یکشنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۲

افتتاح مرکز نگهداری فسیل‌های ۷ میلیون ساله کشف شده در نورآباد دلفان

در مراسمی با حضور رییس سازمان محیط زیست کشور مرکز نگهداری فسیل‌های ۷ میلیون ساله دره دیمه نورآباد در مرکز فرهنگی- تاریخی قلعه فلک الافلاک مرکز استان لرستان افتتاح و رونمایی شد.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری برنا ؛ در جریان سفر یک روزه علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به استان لرستان، با حضور مدیران کل حفاظت محیط زیست و همچنین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از مرکز در حال راه‌اندازی اختصاص یافته به موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی در محل قلعه فلک الافلاک خرم آباد بازدید بعمل آمد و همچنین مرکز نگهداری فسیل‌های ۷ میلیون ساله اکتشاف شده از منطقه دره دیمه نورآباد در این مرکز فرهنگی – تاریخی افتتاح و رونمایی شد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به نقش موزه‌های تاریخ طبیعی و تنوع زیستی در افزایش آگاهی مردم نسبت به اهمیت، ارزش و گستردگی موضوعات مرتبط با محیط زیست و تنوع زیستی ،گفت: با اکتشاف این سایت و نشان دادن این مجموعه ارزشمند در قلعه تاریخی – فرهنگی فلک الافلاک قدمت محیط زیستی استان لرستان در کشور به خوبی نمایان خواهد شد.

لازم به ذکر است؛ فسیل‌های کشف شده دره دیمه نورآباد دلفان که قدمتی در حدود ۷ میلیون سال دارد از سال ۱۳۹۴ بدلیل نبود محل نگهداری در خارج استان نگهداری می‌شد که خوشبختانه با پیگیری‌های صورت گرفته در سال جاری یک محل در مجموعه فرهنگی تاریخی قلعه فلک الافلاک خرم آباد جهت نگهداری این فسلی‌های اختصاص یافت و پس از تأیید نهایی کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، انتقال و جانمایی این فسیل‌های با ارزش صورت پذیرفت.

فسیل های مکشوفه در شهرستان دلفان در حقیقت دومین سایت مهره دار کشور بعد از سایت مراغه است. منطقه مورد نظر در ۳ کیلومتری روستای گاو کش از توابع نورآباد لرستان قرار دارد.

این سایت در سال ۱۳۹۳ در پی عملیات راه شکافی و راهسازی در محدوده روستای گاوکش شناسایی که پس از آن عملیات استخراج فسیل های مربوطه کلید خورد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در رابطه با فسیل‌های هفت‌ میلیون‌ ساله دره دیمه نورآباد با بیان اینکه “این فسیل‌ها در سال ۹۲ کشف شدند و با کارشناسان زمین‌شناسی مورد کاوش قرار گرفتند”، اظهار داشت: فسیل‌های دره دیمه نورآباد در فهرست آثار ملی کشور به شماره ۳۱۱۳۶ ثبت شده‌اند.

عطا حسن‌پور با بیان اینکه قدمت این فسیل‌ها هفت میلیون سال است، افزود: این فسیل‌ها شامل چند گونه اسب‌های هیپاریون (سه‌انگشتی) و چند گونه غزال بی‌نظیر هستند که نمونه آنها قبل از انقلاب در مراغه به دست آمده است.

وی با اشاره به اینکه فسیل‌های مراغه از کاوش‌های باستان‌شناسی نبوده‌اند، عنوان کرد: اما نمونه‌هایی که در نورآباد دلفان کشف شده از طریق کاوش‌های علمی و لایه‌نگاری شده است و تاریخ‌گذاری آنها نیز به‌ وسیله آزمایشات شیمیایی صورت گرفته که در نهایت قدمت هفت‌ میلیون‌ ساله برای آنها مشخص شده است.


» مطالب صفحه دلفان شناسی را دنبال کنید (اینجا)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *