اینجا دلفان، سیبری لرستان/شهرستانی که در پائیز حال و روزش زمستانی است+عکس

اینجا دلفان ، بازار زنجیر چرخ و ضد یخ فروشان گرم گرم است ، خیابان ها لغزنده و گاه و بی گاه مدارس ابتدایی و راهنمایی بعلت کاهش دمای هوا تعطیل می شود…


نسیـــم دلفـان – گروه اجتماعی دلفان امروز، هرگاه کلمه زمستان به گوش می رسد تصویری از برف و سرما و یخبندان در ذهن ها مجسم می شود فصلی که با وجود اینکه موجب خوشحالی مردم بویژه کشاورزان و افزایش آبهای زیرزمینی می شود باعث کندی عبور و مرور مردم و وسائط نقلیه نیز می شود.

اما در شهرستان سردسیر و وکوهستانی دلفان همه ساله مردمان خونگرم و مهمان نواز آن در آواخر فصل پائیز با بارش برف و سفید پوش کردن منطقه و کاهش شدید دمای هوا به استقبال فصل زمستان می رود .

اینجا دلفان، سرزمینی که نام یکی از ۵ شهرستان با ارتفاع بیش از دو هزار متر از سطح دریا در ایران را با خود به یدک می کشد شهرستانی که با وسعت دو هزار و ۷۴۰ کیلومتری خود یک دهم خاک لرستان را تشکیل داده است ، منطقه ای از ایران اسلامی که قدمتی چند هزار ساله دارد شهرستانی کوهستانی و سردسیر با جمعیتی ۱۴۷ هزار نفری که در غرب ایران و در همسایگی استانهای همدان و کرمانشاه قرار گرفته است.

 اینجا دلفان ، شهرستانی که با دارا بودن ۴۴۶ روستای دارای سکنه بعد از مرکز استان از لحاظ دارا بودن تعداد روستاها بالاترین تعداد روستا را از آن خود دارد منطقه ای از لرستان که دارای دو شهر ، سه بخش و ده دهستان است و ۸۰ درصد از مردمانش به شغل کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و برای رونق محصولاتشان به بارش های برف و باران امید دارند زیرا در این حوزه نیز افتخار لقب مقام نخست تولید حبوبات در استان را به خود اختصاص داده است.

دلفان در برف

اینجا دلفان ، سرزمینی از ایران که با بارش اولین برف سفید پوش می شود و این روند تا اواخر و گاها تا اوایل فروردین سال بعد ادامه پیدا می کند و مردم این شهرستان هر ساله بیش از سه ماه از سال را در سرما و یخبندان به سر می برند و مردم این شهرستان گذراندن شب های زیر ۳۰ درجه سانتی گراد را نیز تجربه کرده اند .

اینجا دلفان ، منطقه ای که این روزها حال و هوایی کاملا زمستانی دارد به گونه ای که سراسر این دیار سفید پوش شده است و لبخند رضایت شکر گذاری مردم از این نعمت الهی بخوبی مشاهده می شود.

اینجا دلفان ، بازار زنجیر چرخ و ضدیخ فروشان گرم گرم است ، خیابان ها لغزنده و این روزها مدارس ابتدایی و راهنمایی بعلت کاهش دمای هوا تعطیل می شود و گردنه های برف گیر  گشور و گاماسیاب و اشکنی تردد در آن به سختی صورت می گیرد .

 اینجا دلفان، شهرستانی که بدلیل کاهش ناگهانی دمای هوا در این روزها و استفاده بیشتر مردم از گاز شهری ، این نعمت الهی در بسیاری از منازل مسکونی قطع شده و یا دچار افت شدید فشار می شود و هر چند اکثر روستاهای این دیار از نعمت گاز لوله کشی محروم هستند اما توسط مسئولان احتمال قطعی مکرر گاز پیش بینی شده است و می بایست سوخت جایگزین را نیز مردم در صورت احتمال قطعی گاز فراهم کنند.

اینجا دلفان ، شهرستانی سردسیر اما محروم از امکانات و تجهیزات برای ستاد بحران جهت استفاده در مواقع ضروری که می بایست این موضوع مورد توجه ویژه مسئولان استان قرار گیرد و نسبت به تجهیز امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای این منطقه که در مسیر استانهای غربی و شمالغرب کشور قرار گرفته است اقدامی عملی انجام دهند.

اینجا دلفان، سیبری لرستان

۵ نظر

  1. اینجا دلفان بی نماینده و بی حاوال پرس

  2. یله اینجا دلفان است ! سرزمین کارگرهای ساختمانی ، سرزمین بی تدبیری مسئولین ، سرزمین سرما و افت فشار گاز ، سرزمین ریاست های غیر بومی ، سرزمین بیکاری ، سرزمین بی کارخانه و واحد های صنعتی ، سرزمین چاله چوله
    بله اینجا دلفان است

  3. اینجا دلفان است با مردمی سلحشور وکم توقع وبهتر بگم عادت به کم توقعی اری اینجا دلفان است

  4. خداوند در قران می فرماید من سرنوشت (لکستان) را تغییر نمیدم مگر اینکه خودشان سرنوشت خود را تغییر دهند . آری آری زندگی زیباست زندگی آتشگهی دیرنده پابرجاست گر بیفروزیش رقص شعله اش از هر کران پیداست ور نه خاموش است و خاموشی گناه ماست .

  5. دلفان سررمینی است محروم دیاری که بی صاحب مانده، مسئولانش فقط به… میاندیشند نه به فکر پیشرفت آنند، نه برای آن تدبیری دارند .بله اینجا دلفان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.