سه شنبه , ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

اقدام غیر قانونی تعاونی مسکن فرهنگیان دلفان با رای دادگاه متوقف شد

اقدام غیر قانونی تعاونی مسکن فرهنگیان دلفان از سوی جهاد کشاورزی متوقف شد. / خرید و فروش اراضی فاز ۳ با کاربری مسکونی ممنوع است…

نسیم دلفان – اراضی موسوم به فاز ۳ فرهنگیان از جمله حاشیه برانگیزترین موضوعات در بحث تعاونی مسکن فرهنگیان دلفان می باشد. حدود بیست سال پیش (سال ۱۳۸۲) هیات مدیره وقت تعاونی مسکن فرهنگیان با پایان کار فاز ۱ و ۲ برای خرید زمین بعنوان فاز سوم وارد عمل شدند اما متاسفانه زمین هایی را خریداری کردند که هم در محدوده روستایی محسوب می شد و هم از مرغوب ترین اراضی کشاورزی حوالی شهر نورآباد بود.

این موضوع باعث شد از همان زمان تاکنون تعیین تکلیف فاز سوم با مشکل مواجه شود تا جایی که با پایان کار هیات مدیره مربوط به فاز ۳ و تعیین هیات مدیره جدید ناچارأ از فاز سوم بخاطر مشکلاتی که داشت موقتأ عبور کرده و فاز چهارم را در دست اقدام قرار دادند ، هرچند بحث فاز ۴ هم داستان هایی دارد و خیلی طولانی شد اما در واقع فاز چهارم مشکلات فاز قبلی را ندارد و امیدوارکننده است که بزودی بتوانند با توافقات نهایی و پرداخت طلب شهرداری از بابت قدرسهم ، بحث ساخت و ساز در فاز ۴ آغاز گردد.

در مورد فاز سوم پیگیری های بسیاری انجام شد اما هیچ یک نتیجه نداد ، فاز ۳ فرهنگیان به یک سوژه برای کاندیداهای نمایندگی مجلس و همچنین کاندیداهای هیات مدیره تعاونی مسکن تبدیل شد تا با وعده دادن در مورد پیگیری این فاز بتوانند بر سبد آراء خود بیافزایند اما در واقع خود وعده دهنده ها نیز می دانستند و میدانند فاز سوم با مشکلات جدی روبروست لذا عبور از این مشکل (تغییر کاربری از کشاورزی به مسکونی) تقریبأ محال است.

اینک با استقرار (هیات مدیره جدید اندر جدید) که انتخاب یا انتصابشان نیز با حرف و حدیث های فراوانی روبرو بود قول دادند که فاز سوم را به نتیجه برسانند تا جایی که دست به خاک برداری در حاشیه قطعات این اراضی زدند اما این اقدام به شدت با واکنش جهادکشاورزی بعنوان متولی اراضی کشاورزی شهرستان مواجه شد و کار تا جایی پیش رفت که اداره جهاد مجبور به شکایت به مراجع قضایی شد.

?رییس جهاد کشاورزی دلفان در این باره به نسیم دلفان گفت: پس از تذکرات لازم مبنی بر توقف عملیات موضوع با دادگستری شهرستان مطرح و طرح شکایت شد و در نهایت چند روز پیش حکم قطعی صادر و تعاونی مسکن ملزم شد سریعأ کانال های ایجاد شده و خاک برداری ها را به حالت اول برگرداند و حق هیچگونه کاربری غیر از امور کشاورزی در این اراضی را ندارد.

مهندس حسینی افزود: این زمین ها جزء اراضی کلاس A و در واقع از مرغوب ترین اراضی کشاورزی شهرستان محسوب می شوند ، همچنین خارج از محدوده شهر بوده و با بافت کالبدی شهر فاصله زیادی دارد لذا تغییر کاربری در این زمین ها محال ممکن است مورد موافقت قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که در نهایت راهکار حل این مشکل از سوی تعاونی چه خواهد بود ، گفت: از این نظر که بخواهند استفاده مسکونی نمایند هیچ راهی وجود ندارد اما به نظر بنده تنها راه حل مشکل این است که هیات مدیره تعاونی با تشکیل جلسات متعدد اعضاء مرتبط با این اراضی را مجاب نمایند تا از این اراضی بعنوان یک یا چند شرکت در موضوعات مرتبط با کشاورزی از جمله ایجاد شرکت بزرگ گلخانه ای با وام های خاص که در این مباحث پیش بینی شده استفاده کنند و هر یک از اعضاء بعنوان سهامدار این شرکت از سود آن بهره مند گردند.

رییس جهاد کشاورزی دلفان درباره اینکه آیا “تهاتر” می تواند بعنوان یک راه حل در بحث این اراضی مورد بررسی قرار گیرد ، گفت: این حجم وسیع از اراضی کشاورزی را چطور می شود تهاتر کرد ، اول اینکه از نظر قیمتی اختلاف بین زمین کشاورزی و مسکونی بسیار بالاست و در یک حد و اندازه نیستند لذا مابه التفاوت آن زیاد خواهد بود ، دوم اینکه در حوالی شهر چنین زمینی با این وسعت که بشود با این اراضی تهاتر کرد و کاربرد مسکونی هم داشته باشد وجود ندارد

وی در پایان به هیات مدیره تعاونی مسکن فرهنگیان توصیه کرد بجای اینکه دنبال تغییر کاربری و یا اقدام بدون مجوز در این اراضی باشند هر طور شده راه حل مناسب تری پیدا کنند و از هر گونه اقدام مبنی بر تغییر کاربری و همچنین هزینه تراشی و ایجاد ضرر و زیان بیشتر به اعضا خودداری نمایند. ضمنا حق خرید و فروش این اراضی غیر از کاربری کشاورزی ممنوع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *