سه شنبه , ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

ابهت پوشالی آمریکا در حال شکستن / معامله با دلار در عراق هم ممنوع شد

کشورها به این نتیجه رسیده اند که استفاده از دلار در تجارت های جهانی اقتصادشان را سال به سال ضعیف تر کرده و در عوض به اقتصاد آمریکا کمک می کند بنابراین برنامه گسترده ای برای حذف دلار از مبادلات خود پیاده می کنند.

در حالی که تعداد کشورهایی که معاملات خود را از دلار خارج می کنند روز به روز در حال افزایش است ، وزارت کشور عراق نیز اعلام کرد از این پس مبادله به دلار در این کشور جرم انگاری شده و با برخورد قانونی مواجه خواهد شد.

پیش از این کشورهای اندونزی ، برزیل، روسیه، اندونزی، چین، و آفریقای جنوبی اعلام کرده بودند که روی شبکه پرداخت مشترک برای حذف دلار و سیستم مالی غرب از مبادلاتشان  کار می کنند.

ماه گذشته برزیل و چین توافق تجاری با ارزهای ملی خود را ا مضا کردند چین تلاش می کند دلار را در بین کشورها جهان به چالش بکشد در و واقع تضعیف ارزش دلار می تواند به نفع  کشورهایی باشد که در حال حاضر توسط آمریکا تحریم شده اند.

کشور هند نیز سیاست های خوبی برای کنار گذاشتن دلار از مبادلات و گرایش به سمت روبل و روپیه در مبادلات خود با مسکو انجام داده است.

روسیه برنامه دلار زدایی از اقتصاد خود را در سال ۲۰۱۴ کلید زد همان زمان بود که غرب نخستین دور تحریم های خود را علیه این کشور بر سر «کریمه» اعمال کرد. روسیه استفاده از ارز جایگزین را معرفی کرد و قرار شده به دستور پوتین استفاده از ارز یوان در سطح گسترده تری نه تنها با چین بلکه در مبادله با کشورها آفریقایی و آمریکای لاتین  ادامه یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *