سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳

اولین ملی‌پوشان فوتبال لرستان چه کسانی هستند؟ + تصاویر

شاید برای برخی جالب باشد تا بدانند که اولین فوتبالیست لرستانی که به عضویت تیم ملی کشورمان درآمد چه کسی بود؟…


فوتبال لرستان - یافته

نسیم دلفان – به گزارش یافته ، در پاسخ به این سؤال باید به جنبه‌های مختلف تقسیم‌بندی تیم‌های رده‌ سنی مختلف کشورمان توجه کرد و این موضوع را هم در نظر گرفت که که کدام بازیکنان از تیم‌های لرستان به تیم ملی راه یافتند و کدام بازیکنان لرستانی از تیم‌های سایر استان‌ها، راهی تیم ملی فوتبال کشورمان شدند.

* اولین فوتبالیست لرستان که در رده‌ی جوانان و بزرگسالان و از یکی از تیم‌های “خارج استان” به تیم ملی راه یافت، “علی‌رضا خورشیدی” است. “علی‌‌رضا خورشیدی” فرزند محمدجواد ۱۲ تیر ۱۳۳۰ در محله پشت‌بازار خرم‌آباد به دنیا آمد. فوتبال را در دوره کودکی در همین شهر آغاز کرد و اوایل دهه ۴۰ راهی تهران شد و کارش را در تیم‌های باشگاهی تهران ادامه داد.

علیرضا خورشیدی- یافتهوی فوتبال خود را زیر نظر مرحوم پرویز دهداری از تیم خردسالان شاهین تهران شروع کرد و سپس سال ۱۳۴۶ برای ۲ سال به تیم گارد پیوست. سال ۱۳۴۸ به تیم هما نقل مکان نمود و با این تیم مقام دوم جام تخت جمشید را نیز کسب نمود و تا پایان دوره بازیگری و حضور در ایران عضو این تیم بود.

خورشیدی سال ۱۳۴۸ همراه با تیم ملی جوانان کشورمان قهرمان آسیا شد. وی ۱۸ بازی ملی انجام داد. اولین بازی ملی او سال ۱۳۵۰ برابر چکسلواکی در مسابقات بین‌المللی تهران بود. این مهاجم چپ‌پای لرستانی، چند گل نیز برای تیم ملی جوانان و بزرگسالان کشورمان به ثمر رساند.

وی زننده‌ی اولین گل تاریخ تیم ملی فوتبال بزرگسالان ایران به کره جنوبی به شمار می‌رود. مهم‌ترین گل وی سال ۱۳۵۴ برای راه‌یابی تیم ایران به المپیک مونترال روی پاس علی پروین به  تیم ملی عراق به ثمر رسید و آن تک گل، باعث صعود تیم ایران به المپیک شد. (برگرفته از وب‌لاگ فرهاد داودوندی)

وی در تابستان ۱۳۵۷ جهت ادامه تحصیل و گرفتن مدرک فوق‌لیسانس مدیریت بازرگانی عازم آمریکا شد‌. خورشیدی مردادماه ۱۳۹۲ به خاطر شرکت در مراسم درگذشت مادرش(مرحومه زهرا بروجردی) به بروجرد سفر نمود.

قاسم طبیبی- یافته* در رده بزرگ‌سالان، دومین بازیکن ملی‌پوش لرستانی “قاسم طبیبی” است. قاسم فرزند محمدعلی سال ۱۳۲۷ در خرم‌آباد به دنیا آمد و فوتبال را تا سال ۱۳۴۷ در این شهر و با عضویت در تیم‌های فرهنگ، منتخب خرم‌آباد، منتخب آموزشگاه‌های خرم‌آباد و منتخب لرستان ادامه داد و از سال ۱۳۴۸ جهت ادامه تحصیل راهی تهران شد و فوتبال را در پایتخت ادامه داد.

وی از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۰ عضو تیم برق تهران بود. سپس به عضویت تیم مطرح پاس تهران درآمد و سال ۱۳۵۲ در بازی مقدماتی جام جهانی با استرالیا به عنوان مدافع اصلی تیم ملی کشورمان به میدان رفت و ۳ بازی ملی برابر استرالیا و سوریه برای تیم ملی کشورمان انجام داد. پست تخصصی وی مدافع بود.

وی از سال ۱۳۵۳ به تیم راه‌آهن تهران پیوست تا پایان دوران بازی‌گری در این تیم ماند و به استخدام سازمان راه‌آهن کشور نیز درآمد. از آغاز دهه ۶۰ مربی تیم راه‌آهن شد و از بازیکنان لرستانی نظیر مرحوم “ناصر میرزایی” و “موسی کُرکی” در ترکیب این تیم استفاده کرد. وی که بازنشسته سازمان راه‌آهن است، ‌اکنون ساکن تهران می‌باشد.

نکته قابل توجه این که تا کنون هیچ بازیکن لرستانی از یکی از تیم‌های این استان به تیم ملی فوتبال کشورمان راه نیافته است!

* اما “غلام‌رضا زینی‌وند” معروف به غلام زینی‌وند فرزند حسین‌علی یکم مهرماه ۱۳۳۵ در محله فرهنگ خرم‌آباد، اولین بازیکن لرستانی است که مستقیماً از یک تیم لرستانی به تیم ملی راه یافت.

غلام زینی‌وند - یافتهاین مدافع چپ خوش‌تکنیک و خوش‌فکر در مسابقات جوانان کشور که مردادماه ۱۳۵۳ در اصفهان برگزار شد درخشش چشمگیری داشت و به همین خاطر سال ۱۳۵۴ به عنوان بازیکن تیم ملی جوانان کشورمان در تورنمنت بین‌المللی شیراز حضور یافت و ۶ بازی ملی نیز برابر تیم‌های ملی جوانان شوروی، لهستان، مجارستان، برزیل، کره‌جنوبی برگزار کرد و با تیم ایران قهرمان این جام شد.

غلام زینی‌وند که در پست مدافع و هافبک چپ بازی می کرد، فوتبال را تا سال ۱۳۶۶ در مسابقات لیگ قدس به همراه منتخب لرستان ادامه داد و پس از آن به مربیگری روی آورد. وی مربی تیم‌های مختلف استان از جمله تیم منخب جوانان، امید و بزرگسالان لرستان بود و در رده باشگاهی نیز تیم‌های مختلف استان را هدایت می‌کرد.

وی شهریور ۱۳۸۶ به همراه تیم لرستان به عنوان سرمربی قهرمان المپیاد ایرانیان شد. زینی‌وند که شغل آزاد دارد اکنون ساکن تهران است و مربیگری فوتبال را هم ادامه می‌دهد.

ناصر میرزایی - یافته* زنده‌یاد “ناصر میرزایی” فرزند خسرو متولد یکم فروردین ۱۳۳۳ در محله شاه‌آباد (مطهری) خرم‌آباد اولین فوتبالیست لرستانی عضو تیم ملی امید ایران به شمار می‌رود. وی فوتبال را در تیم محله شاه‌آباد و منتخب دبیرستان امیرکبیر و جوانان خرم‌آباد آغاز کرد و سال ۱۳۵۳ به همراه عبدالرضا عطاری و غلام زنی‌وند به تراکتورسازی تبریز در لیگ تخت‌جمشید پیوست.

میرزایی سال ۱۳۵۵ به عضویت تیم ملی امید ایران زیر نظر حشمت مهاجرانی درآمد. در آن زمان تیم ملی امید، تیم دوم کشور پس از تیم ملی به شمار می‌رفت. وی سال‌های ۱۳۵۸ و ۱۳۵۹ نیز عضو تیم ملی امید ایران(ایران ب) بود.

میرزایی در بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین برابر عربستان در شیراز نیز یکی از بازیکنان تیم ملی بزرگسالان فوتبال کشورمان بود.

وی که در پست مدافع میانی بازی می‌کرد پس از تراکتورسازی در تیم‌های ماشین‌سازی تبریز، بوتان، پیام و راه‌آهن تهران بازی کرد و سرانجام سال ۱۳۶۷ در لیگ قدس، آخرین بازی خود را برای منتخب لرستان انجام داد و پس از آن بیش از ۲ دهه مربی تیم‌های مختلف لرستان از جمله فجر خرم‌آباد، تربیت، افلاک، پیام خرم‌آباد و … در لیگ‌های مختلف کشور بود.

حسن حسین‌بیگی- یافته* “محمدحسن حسین‌بیگی” معروف به حسن حسین‌بیگی فرزند حسین نیز اولین فوتبالیست لرستانی است که در رده سنی نوجوانان و از یک تیم لرستانی به تیم ملی فوتبال کشورمان راه یافت.

حسن فرزند حسین سال ۱۳۳۸ در محله فرهنگ خرم‌آباد به دنیا آمد و اولین تیم وی نیز همان تیم محله فرهنگ در رده نوجوانان بود.

این مدافع بلندقامت از سال ۱۳۵۴ به عضویت تیم ملی نوجوانان ایران درآمد و به تورنمنت بین‌المللی کن در کشور فرانسه اعزام شد و سپس به عضویت تیم ملی جوانان کشورمان و تیم ملی امید  درآمد و چند بار نیز تا سال ۱۳۶۶ به اردوی تیم ملی بزرگسالان کشورمان دعوت شد.

وی در دهه ۸۰ به عنوان مربی در کنار تیم‌های مختلف لرستان حضور داشته است و کارمند جمعیت هلال‌احمر خرم‌آباد می‌باشد.

* ابراهیم میرزاپور متولد ۱۳۵۷ در شهر معمولان لرستان با ۷۳ بازی ملی و حضور در جام جهانی ۲۰۰۶ پرافتخارترین ملی‌پوش تاریخ فوتبال لرستان به شمار می‌رود.

…………………………………………………….

رضا جایدری- یافته پژوهش: رضا جایدری/ یافته – خرم‌آباد

۱۹ نظر

 1. جواد از شاهین شهر

  با سلام لطفا اطلاع رسانی کامل کنید اگر هم اطلاع کافی ندارید لااقل به هییت فوتبال شهرستانهای استانتان مراجعه کنید .
  علیرضا دلیخون دروازبان امید ملی پرسپولیس مصطفی قایدرحمت دروازبان ملی جوانان امید و فولاد خوزستان مجتبی رنجبر بازیکن شاهین تهران و دعوت شده به تیم ملی و مسعود مهربان و…همه اصالتی صد در صد لرستانی از دورود

 2. سلام. جناب جایدری لطف کن
  اول مطالعه کن و بعد چاپ کن.

 3. این خوبه که اطلاع رسانی بشه اما برای اطلاع رسانی باید اطلاع و علم داشت . شما علم و اطلاعش رو نداری برادر عزیز .

 4. حامد حسنوند

  پس همایون بهزادی(سرطلایی ایران) ، مجتبی کرمانی مقدم چی؟

 5. کولیوند از خرم آباد

  علی سبزواری هم از یک تیم لرستانی(خیبرخرم آباد) به تیم ملی نوجوانان دعوت شد سال۸۹

 6. معینی از تهران

  فوتبال خرم آباد فوتبالیستهای زیادی داشته که به تیم ملی دعوت شدند که نام همشون تو این صفحه جا نمیشه این اسامی که درموردشون توضیح داده شده بزرگان فوتبال لرستان هستند.

 7. کولیوند از خرم آباد

  علی سبزواری هم از یک تیم لرستانی(خیبرخرم آباد) به تیم ملی نوجوانان دعوت شدند سال ۸۹

 8. کولیوند از خرم آباد

  ببخشید علی سبزواری الان کجا بازی میکنه ؟ من بازیشو دیدم واقعا از استعدادهای فوتبال لرستان است که اگه حمایت میشد نماینده خوبی واسه استانمون میشد تو فوتبال کشور،هم سرعتی هم تکنیکی و ریزنقش

 9. محمدی از خرم آباد

  فکر کنم فوتبالو کنار گذاشته تهران زندگی میکنه,استعدادهای شهرما از این بهتر نمیشوند همون اول فوتبالشون به خاطر عدم حمایت میرن دنبال زندگیشون

 10. این اسامى همه جزو دعوت شدکان به تیمهای ملى هستندولى فقط سه نفر تونستند در سطح کشور مطرح بشن که نام وحیدامیرى هم باید اضافه بشه
  ولى درمورد على سبزوارى باید بکم همون بازیکن کوتاه قد که میکفتن بعنوان سرعتى ترین بازیکن تیمهای ملى زیر۱۷ ساله ولى میکفتن شناسنامش تقلبیه ولى خداییش اکر حمایتش میکردن فوتبالو کنار نزاره الان کنار وحیدامیرى توتیم ملى فیکس بود البته الانم۲۴سالشه ولى… به امید روزى که در خرم أباد ستاره سازى بشه نه ستاره سوزى

 11. الان وقتشه که یه شوکى ب فوتبال خرم اباج وارد بشه باید بازیکنایی که الان درحال بازى هستن حمایت بشن همین الان تیم خیبر کم ستاره نداره که درحد لیک برترن توجه بهشون نشه یک ساله دیکه اینهاهم میرن دنبال زندکیشون و محو میشن.باتشکر

 12. ضمن تشکر از اطلاعاتتون
  مهرداد خادمی بازیکن اسبق تیمهای استقلال رشت نساجی قایمشهر تراکتورسازی و ماشین سازی تبریز هم در تیم ملی دانشجویان بوده اندوالبته در زمینه مربیگری هم تا کنون موفق عمل کرده

 13. شما فقط فوتبالیستهای خرم ابادی رو نوشتین پس بقیه شهرهای استان فوتبال ندارن یا اینکه لرستان فقط خرم اباد میشه

 14. علی سبزواری یک ستاره بی پایانه

 15. حامدپاکدل،احمد موسوی،محمدقائدرحمتی،منادی،مجیدخمیس،حسین پاپی،دانیل ارزانی،علیرضادلیخون،رازانی،اینابازیکنان دورودی هستند

  • دنیل ارزانی بچه خرم اباده محله اسدابادی. تا ۷ سالگی هم خرم اباد بوده با خانوادش رفتن استرالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *