چهارشنبه , ۲۶ مرداد ۱۴۰۱

این دمای هوا ، دمای واقعی نورآباد نیست/دلفان سردترین منطقه لرستان است

شهروندان نورآبادی سالهاست که نسبت به اعلام درجه دمای هوای این شهر گلایه دارند و معتقدند این درجه ی دما ،دمای واقعی شهر نورآباد نیست…


نسیـــم دلفـان – به گزارش کاسی ، با اعلام  وضعیت جوی  و آب و هوای استان ، مردم دلفان  هر شب از درجه  برودت هوای شهر نورآباد  بشدت تعجب می کنند زیرا واقعیت دما ، چیزی غیر ازدرجه ی اعلان شده توسط سازمان هواشناسی است !!

 شهروندان نورآبادی سالهاست که نسبت به اعلام درجه دمای هوای این شهر گلایه دارند و معتقدند این درجه ی  دما ، دمای واقعی شهر نورآباد نیست .

در اعلام میزان دمای هر شهرستان و اعلان آن توسط صدا و سیما هیچگونه شبهه ای  نیست ، اما این یک حقیقت انکار ناپذیر است که ایستگاه هواشناسی نورآباد در حاشیه شهر و در یک منطقه گرم تر از شهر واقع شده است که اختلاف دمای آن با این شهرستان تفاوت دارد.

 شهر نورآباد در کنار رودخانه باد آور و گچینه واقع شده و بادهای غربی  نیز از طریق تنگه بادآور به آن می وزد ، این عوامل موجب شده که دمای هوای این شهر بویژه در فصل زمستان به شدت کاهش یابد .

در مقابل ،  ایستگاه هواشناسی در کنار منابع رطوبتی و دیگر عوامل کاهش دما قرار ندارد  و بدون شک  دمای آن با دمای شهر نورآباد اختلاف دارد .

به هر روی اعلام دمای هوا در فصل زمستان توسط هواشناسی همواره از سوالات اساسی مردم بوده که روشنگری در این زمینه ضرورتی انکار ناپذیر است و امیدواریم مسئولان مربوطه  روند اعلام دما را برای مردم توضیح دهند و به شائبه ها پاسخ دهند.

مسئولان شهرستان دلفان نیز می توانند در این زمینه پیشقدم شوند و برای محاسبه دمای واقعی شهر نورآباد  پیگیری لازم را از هواشناسی استان لرستان داشته باشند تا  زمینه ایجاد یک ایستگاه فرعی  دماسنج (جعبه اسکیت) که هزینه زیادی هم ندارد در شهر نورآباد فراهم کنند تا  اداره هواشناسی دلفان بتواند  از طریق آن دمای واقعی شهر نورآباد را محاسبه و اعلان کند.

۲۳ نظر

 1. با سلام اگر به نقشه هایی که سازمان هواشناسی کل کشور دال بر شناسایی مناطق بسیار سرد ایران نگاهی بی اندازیم متوجه میشویم که نقاط بسیار سرد کشور از تعداد انگشتان یک دست تجاوز نمی کنند و در این نقشه بخش اعظمی از شهرستان دلفان به عنوان یکی از آن مناطق بسیار سرد معرفی شده است استفاده نکردن اهالی از کولر در اوج گرمای تابستان برف گیر بودن ویخبندان منطقه به مدت چهار ماه از سال سر سبز بودن مزارع کشاورزی در هنگامی که مناطق همجوار کار درو شان رو به اتمام است مرتفع تر بودن نسبت به مناطق همجوار نرسیدن بعضی میوه های سردرختی و جالیزی در اواخر مهر ماه و…دلالت دارند که شهرستان دلفان یکی از متاطق بسیار سرد ناحیه ی اب وهوایی سر کوهستانی است.

  • با سلام
   من هم معتقدیم دماهایی که در فصول مختلف سال از ایستگاه هواشناسی شهرستان دلفان اعلام میشه معقول نیستند. شاید از نظر علمی قابل قبول نباشه اما نمونه اش همین امروز (۱۶ آبان ۱۳۹۴) که برای یه کار اداری به هواشناسی مراجعه کردیم بلافاصلا پس از پیاده شدن از اتومبیل چند نفری که همراه من بودن اولین جمله ای که گفتیم این بود که ” اینجا چقدر گرمه” ، در صورتی که ۵ دقیقه ی قبل داخل شهر شاهد باد سرد و سوزناک و هوای مرطوبی بودیم….
   بنظرم نداشتن یک نماینده و مسئول دلسوز و مسائل….! باعث شده که تا امروز این مسئله طول بکشه و مردم همچنان شاهد آمار هواشناسی غیرقابل قبول در مورد شهرستان سرد و محروم خود باشند. کاش حداقل آقای نوری رئیس هواشناسی شهرستان، که صددرصد بیشتر از هر کسی عالم به حقیقت ماجرا هستند، پیگیر بشن شاید بواسطه ی آمار درست تر و واقعی تر، در هزینه گاز مصرفی مردم به خاطر سرد سیر بودن منطقه، تخفیف اساسی داده بشه.

 2. ازنا مطلقا سردترین شهر لرستانه.

  • یاسین از خرم آباد

   وقتی که نورآباد برف میباره ازنا و الیگودرز کولر روشنه .! بیا دلفان تو فصل سرما تا یه بادی بهت بخوره بگی اینجا دیگه کجاست

 3. هواشناسی کاری علمیه
  هر درجه و عددی که ابزار نشان بده اعلام میکنند
  بعید به نظر میرسد آن را تغییر دهند
  احساس مردم ممکن است اشتباه باشد ولی دماسنج که اشتباه نمیکنه
  از نظر دما نورآباد جزو شهرها سر آستانه و هوا شبیه بروجرد
  سردترین اول ازنا دوم الشتر و سوم الیگودرز چهارم دلفان و پنج بروجرد شهرها سرد لرستان هیتند

  • شما‏ ‏اگر‏ ‏با‏ ‏یک‏ ‏دما‏سنج‏ ‏دمای‏ ‏شهر‏ ‏نورآباد‏ ‏و منطقه‏ ‏ای‏ ‏که‏ ‏هوا‏‏شنایی‏ ‏در‏ ‏آن‏ ‏قرار‏ ‏دارد‏ ‏اندازه‏ ‏بگیرید‏ ‏خواهید‏ ‏فهمید‏ ‏که‏ ‏چقدر‏ ‏تفاوت‏ ‏دارد

  • یاسین از خرم آباد

   دوست عزیز آقا مهران گل . بروجرد یه کم از خرم آباد خنکتره ها . تابستونا به ۴۲ میرسه اما نورآباد و الشتر از ۳۶ بالاتر نرفتن .!پارسال بروجرد و ازنا الیگودرز اولین برفشون رو روز ۲۳ آذر دیدن اما دلفان روز ۱۵ آبان ماه .

  • بچوگرگیژ‌توچه‌مزانین

 4. خب باشه سردسیر باشین خوش به حالتون

  • نوراباد‏ درسه‏ ‏ماهه‏ ‏زمستان‏ ‏۵۹روز‏ ‏یخ‏ ‏بندان‏ ‏دارد‏ ‏وسردترین‏ ‏جای‏ ‏لرستانه

  • یاسین از خرم آباد

   شهرستان دلفان با متوسط سالانه ۱۳۰ روز دمای زیر صفر مقام اول لرستان و جزپنج شهر کشوره .

  • سلام به دوست عزیزناشناس که می فرماییدخوش به حالتون.موضوع این است که ماازهرنظر محروم هستیم حتی ازنظرهواشناسی که اگرم منجمدبشیم که منجمدشدیم هم کسی باورنمی کندباز.این برامسولین است که فکری بحال این مردم نجیب بکنند.

 5. دلفان از لحاظ آب و هوای
  سردتر از همه شهرستان های استانه.
  و این چیز آشکاریه.
  پس مسولین کجان؟
  نورآباد سالار لکستون

 6. سرد سیر بودن چه افتخاری داره که ما بخواییم اونو از ازنا بگیریم…؟ ازنا هم واقعا زمستان های سردی داره، اما این دلیل نمیشه که دیگه جای سردی تولرستان نباشه!!!!
  شهرستان دلفان از صدها سال پیش به سردسیر بودن معروف بوده. شاید شنیده باشید که به نورآباد در گذشته “دم آیزه” میگفتند. دم آیزه نامی بوده که خارجی هایی که در زمان های قدیم به این منطقه سفر داشتن به اون نسبت دادن، “دم” به معنای “انتها” و “آیز” به معنای “یخ و سرما” می باشد…. مردم نورآباد فقط میخوان که حقیقت بیان بشه، و این خواسته هم به معنای درغگویی مسئولین هواشناسی شهرستان دلفان نیست، بلکه حرف اصلی این است که اداره هواشناسی دلفان در مکان مناسبی احداث نشده و دیگر هیچ.

 7. خوش بحال شما هم باشه ان شاا…
  شهرستان دلفان واقعا یکی از محروم ترین شهرهای ایران است که همه جا حقش پایمال شده و میشه
  مردم فقط میخوان حقیقت رو بگن خودشون حقیقت رو میدونن ولی میخوان که حداقل راجب دمای شهرشون حقیقت گفته بشه شاید گاز رو با قیمت ارزونتری به مردم این شهر بدن… دقیقا از اول مهر مردم وسایل گرمازاشونو روشن میکنن و تا اواخر اردیبهشت مجبورن که از بخاری استفاده کنن، انصاف نیست که هزینه گاز مصرفی ما با شهرهای گرمتر که سه ماه هم در سال از بخاری استفاده نمیکنن، یکسان باشه.

 8. با سلام. ارتفاع چند شهر لرستان به شکل هست که.نوراباد۱۸۵۶٫الشتر۱۶۳۰٫ازنا ۱۸۷۰الیگودرز۲۰۲۲متر.با توجه به وجود قلل قالیکوه و اشترانکوه با یخچال های دائمی و مرتفع تر بودن الیگودرز نسبت به سایر شهر های لرستان این منطقه یکی از سردترین مناطق کشور هست

  • یاسین از خرم آباد

   سلام دوست عزیز خسته نباشید . هیچوقت ارتفاع یک منطقه دل بر سرد بودن آن منطقه نمیده . سال ۹۳ که یه زمستان گرم داشت هیچ کدام از شهرهای لرستان دمای دو رقمی زیر صفر نداشتن جز شهرستان دلفان با ۱۵- زیر صفر که سه بار هم تکرار شد . شهرستان دلفان بهه علت عرض بالایی که نسبت به دیگر مناطق استان داره و در دامنه های سرد و پربرف گرین و سرکشتی قرار داره همیشه جز چند سرد کشور بوده و هست . من خودم پیگیر دماها هستم که از اول بهار تا الان تنها شهری که دماش از ۲۹/۵ بالاتر نرفته نورآباد بوده و بعد از اون الشتر با ۳۲ و بعد از اون الیگودرز و ازنا با ۳۴ ! اولین شهری که همیشه دماش به زیر صفر میره تو غرب کشور و اولین برف رو میزنه نورآباده. شما اگه به دلفان سفر کنید متوجه هوای خنکش میشید .

   • اگه بنا رو به عرض جغرافیایی بگذاریم .قزوین نسبت به نوراباد در عرض جغرافیایی بیشتری قرار داره.اما چرا گرمتره. ارتفاع تعیین کننده هست.بعد فاصله عرض جغرافیایی بین الیگودرز و نوراباد به اندازه ای نیست که تاثیر گذار باشه.حداکثر دمای نوراباد۴۲٫۲و حداقلش هم۲۴٫۶-.اما الیگودرز با حداقل۳۱-و حداکثر ۳۸٫۶ شهر ازنا هم با کمینه۳۰٫۴-و الشتر۲۴٫۴-.با توجه به سینوپتیک بودن هواشناسیها و ثبت دقیق وقایع چند شهر ذکر شده .جای شبه ای باقی نمی ماند.میتونید امار جوی کشور مراجعه کنید

    • دوست عزیز این ۴۲ رو از کجا آوردید ؟؟ فکر کنم آمار خرم آباد و با نورآباد اشتباه گرفتید …کجان اون کسایی که می گفتن فلان جا سرده .. نورآباد از ۳۶ بالاتر نرفت و الشتر الیگودرز ۳۸شدن .. هیچ شهری تا الان نتونسته به اندازه نورآباد سرد باشه تو لرستان و غرب کشور .. حتی این همدان و کردستان اکثر شهراشون سرماشون به پای دلفان نمیرسه … قزوین شهریه که ارتفاعش ۱۲۰۰ متره مثل خرم آباد و قابل مقایسه با شهرهای سردسیر لرستان نیس حتی دورود چه برسه به نورآباد … من خودم دانشجو هواشناسیم این امارارو به کسی بگو که هیچی ندونه .. همین دیشب الیگودرز و ازنا به قول شما سردسیرن مثل خرم آباد بودن با دمای بالای ۱۰ .. اما نورآباد دماش ۴/۵ شد ! این سردسیره یا الیگودرز یا ازنا ؟؟

     • سلام مجدد اینم لینک اطلاعات ادعا شده .سایت رسمی هواشناسی کشور واستان لرستان .اقا یاسین اطلاعات ازین جا گرفته شده .امید هستمhttp://www.lorestanmet.ir/index.php/fa/

 9. میلاد از لرستان

  سلام من خودم بچه نورابادم نوراباد جز پنج شهر مرتفع ایرانه ، تازه با این حال که انار و ارقام هواشناسی گرمتر از هوای واقعی نوراباده باز هم تو امار سرد ترین نقطه ی استان لرستانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.