شنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

افزایش سطح آب‌های زیرزمینیِ دلفان پس‌ از ۲۰ سال

 

فرماندار دلفان از افزایش سطح آب‌های زیرزمینی در این شهرستان پس‌ از ۲۰ سال خبر داد.

نسیم دلفان – اصغر قهرمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به کاهش تولید محصولات آب‌بر در دلفان، گفت: سطح زیر کشت این محصولات در سال‌های گذشته به حدود شش هزار هکتار می‌رسید.

او اضافه کرد: سطح آب‌های زیرزمینی در دلفان به‌ویژه در دشت خاوه و چواری سال‌های گذشته در حال فرونشست بود، اما سطح منابع آبی این شهرستان در دو سال اخیر و پس‌ از ۲۰سال افزایش یافته‌ است.

فرماندار دلفان با تأکید به برخورد با دلالان غیربومی برای اجارۀ اراضی کشاورزی در این شهرستان، بیان کرد: همکاری مردم برای جلوگیری از کشت محصولات آب‌بر در دلفان قابل‌ستایش است.

قهرمانی تأکید کرد: دلالان غیربومی اراضی کشاورزی دلفان را با قیمت بسیار پایین برای کشت سیب‌زمینی اجاره می‌کردند و منابع آبی این شهرستان با کشت محصولات آب‌بر تاراج می‌شد.

او با اشاره به اینکه سطح زیر کشت محصولات آب‌بر در دلفان هم‌اکنون به ۳۰۰هکتار رسیده‌است، خاطرنشان کرد: دشت خاوه و چاواری با همکاری شورای حفاظت از منابع آب، دستگاه قضا و نیروی انتظامی از وضعیت قرمز آب خارج شده‌ است.

فرماندار دلفان اعلام کرد: کشت هرگونه محصولات آب‌بر مانند سیب‌زمینی، هندوانه و انتقال آب به اراضی خارج از کروکی اولیۀ چاه در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ممنوع است.

قهرمانی با بیان اینکه تجهیز چاه‌های دلفان به کنتور هوشمند حجمی الزامی است، هشدار داد: با متخلّفان طبق ضوابط قانونی و قضایی برخورد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *