احداث واحد دامداری ۲۵۰۰ رأسی در نورآباد در دستورکار سازمان جهاد کشاورزی لرستان

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی لرستان حجم تولید گوشت سفید در استان را ۵۲ هزار تن اعلام کرد…


نسیـــم دلفـان – به گزارش خبرنگار مهر، ناصر نجیب‌زاده ظهر سه شنبه در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اتاق خرم‌آباد گفت: بهبود فضای کسب و کار، بازار، و تأمین نهاده‌ها و تجهیزات و امکانات از جمله مهم‌ترین عناصر تأثیرگذار در زمینه‌ی چگونگی وضعیت دامپروری استان هستند.

نجیب‌زاده، بخش دام را به دو حوزه‌ سنتی و صنعتی تقسیم کرد و اظهار داشت: سهم بخش دامپروری استان از تولید گوشت و شیر، سهم کمی نیست.

وی، به بخش تولید شیر اشاره و تصریح کرد: در این حوزه ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر طرف قرارداد با کارخانه‌های شیر و ۱۳۵ مرکز جمع‌آوری شیر در مرکز استان هستند و محصول تولیدی‌شان را در اختیار این کارخانه‌ها می‌گذارند.

وجود ۱.۵ میلیون واحد دامی در بخش دام سبک روستایی

نجیب‌زاده با اشاره به اینکه ۱.۵ میلیون واحد دامی در بخش دام سبک روستایی در استان داریم، افزود: بسیاری از بهره‌برداران روستایی به دلیل عدم دسترسی، قادر به در اختیار گذاشتن شیر تولیدی‌شان نیستند و محصول‌شان را به شیوه‌های دیگری به بازار مصرف می‌رسانند.

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی لرستان، حجم تولید گوشت سفید در استان را نیز ۵۲ هزار تن عنوان کرد و بیان داشت: از این میزان، ۴۸ هزار تن آن به روش صنعتی و مابقی به صورت سنتی و روستایی تولید می‌شود و از این حیث می‌توانیم بگوییم مرغداری‌هایمان عمدتاً صنعتی هستند.

نجیب‌زاده به اهمیت آمار دقیق در برنامه‌ریزی در حوزه‌ دامپروری استان اشاره کرد و گفت: متأسفانه در این حوزه، آمار جدید با آمارهای گذشته اختلاف فاحشی دارد که منطقی و درست به نظر نمی‌رسد.

سیاست ما در حوزه‌ تولید شیر، حمایت همه‌جانبه است

بهبود فضای کسب و کار، تأمین نهاده‌ها و تجهیزات و امکانات زیرساختی هم از جمله ضرورتهایی بود که وی به آن‌ها اشاره کرد و گفت: سیاست ما در حوزه‌ی صدور مجوز برای بخش دامپروری در حوزه‌ی دام سنگین و گاو شیری کاملاً آزاد است.

نجیب‌زاده، متوسط سرانه‌ مصرف شیر در کشور را ۱۱۰ کیلو عنوان کرد و افزود: این مقدار در کشورهای پیشرفته ۱۶۵ کیلو است که تا رسیدن به این میزان، ۵۵ کیلو فاصله داریم.

این مقام مسئول اظهار داشت: سیاست ما در حوزه‌ تولید شیر، حمایت همه‌جانبه است چرا که در حوزه‌های دیگر از جمله سلامت و ایجاد اشتغال هم مؤثر است.

وی ظرفیت دام شیری استان را ۱۱ هزار و ۵۰۰ رأس اعلام و تصریح کرد: البته تأمین علوفه مورد نیاز این ظرفیت هم از جمله مسائلی است که باید مورد نظر قرار داشته باشد.

محدودیتی در زمینه‌ پرورش گاوهای شیری در لرستان نداریم

نجیب‌زاده افزود: خوشبختانه از آنجا که قیمت علوفه‌ی دانه‌ای مانند جو، ذرت، کنجاله و… جهانی است، با وجود تحریم‌ها مشکل خاصی در این زمینه نداریم و حتی در حال حاضر با کاهش قیمت این نهاده‌ها در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته مواجه هستیم؛ اگرچه قیمت علوفه‌ی خشبی‌مان از قیمت جهانی آن بیشتر است.

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی لرستان هزینه‌ تمام‌شده‌ قیمت شیر و تنوع و کیفیت محصولات را دلایل حرکت به سمت احداث واحدهای بزرگ دامپروری ذکر کرد و گفت: محدودیتی در زمینه‌ پرورش گاوهای شیری در لرستان نداریم؛ معتقدیم ساخت واحدهای بزرگ دامپروری باعث می‌شود توسعهی دامپروری با سهولت بیشتری صورت بگیرد، چرا که انتقال دانش فنی صورت می‌گیرد.

نجیب‌زاده، اهمیت تشکیل هلدینگ‌ برای ساخت واحدهای بزرگ دامپروری را هم از نظر دور نداشت و گفت: با تشکیل این هلدینگ‌ها، به صورت زنجیره‌ای همه‌ مراحل مرتبط با این واحدها اعم از تولید علوفه، پرورش گاو و همچنین تولید محصول و بازاررسانی آن در نظر گرفته می‌شود.

احداث واحد دامداری ۲۵۰۰ رأسی در نورآباد

نجیب‌زاده از در دستور کار بودن احداث واحد دامداری ۲۵۰۰ رأسی در نورآباد و ۲۰۰۰ رأسی در الیگودرز خبر داد و افزود: احداث چنین واحدهایی باعث می‌شود کشاورزان هم در زمینه‌ تولید مورد نیاز آن‌ها، علاوه بر تنوع کشت که یک ضرورت است، با تضمینی برای فروش محصولات‌شان مواجه شوند که باعث دلگرمی‌ می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به ضعف‌ها و کاستی‌هایی که در حوزه‌ دام سنگین استان وجود دارد، بیان داشت: تعداد قابل‌توجهی از ۳۰۰ واحدی که در استان وجود دارد، به دلایل مختلف تعطیل و غیرفعال هستند، این در حالی است که میانگین تولید این واحدها نسبت به میانگین کشوری پایین است.

وی؛ فنی عمل نکردن واحدها و بضاعت پایین آن‌ها برای تأمین سرمایه‌درگردش از جمله دلایل پایین بودن میانگین تولید این واحدها عنوان کرد و گفت: توانمندسازی تشکل‌های مرتبط با این حوزه می‌تواند باعث تغییر شرایط و بهبود وضعیت گردد.

معاون امور دام سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: اصلاح شبکه‌ توزیع و عرضه‌ی محصولات دامپروری و همچنین آموزش و ارتقاء نیروهای مشغول در این عرصه هم نباید از نظر دور بماند.

۲ نظر

 1. باسلام
  در خبر درج شده است گاروداری۲۵۰۰ رآسی، تاجایی که ما اطلاع داریم مسئولین قول گاورداری۵۰۰۰راسی را داده بودند،
  شاید هنوز که تکلیف زمین و خرید آن از مالکین کاملآقطعی نشده،و این همه تعلل صورت گرفت،سهمیه ۲۵۰۰ رآس را به شهرستان دیگر دادند،انشاالله تا این رقم بیشتر از این آب نرفته ،هم مردم وهم مسئولین از کش دادن این کاراجتناب کنند و در انجام مراحل کار اقدام عاجل نمایند.
  ضمننآ قابل توجه مسئولین محترم :تا قطعی نشدن یک پروژه ،مطالب را رسانه ای نکنند،

  خانهٔ اسرار تو چون دل شود

  آن مرادت زودتر حاصل شود

  گفت پیغامبر که هر که سر نهفت

  زود گردد با مراد خویش جفت

  دانه چون اندر زمین پنهان شود

  سر او سرسبزی بستان شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.