شنبه , ۱۱ آذر ۱۴۰۲

انتقاد شدیداللحن امام‌جمعه خرم‌آباد از بیکاری لرستان/ ۳۵ هزار میلیارد تومان صنایع تعطیل وجود دارد

 

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با انتقاد شدید از صنایع راکد این استان، گفت: ۳۵ هزار میلیارد تومان صنایع تعطیل در لرستان وجود دارد.

نسیم دلفان – به گزارش خبرگزاری تسنیم ، حجت‌الاسلام‌ سید احمدرضا شاهرخی در خطبه‌های ابن هفته نمازجمعه خرم‌آباد در ضمن دعوت همگان به رعایت تقوای الهی و دوری از محرمات اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی خدمات شگرفی را به ملت با وجود تحریم‌ها، مشکلات و سوء تحریم‌ها ارائه داده‌است.

وی با بیان اینکه یکی از نکات ارزشمند دولت سیزدهم انجام سفرهای استانی است، افزود: رئیس‌جمهور خستگی‌ناپذیر دولت سیزدهم از کشوری به کشور دیگر و از شهری به شهر دیگر و از معاهده‌ای به معاهده دیگر برای بهبود وضعیت مردم در تلاش است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به اینکه نکاتی را بارها دربارۀ اب اشتغال و بیکاری در دولت دوازدهم و سیزدهم بارها بیان کرده‌ایم، عنوان کرد: بارها نامه‌نگاری‌های مختلف انجام شده‌است و دیدارهایی برای رفع بیکاری با دولت‌های دوازدهم و سیزدهم داشته‌ایم.

وی با اشاره به لزوم استفاده از افراد کاردان، آگاه و کاربلد در منطقه‌های مدیریتی، بیان کرد: اگر چنین شرایطی در هر استانی فراهم باشد منجر به توسعه و پیشرفت می‌شود.

حجت‌الاسلام شاهرخی با تأکید بر لزوم شایسته‌سالای در منطقه‌های مدیریتی، گفت: چنانچه افراد شایسته در منطقه‌های مدیریتی به‌کار گمارده شوند می‌توانند از اعتبارات دولتی، ملی و بخش خصوصی برای پیشرفت لرستان استفاده کنند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به برخی صنایع تکمیل‌شده این استان که اشتغال و تولید ندارند و همچنین صنایعی که تکمیل‌نشده به حال خود رها شده‌اند، ابراز کرد: در سفر شهریور ۱۴۰۱ رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان شد که صنایع راکد لرستان ۳۵۰ هزار میلیارد ریال است که عدد بزرگی است.

حجت‌الاسلام شاهرخی با اشاره به اعتبارات دولتی که در سفر اول رئیس‌جمهوری به‌صورت نقدی به لرستان اختصاص یافت، اظهار داشت: این رقم ۷۰ هزار میلیارد ریال بود و صنایع راکد هفت‌برابر اعتبار سفر رئیس‌جمهور و ۲۰ برابر بودجه عمرانی یک سال این استان بود که اگر این صنایع تکمیل شوند هزاران نفر بیکار به‌کارگیری می‌شوند.

وی ادامه داد: در دولت دوازدهم و سیزدهم تلاش زایدالوصفی صورت گرفت که صنایع ذاکد به چرخه تولید و اشتغال برگردند؛ اما این گره به دست رئیس قوه قضاییه و قوه مجریه حل می‌شود.

وی خطاب به رئیس قوه قضاییه بیان کرد: حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای که شخصیت مورداعتماد مقام معظم رهبری هستید و انبوهی از تجربه را نیز دارید گره کور صنایع راکد لرستان به‌دست شما باز می‌شود تا شادی را به جوانان بیکار لرستانی برگردانید.

شاهرخی با بیان اینکه مالک شرکت فولاد ازنا تسهیلات ارزی به‌میزان ۱۸۵ میلیون دلار و وام‌های میلیاردی گرفته‌است، گفت: این کارخانه سال ۱۳۸۸ آغاز به کارکرده‌است، اما سال ۱۳۹۵ با پیشرفت ۸۳ درصدی متوقف‌شده و پرونده این صنعت در دادگستری تهران است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان تصریح کرد: بنده به‌عنوان خدمتگزار مردم هیچ‌گونه پاسخ و دلیلی برای نسل جوان این استان ندارم که بگویم هفت سال است مشکلات پرونده یک کارخانه علی‌رغم تلاش‌های انجام‌شده حل نمی‌شود.

شاهرخی اظهار داشت: خانواده‌های بسیاری در لرستان بر اثر بیکاری دچار مشکل شده‌اند و جوانان زیادی نیز گرفتار آسیب‌های اجتماعی هستند و به‌طور یقین پاسخ‌گویی مقصران اصلی در نزد خداوند دشوار خواهد بود.

وی با اشاره به کارخانه سیمان خرم‌آباد، افزود: این کارخانه سال ۱۳۸۸ شروع به‌کار کرد و هزار نفر از مردم اعتماد و سهام خریداری و مالکان آن تسهیلاتی نیز دریافت کردند؛ اما این کارخانه از سال ۱۳۹۰ با ۳۳ درصد پیشرفت متوقف شده‌است و در آخرین خبرها وضعیت ورشکستگان این کارخانه نیز به قوه قضاییه سپرده شده‌است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان عنوان کرد: صدر فولاد خرم‌آباد که اخیراً تغییر نام داده است، علی‌رغم دریافت تسهیلات بانکی فراوان به‌علت سوءمدیریت سال‌ها است که تولید و اشتغال مفیدی ندارد و جزو ابر بدهکاران کشور است.

وی با بیان اینکه دردهای لرستان فراوان است، بیان کرد: سامان کاشی بروجرد، پارسیلون و چرم و پوست خرم‌آباد سبب شده‌است دیو بیکاری بر این استان سایه بیفکند.

حجت‌الاسلام شاهرخی خطاب به رئیس مجلس گفت: آقای قالیباف، شما در مسئولیت‌هایی که داشته‌ای کارهای بسیار خوبی انجام داده‌ای و در سفر دوم شهریور ۱۴۰۱ به لرستان از نقاط مختلف بازدید و عقب‌ماندگی‌های این استان را مشاهده و اعلام کردید صنایع تعطیل لرستان ۳۵ هزارمیلیاردی تومان است.

وی ادامه داد: آقای قالیباف، همچنین مصوباتی در تکمیل کشاورزی، صنعت و خدمات‌رسانی داشتی و اعلام کردی در لرستان اعتباراتی در نظر گرفته می‌شود که ۵ هزار مسکن برای محرومان ساخته و همچنین شهرستان دلفان و چگنی ویژه دیده شود؛ ولی در میدان عمل چیزی مشاهده نکردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *