شنبه , ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

اهدای عضو در استان لرستان در سال جاری به ۱۰ نفر رسید


مسئول پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون در استان لرستان ۱۰ نفر اعضای خود را به بیماران اهدا کردند.

نسیم دلفان _ فاطمه امانی در گفت‌و گو با خبرنگار تسنیم در خرم‌آباد، با اشاره به اینکه اهدای عضو جوان ۳۰ ساله لرستانی جان سه بیمار لرستانی را نجات داد، اظهار داشت: این جوان ۳۰ ساله بر اثر سانحه تصادف دچار مرگ مغزی شده بود که روز گذشته با رضایت خانواده، اعضای بدن این جوان به سه بیمار حیات دوباره بخشید.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۰ مورد اهدای عضو در استان لرستان ثبت شده است، افزود: ما متقاضیان بسیاری برای اهدای عضو داشته ایم اما به علت اینکه خانواده ها در برخی موارد دیر تصمیم گیری کرده اند و زمان طلایی پیوند را از دست داده ایم و یا دارای بیماری زمینه ای بوده اند نتونسته اند اهدای عضو داشته باشند.

امانی با بیان اینکه اعضای یک فرد مرگ مغزی شده می‌تواند جان یک تا ۸ نفر را از مرگ نجات دهد، هنوان کرد: در کشور ما در سال نزدیک به ۵ تا ۸ هزار مرگ مغزی رخ می دهد که اهدای عضو تنها ۵۰ درصد آنها امکانپذیر است.

وی گفت: اعضای قابل اهدای فرد مرگ مغزی شامل قلب، ریه‌ها، کبد، روده، کلیه‌ها، لوزالمعده، پانکراس و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست، تاندون، غضروف، استخوان، مغز استخوان، دریچه قلب و قرنیه است.

مسئول پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تاکید بر اینکه گسترش فرهنگ اهدای عضو نیازمند فرهنگ‌سازی است، تصریح کرد: باید فرهنگ سازی های لازم از سوی رسانه ها در این خصوص صورت گیرد تا خانواده‌ها‌ در شرایط حساس تصمیم‌گیری برای رضایت به اهدای اعضای عزیزانشان راحتتر نسبت به آن اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *