یکشنبه , ۲۴ تیر ۱۴۰۳

ابراز تأسف امام جمعه از بیکاری و فقر در دلفان / ضعف در حوزه مختلف زیرساختی

امام جمعه نورآباد : مشکلات دست به دست هم داده‌اند و منجر به مشکلات دیگری مانند پایین آمدن آستانه تحمل مردم، افزایش طلاق و موارد دیگری شده است…

نسیم دلفان – حجت‌الاسلام محمد یوسف خانی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به مشکلات شهرستان گفت: دلفان دارای ۱۵۶ هزار نفر جمعیت، ۴۴۰ روستای پراکنده، دو شهر تابع و سه بخش است که متأسفانه در بحث اعتیاد مسائل نگران کننده‌ای وجود دارد و باید درباره این مسئله راه علاجی پیدا کرد.

?تعطیلی شهرک صنعتی دلفان

وی با بیان اینکه کشت مواد مخدر در منطقه واقعیتی است که در پنج سال گذشته شدت گرفته و باید با آن مقابله کرد افزود: خودمان با بالگرد بازدید کرده‌ایم که مزارع کشاورزی به این مسئله تخصیص یافته اند، به دادگستری استان و مراکز تأمین امنیت منتقل کرده‌ایم، اما همچنان این نگرانی وجود دارد، البته اگر در این مسئله به صورت قهری پیش برویم، نتیجه‌ای نخواهد داد؛ کوتاهی‌هایی که در خدمات شهرستان وجود دارد به این موضوع دامن زده است؛ جهاد کشاورزی و مراکز دیگر باید راه چاره‌ای برای کشت استراتژیک در منطقه بیابند و ظرفیت و قابلیت این کار را انجام دهند.

امام جمعه نورآباد، این شهرستان را از مناطق محروم کشور برشمرد و تصریح کرد: بیکاری در این شهرستان واقعیتی نگران کننده است؛ از سوی دیگر برای اشتغال جوان، شرکت‌های تولیدی اطراف شهر وجود ندارد؛ البته یک گاوداری با پنج هزار گاو شروع به کار کرده است؛ از سوی دیگر شهرک «علی میرزایی» هم تعطیل شده و چند نفر به صورت خصوصی کار می‌کنند و غیر این‌ها تولیدی خاصی در این شهرستان فعال نیست.

حجت الاسلام یوسف خانی با اشاره به توجه ویژه نماینده ولی فقیه در استان، به شهرستان دلفان گفت: قرار است، فعالیت توسعه محور در راستای شرکت‌های تولیدی در شهرستان با زمینی ۱۰۰ هکتاری انجام شود و امیدواریم که این حرکت‌ها بتواند راه چاره‌ای برای تأمین شغل برای جوانان منطقه باشد؛ البته همکاری بین فرماندار، نماینده شهر و دیگر مجموعه بسیار خوب بوده است و این هماهنگی‌ها باعث می‌شود که تقاضای مردم به سطح استان و وزارتخانه‌ها برسد و از ظرفیت‌های ستاد اجرایی کمیته امداد امام خمینی و مراکز دیگر استفاده شود.

?ابراز تأسف از بیکاری و فقر در منطقه

وی، قسمتی از کار را مرتبط با ظرفیت‌های پایه‌ای تولید و اشتغال توصیف کرد و گفت: مراکز فنی حرفه‌ای که کارشان معلوم است اما در مهارت افزایی فعالیت خاصی نداشتند که از آن‌ها خواستیم در بحث آموزش و بالا بردن مهارت مردم نگاه ویژه‌ای داشته باشند؛ البته راهبری شغلی یا کارآفرینی یکی از وظایف کمیته امداد امام خمینی (ره) است و باید در این زمینه اقدامی صورت گیرد، زیرا حمایت از افراد در بحث اشتغال می‌تواند در این منطقه تأثیرگذار باشد.

امام جمعه نورآباد، خواستار فراهم شدن تسهیلات ارزان قیمت برای مردم این شهرستان شد و افزود: متأسفانه تاکنون این کار برای مردم این شهرستان انجام نشده است؛ بنابراین با ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد برکت صحبت کرده‌ایم که احیای کشاورزی و دامداری منطقه با تسهیلات ۵۰ یا ۱۰۰ میلیون تومانی احیا نمی‌شود بلکه به مبالغ بیشتری نیاز است.

حجت الاسلام یوف خانی با ابراز تأسف از بیکاری و فقر در منطقه بیان داشت: این مشکلات دست به دست هم داده‌اند و منجر به مشکلات دیگری مانند پایین آمدن آستانه تحمل مردم، افزایش طلاق و موارد دیگری شده است که تمام این بحث‌ها در حد نگران کننده در مقایسه با آمار سابق است.

وی بر استفاده از ظرفیت حوزه برای ارائه مشاوره خانواده تاکید کرد و گفت: با توجه به اینکه بنده از اعضای هیئت امنای حوزه هستم و با حوزه و تدریس آن ارتباط دارم، از حوزویان در زمینه مشاوره خانواده و بهداشت روانی مردم استفاده کرده‌ام؛ روحانیت صنف خیرخواه شهرستان است و سعی می‌کنیم که مشکلات خانوادگی به وجود آمده از مشکلات دیگر را کاهش دهیم.

?ضرورت تکمیل مصلای نماز جمعه شهر

امام جمعه نورآباد با اشاره به مطالبات صورت گرفته در خطبه‌های نماز جمعه بیان داشت: با وجود تمام این مسائل، هم اینک ۱۱۷ مسجد فعال در شهرستان داریم که دو سوم آن‌ها از نظر ساخت و ساز تکمیل شده اند تا بتوانیم روحانیان را در آن‌ها مستقر کنیم؛ در روستاها خانه‌های عالم باید ساخته شود؛ این مسائل ابتدایی است که امکان استقرار روحانیان را در این مناطق ناممکن کرده است.

حجت الاسلام یوسف خانی درباره ساخت مصلای این شهرستان گفت: این مصلی که در بهترین موقعیت شهر قرار دارد، در این مکان مراسمی برگزار می‌شود که در استان بی‌نظیر است؛ هم اینک اسکلت، دیوار و سقف، مسائل سرمایشی و گرمایشی و نازک کاری این مصلا باقی مانده است؛ سرویس‌های بهداشتی بانوان و آقایان ۹۰ درصد پیشرفت داشته و نگهبانی آن هم ساخته شده است؛ اما تا مرحله تکمیلی زمان بیشتر لازم است که امیدواریم با توجه جدی مسئولان این موضوع هم به سرعت حل شود.

وی، انتقال دفتر امام جمعه به محل مصلی را لازم دانست و اظهار داشت: سالن اجتماعات، دفتر امام جمعه، کتابخانه، موتورخانه و سایر مسائل دیگر تعریف شده است که هیچ پیشرفت فیزیکی نداشته اند؛ البته عمده اعتبارات به کار رفته در این مصلا از کمک‌های مردم و قرارگاه خاتم و شهرسازی است. حدود پنج سال، به خاطر تورم و وضعیت اقتصادی کشور و تحریم و بی‌تفاوتی دولت در لحاظ کردن اعتبارات عمرانی هیچ رشد فیزیکی نداشته است.

امام جمعه نورآباد از مساجد خواست در مسئله به روز رسانی پیش قدم شوند گفت: امروز فضای کشور هوشمند شده است؛ البته سبک و سنت ما همان سبک و سنت قدیمی است که به وسیله مدیریت اجتماعی استانداری دنبال کرده‌ایم؛ اما با توجه به اینکه این مساجد در کاهش مسائل اجتماعی شهرستان تأثیرگذار هستند، به همین دلیل در دو سال اخیر مدیریت اجتماعی استانداری به آن توجه ویژه ای دارد؛ بنابراین باید هوشمندسازی را در مساجد در اولویت قرار داد؛ البته تصمیم بر آن بوده که استانداری حمایت‌های خود را انجام دهد؛ در این دولت پیگیری خواهیم کرد؛ امیدوارم که ساخت مساجد و استقرار روحانی در مساجد شهرستان بالا برود؛ زیرا مردم دلسوز و نجیب منطقه باید امکاناتی برای برگزاری مراسم مختلف داشته باشند. هم اینک در مراسم فاطمیه، ده‌ها نفر از روحانیان را دعوت می‌کنیم و به شهرستان می‌آیند، به زحمت در روستاهای مختلف می‌روند که حتی امکان استقرار روحانی وجود نداشته است؛ این روحانیان به واقع جهاد می‌کنند و بنده به عنوان یک طلبه با دست خالی شرمنده این دوستان هستم.

?ضعف زیرساخت‌های فرهنگی در دلفان

حجت الاسلام یوسف خانی از روحانیان عازم به این منطقه برخی درخواست‌هایی داشت که در این زمینه گفت: با توجه به اینکه از سوی معاونت تبلیغ حوزه‌های علمیه یا سازمان تبلیغات یا نهادهای دیگر برخی روحانیان به چنین شهرهای محروم عازم می‌شوند، باید کمک‌های بیشتری به این روحانیان صورت بگیرد تا بتوانند خدمات بهتر و بیشتری به مردم ارائه کنند.

وی احداث گلخانه‌ای در زمین سه هزار متری پشت مصلی به وسیله گروه‌های جهادی را موجب کمک‌هایی به نیازهای فرهنگی شهرستان توصیف کرد و گفت: این کارها می‌تواند درآمدی برای نماز جمعه و کارهای فرهنگی دیگر دارد که هزینه‌های این کارها فراهم شود.

امام جمعه نورآباد با ابراز تأسف از ضعف اوقاف شهرستان گفت: امامزاده‌ها فرصتی برای کارهای فرهنگی استان هستند؛ اکنون فقط گردشگری از شهرهای اطراف هستند و بعضی مسائل اجتماعی به وجود می‌آید که بسیار نگران کننده است؛ طلبه‌های جهادی باید در این زمینه فعالیت کنند که شب و روز وقت بگذارند و در امامزاده‌ها فعالیت کنند.

حجت الاسلام یوسف خانی با اشاره دوباره به نقص زیرساخت‌های فرهنگی و کمبودهای در این زمینه اظهار داشت: با وجود قابلیت‌های منطقه، مساجد و امامزاده‌ها در حوزه مدیریتی مورد بی‌مهری قرار گرفته است؛ جایگاه شورای فرهنگ عمومی را به عنوان یک شورای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی از نظر قانونی و حقوقی بحث کردیم؛ از هیئت نخبگان حوزوی و دانشگاهی در قرارگاه تعریف کرده‌ایم و از این عزیزان استفاده می‌کنیم؛ اما حمایتی که از این ظرفیت باید انجام می‌شده است ندیده‌ایم.

وی درباره ظرفیت خیرین شهرستان دلفان گفت: در این شهرستان در حوزه‌های مختلف محرومیت است و بیش از آن بحث‌های فرهنگی به حاشیه رفته است؛ وقتی این بحث‌ها مطرح می‌شود اهتمام کارهای دیگر را به این قسمت نداریم، ظرفیت خیرین را شناسایی کرده‌ایم اما یک میلیارد و مقداری که برای این کار لازم است تهیه نشده است؛ از دفتر مراجع تقاضا کرده‌ایم که به این منطقه توجه داشته باشند؛ از ظرفیت خیرین هم استفاده می‌کنیم.

امام جمعه نورآباد با اشاره به حوزه ملی خیرین سلامت که زیر نظر دفتر است گفت: این ظرفیتی بود که در این شهرستان از آن غافل بودند ولی ما با همکاران خود از این ظرفیت کمک گرفتیم و ۱۳.۵ میلیارد تومان جذب داشتیم و برای مرکز دیالیز دعوت کردیم که از ظرفیت خیرین استفاده کنیم که مجمع خیرین سلامت کمک‌های دیگری نیز خواهند داشت.

حجت الاسلام یوسف خانی با اشاره به نیاز جدی در حوزه فرهنگی شهرستان دلفان گفت: همین مقدار که مسائل فرهنگی پیش رفته است مشخص است که کمک‌های مردمی داشته‌ایم اما این شهرستان نیازمند کمک‌های دیگری است که باز هم این درخواست‌ها را به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه فرستاده‌ایم؛ به قرارگاه هم فرستاده‌ایم؛ به دفتر رئیس جمهوری و خدمت نماینده ولی فقیه استان هم تقدیم کرده‌ایم؛ هر جا راهی برای کمک دیدیم کوتاهی نکرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *