چهارشنبه , ۶ مهر ۱۴۰۱

اولین درمان موفقیت‌آمیز سکته مغزی در دلفان انجام شد

اولین بیمار سکته مغزی با تزریق موفقیت آمیز داروی «آلتپلاز» در بیمارستان ابن سینا شهرستان دلفان، از علایم دایمی و مشکلات سکته مغزی رهایی یافت.

نسیم دلفان – به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دلفان ؛ دکترمحمد سیف سرپرست بیمارستان ابن سینا گفت :
🔹روز دوشنبه مورخه دهم اردیبهشت ۱۴۰۰ ، بیمار ۷۷ ساله مرد با سابقه مشکلات قلبی و HTN که ساعت ۱۰:۲۰ صبح به صورت ناگهانی دچار همی پلژی اندام های سمت راست (فلج اندامهای فوقانی و تحتانی) و افازی بروکا (عدم توانایی در تکلم) می گردد، ساعت ۱۱:۱۷ صبح به توسط همراهان بیمار به اورژانس بیمارستان ابن سینا مراجعه می‌نماید. این بیمار بلافاصله توسط تیم سکته مغزی حاد بیمارستان مورد ارزیابی اولیه قرار گرفته و تصویربرداری و CT اسکن نیز انجام شد. از آنجایی که زمان تعریف شده، رعایت شده بود و اقدامات به موقع نیز انجام پذیرفت، داروی «التپلاز »برای اولین بار توسط متخصص مغز و اعصاب خانم دکتر رزیتا امیری و کادر مجرب پرستاری به بیمار تزریق شد. بیمار پس از تزریق دارو با بهبودی رضایتبخش ، رفع پلیژی(فلج) اندام ها و بهبود سایر علایم به بخش منتقل شد و به زودی نیز ترخیص خواهد شد.
🔹در صورت مشاهده علایم سکته مغزی در شخص (احساس ضعف یا بی‌حسی ناگهانی در صورت، بازو یا پا بخصوص در یک طرف بدن-اختلال ناگهانی بینایی-اختلال ناگهانی در تکلم-سردرد شدید و ناگهانی-بر هم خوردن تعادل و سرگیجه شدید) باید سریعا بیمار را به بیمارستان و یا مراکز درمانی انتقال داده تا اقدامات لازم برای بیمار انجام گیرد و از بروز عوارض جبران ناپذیر آن پیشگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.