شنبه , ۱۹ آذر ۱۴۰۱

استاندار لرستان: شبکه‌های آبیاری لرستان فرسوده شده‌اند


استاندار لرستان با بیان اینکه شبکه‌های آبیاری لرستان فرسوده است، گفت: این شبکه‌ها پاسخ‌گوی میزان بهره‌وری و داشته‌های ما در آینده نیست و ما باید برای ارتقای کشت محصولات و بهره‌وری در این استان تلاش کنیم.

نسیم دلفان _ به گزارش خبرگزاری تسنیم ، فرهاد زیویار ظهر امروز در جلسه شورای اداری لرستان اظهار داشت: یکی از مؤلفه‌های بهره‌وری استفاده از داشته‌های موجود و بهینه‌سازی است که در این راستا باید از سرمایه‌های انسانی، مادی و معنوی استفاده کرد.

وی با بیان اینکه بالغ‌بر ۷۰ درصد جمعیت کشور ۵۰ سال گذشته در روستاها زندگی می‌کردند، افزود: روستا به‌عنوان محل امرار معاش و تولید است و روستاییان در گذشته می‌توانستند ضمن تأمین معاش خودشان برای جمعیت باقی‌مانده کشور نیز تولید کنند.

استاندار لرستان با بیان اینکه امکان تولید هم‌اکنون به‌عهده ۲۰ درصد جامعه است، عنوان کرد: جمعیت روستایی ما هم‌اکنون پیر و جمعیت شهری ما در سال‌های اخیر حدود چهار برابر شده است.

وی با بیان اینکه کار در شهرها عمدتاً از نوع خدمات است، بیان کرد: فروش نفت کشور در اوائل دهه ۵۰ از ۶ میلیون بشکه فراتر می‌رفت، اما عواید آن چندان به حدود ۷۰ درصد جامعه تعلق نمی‌گرفت و عمدتاً در زرق‌وبرق زندگی شهری مصرف می‌شد و روستاییان از خدمات بهره‌مند نبودند.

زیویار با اشاره به تحریم بیش از ۴۰ ساله و مقاومت مثال‌زدنی کشور گفت: کشوری مانند روسیه در شرایط فعلی دست‌به‌دامان ایران در مباحث اولیه شده و دچار مضایقه شده است.

استاندار لرستان با بیان اینکه حاشیه‌نشینی یک درد است، تصریح کرد: راهکارهای جلوگیری از روند مهاجرت به‌کندی پیش می‌رود و باید در این مورد فکر اساسی شود.

زیویار با اشاره به اینکه نهاده‌های کشور در سال‌های اخیر قابل مقایسه با قبل نیست و حتی محدودتر شده است، اظهار داشت: مهاجرت، سبک زندگی، کاهش بارندگی و کاهش فروش نفت منجر به کمترشدن داشته‌ها شده است، بنابراین باید فکر اساسی داشته باشیم و از منابع به‌طور بهینه استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه به ظرفیت‌های ملی و استانی باید توجه ویژه شود، افزود: رشد اقتصادی این استان ۶.۹ درصد است که به فعالیت در بخش‌های مختلف مرتبط است.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه این استان جزو شش استان کشور در نزولات جوی است، عنوان کرد: برخی از روستاهای لرستان با این وجود با تانکر آب‌رسانی می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری کمیته‌های بحران برای جلوگیری از ایجاد خسارت به باغات لرستان بیان کرد: این درختان پرثمر و صدساله به‌عنوان ثروت و سرمایه این استان به‌حساب می‌آید.

زیویار گفت: همه دستگاه‌های اجرایی لرستان باید برنامه‌های خود را برای ارتقای بهره‌وری در این استان بر اساس سند آمایش سرزمین ارائه دهند، زیرا ما در بخش آب، راه و زیرساخت به کار مضاعف نیاز داریم.

استاندار لرستان تصریح کرد: لرستان در خصوص آب، انتقال فناوری‌های نوین، اصلاح و بازسازی شبکه‌های آب آشامیدنی، راه و زیرساخت مشکلات اساسی دارد که دولت چند ۱۰۰ میلیارد تومان طی یک سال گذشته برای آب‌رسانی به مناطق محروم این استان اختصاص داده است.

زیویار با بیان اینکه شبکه‌های آبیاری لرستان فرسوده است، گفت: این شبکه‌ها پاسخ‌گوی میزان بهره‌وری و داشته‌های ما در آینده نیست و ما باید برای ارتقای کشت محصولات و بهره‌وری در این استان تلاش کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *