یکشنبه , ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

افزایش پوشش ابر و وزش باد از فردا ششم مردادماه در لرستان

کارشناس هواشناسی لرستان:
از فردا صبح ششم مردادماه شاهد افزایش پوشش ابر و افزایش سرعت وزش باد تا بازه قابل ملاحظه در همه نقاط استان خواهیم بود.

زینب اکبری گفت: همراه با این شرایط برای مناطق شرقی و جنوب شرق استان نیز علاوه بر ابرناکی وقوع رگبارهای پراکنده گاهی همراه با رعد و برق نیز پیش بینی می شود.

اکبری افزود: از روز جمعه شاهد ورود سامانه بارشی به مناطق غربی و مرکزی کشور و لرستان خواهیم بود که این سامانه با شدت  و ضعف استان لرستان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

اکبری عمده فعالیت این سامانه را برای مناطق شرق و جنوب شرق استان عنوان کرد و ادامه داد: در این مدت آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها دور از انتظار نیست.

اکبری عمده فعالیت این سامانه بارشی را در بعد از ظهر و اوایل روزهای جمعه و شنبه دانست و خاطر نشان کرد: این سامانه در سایر نقاط استان همراه با ابرناکی، رگبار و رعد و برق خواهد بود.


هشدار جهادکشاورزی لرستان به کشاورزان و دامداران در خصوص وقوع احتمالی سیل

دامداران و کشاورزان استان با توجه به هشدارهای هواشناسی در خصوص پیش بینی وقوع سیل، تمهیدات لازم را برای جلوگیری از بروز خسارت انجام دهند.

انتقال محصولات و نهاده های کشاورزی به مکان های مسقف و دارای ضریب امنیت بالا ضروری است و دامداران و عشایر نیز باید از اتراق در حاشیه رودخانه، مسیل ها و نقاط حادثه خیز اجتناب کنند.

آماده باش صاحبان مزارع پرورش ماهی جهت قطع آب ورودی به منظور جلوگیری از ورود سیلاب به مزارع مذکور و انتقال گندم های خریداری شده و بذور گواهی شده از انبارهای رو باز به مکان های مسقف توصیه می شود.

انتقال همه نهاده های بخش دام از محل های روباز به مکان های مسقف، نگهداری و پوشش ایمنی ادوات و ماشین آلات کشاورزی، ایمن کردن سازه های موقتی و گلخانه ها، انتقال کندوهای زنبورعسل به مکان های امن و محافظت از موتور تلمبه ها و در صورت لزوم جمع آوری آنها نیز از دیگر موارد هشداری در این اطلاعیه است.


هشدار روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای لرستان در خصوص سیلاب احتمالی

باتوجه به گزارشات اداره کل هواشناسی استان و با صدور هشدار سطح نارنجی به‌صورت بارندگی، رگبارهای پراکنده، وزش باد شدید و رعدوبرق از ظهر پنجشنبه تا بعد ازظهر یکشنبه پیش رو به‌ دلیل عدم بارندگی در ماه‌های گذشته و خشک بودن زمین با شکستن درختان، آبگرفتگی موضعی و بالا آمدن‌ ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتمال جاری شدن سیلاب به‌ویژه در ارتفاعات و دامنه‌ها با کمترین بارندگی وجود دارد و به دلیل بارش و انتقال سیلاب از بالادست، ممکن است مردم غافلگیر شده و در محاصره سیلاب قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.