سه شنبه , ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

آیا کشت محصولات آبدوست واقعأ در دلفان ممنوع است؟ / هندوانه کاران غیر بومی در راه دلفان

برابر مصوبات رسمی فرماندار دلفان کشت محصولات آبدوست در این شهرستان ممنوع است.

نسیم دلفان – در حالی که کشت محصولات آبدوست در دلفان برابر اعلام فرمانداری بارها و بارها ممنوع اعلام شده است اما بخشی از زمین های این شهرستان همچنان توسط دلالان به کشت محصولات آبدوست اختصاص میابد!!!

فرماندار دلفان در جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان افزود: سال‌های گذشته در بحث آبخیزداری، حفاظت و استفاده از منابع آب، چه آب شرب و چه کشاورزی با توجه به خشکسالی‌های پی در پی مشکلاتی داشتیم، فارغ از مشکلات خشکسالی، برداشت بی رویه‌ای که در استان و شهرستان صورت می‌گیرد با وجود ترسالی‌ها و بارش‌های فوق‌العاده زیاد هم منابع آب زیرزمینی ما اگر مدیریت نشود باز هم کم می‌شوند.

اصغر قهرمانی اظهار کرد: اگر از افرادی که به شکل بی‌رویه از منابع آب برای کشت محصولات آب دوست استفاده می‌کنند جلوگیری به عمل نیاوریم قطعاً در آینده نزدیک با مشکل کم آبی شدید دست و پنجه نرم خواهیم کرد، زیرا زمین نیز دچار فرونشست خواهد شد که این پدیده هم مشکلات خود را به دنبال خواهد داشت.

✍️ پی‌نوشت:
متاسفانه گویا کشت آبدوست فقط در «سیب زمینی» خلاصه می‌شود، بطوریکه هم اکنون در خیلی از مناطق شهرستان دلفان گندم‌های سبز شخم می شوند و زمین‌های کشاورزی به کشاورزان غیربومی جهت کشت محصولاتی از جمله خیار، گوجه، پیاز، لوبیا و هنداونه اجازه داده می‌شود این در حالیست که این محصولات هم از جمله گیاهان آبدوست به شمار می روند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *