چهارشنبه , ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
آخرین خبرها

احتمال وقوع بارش های نرمال در فروردین و اردیبهشت ماه در لرستان

مدیرکل هواشناسی لرستان در گفتگو با خبرگزاری مهر:

🔹بارش‌ها در لرستان تا فروردین ماه نرمال است و پیش بینی بارش‌های بهاری خیلی سخت است، این در حالی است که حتی وقتی می‌خواهیم بارش‌ها را به صورت هفتگی پیش بینی کنیم، باز هم درصدی خطا وجود دارد.

🔹کمی زود است که الان وضعیت بارش‌های بهار را پیش بینی کنیم، ۷۴ درصد از اراضی کشاورزی در لرستان دیم و حدود ۲۴ درصد آبی است و کشت دیم نیز بیشتر بستگی به بارش‌های فروردین و اردیبهشت دارد

🔹اگر اردیبهشت هیچ گونه بارندگی نداشته باشیم اما در فروردین ماه ۱۰۰ میلی متر بارش باران داشته باشیم، آن سال باز هم برای کشاورزان سال خشکسالی است.

🔹حتماً در فروردین و اردیبهشت باید دو بارش مؤثر را داشته باشیم که وضعیت کشاورزی استان در حد متوسط به بالا باشد و امید می‌رود با توجه به بارش‌های نرمالی که در گذشته و آینده داریم، در این رابطه شرایط بهتری استان داشته باشد چرا که همین بارش‌ها باعث می‌شود که رطوبت منطقه خوب باشد.

🔹 با توجه به رطوبت خوب منطقه و بارش‌های نرمالی که اتفاق می‌افتد، احتمال دارد که بارش‌های فروردین و اردیبهشت ماه، بارش‌های خوبی باشند.

🔹 ۷۰ درصد پیش بینی‌های هواشناسی صحت و ۳۰ درصد خطا دارد و کشورهایی که بالاترین تجهیزات به روز دنیا را هم دارند و در بحث پیش بینی هوا خیلی از ما جلوتر هستند باز هم درصد خطایی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *