط تروریست‌ها به شهادت رسیده‌اند، حمایت کنیم و در این پرونده‌ها متضرر شدن خانواده شهدای ترور را برای مجامع بین‌المللی مطرح سازیم و با همان اسنادی که خود سازمان مجاهدین منتشر کرده‌، حقوق قربانیان ترور را پیگیری کنیم.

کاظمی خاطر نشان کرد: سازمان منافقین (مجاهدین خلق) با قرارگرفتن در لیست تروریست‌ها دچار «مرگ سیاسی» شده‌اند و ما باید در این راه تلاش کنیم تا جنایت‌های این گروه در به شهادت رساندن شهروندان ایرانی را به جامعه بین‌المللی معرفی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *