چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳

آیا امام به وعده خود عمل نکرد؟/موضوع آب و برق مجانی چه بود که از اوایل انقلاب به امام امت نسبت دادند؟

واقعیت چیست؟/سی و چند سال است می گویند امام خمینی (ره) وعده ای به مردم داد که به آن عمل نکرد…


نسیـــم دلفـان – بیش از سی چهار سال است که دشمنان امام و انقلاب، با وارونه سازی یک خبر و تحریف ماجرا، مدعی هستند که امام خمینی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به مردم ایران قول داده است که آب و برق مجانی می‌شود. دروغگویان حتی مدعی هستند که امام بزرگوار ما، در بدو ورود به وطن یعنی در دوازدهم بهمن سال ۵۷ این وعده را به مردم داده است!

اما رجوع به اصل سخنان امام در بهشت زهرا نشان می‌دهد که اصلا و ابدا چنین وعده‌ای در سخنرانی امام خمینی وجود ندارد.

دشمنان امام با استناد به این سخنرانی و عدم تحقق چنین وعده‌ای، می‌خواهند اینگونه وانمود بکنند که امام خمینی و یا انقلاب، مردم را فریب داده‌اند و یا با چنین وعده‌هایی انقلاب را پیش برده‌ا‌ند و یا اینکه این قبیل وعده‌ها فاقد پشتوانه علمی و کار‌شناسی و به دور از واقعیت بوده است! متاسفانه در نوشته‌های ضدانقلاب انواع و اقسام توهین و اهانت و فحاشی را علیه امام می‌بینیم.
در مقابل، دوستان امام و انقلاب و حتی برخی مسئولان رسمی کشور هم گاهی ضمن تایید این مساله، به زعم خود سعی کرده‌اند با توجیهات مختلف از امام و انقلاب دفاع کنند! گویا این‌ها هم باور کرده‌اند که امام چنین وعده‌ای را به مردم داده است! مثلا آقای علیرضا محجوب نماینده مجلس گفته است: «حضرت امام خمینی (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کردند آب و برق برای مردم رایگان است، اما پس از آن کار‌شناسان اعلام کردند که اجرای این موضوع تنها برای افراد کف جامعه امکانپذیر است.»

دولت بازرگان بود که چنین وعده ای به مردم داد نه امام (ره)

مراجعه به اسناد انقلاب و آرشیو مطبوعات آن روز، نشان می‌دهد که شخص دیگری غیر از امام برای اولین بار این وعده را به مردم داده است! در حقیقت مطلب امروز من هم افشای این دروغ سی ساله و بیان یک واقعیت پنهان است. ابتدا به عبارت امام توجه کنید: «علاوه بر اینکه زندگی مادی شما را می‌خواهیم مرفه بشود، زندگی معنوی شما را می‌خواهیم مرفه کنیم. شما به معنویات احتیاج دارید، معنویات ما را این‌ها بردند. دلخوش نباشید که تنها مسکن می‌سازیم، آب و برق را برای طبقه مستمند مجانی می‌کنیم اتوبوس را برای طبقه مستمند مجانی می‌کنیم دلخوش به این مقدار نباشید معنویات شما را، روحیات شما را عظمت می‌دهیم. شما را به مقام انسانیت می‌رسانیم. این‌ها شما را منحط کردند؛ این قدر دنیا را پیش شما جلوه دادند ‌که خیال کردید همه چیز ‌این ‌است.» همان طوری که اشاره شد این سخنرانی مربوط است به روز شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۵۷. از این عبارات مشخص می‌شود که حتما شخصی غیر از امام این دلخوشی مادی را برای مردم به وجود آورده است! با مرور اخبار روزهای قبل از سخنرانی امام، این شخص نامعلوم و این حقیقت پنهان مشخص می‌شود.

کیهان ۸ اسفند ۱۳۵۷ – سخنگوی دولت: «برای کم در آمد‌ها؛ آب و برق مجانی می‌شود!» سخنگوی دولت کسی نیست جز آقای عباس امیرانتظام! به عبارت دیگر لایحهٔ آب و برق مجانی را اولین بار دولت موقت مهندس بازرگان تصویب کرد و وعدهٔ آنرا هم به مردم داد و امام خمینی چند روز بعد، این وعدهٔ دولت موقت را تصحیح و تکمیل کردند!
در حقیقت امام به خاطر اینکه مبادا این قبیل وعده‌های دولتی، انقلاب اسلامی را به انقلابی صرفا مادی و با اهدافی مادی تبدیل کند، مصوبه دولت موقت را اینچنین تصحیح می‌کند که دلخوش به این نباشید که آب و برق مجانی می‌شود! امام بزرگوار ما توضیح می‌دهد که انقلاب اسلامی علاوه بر اینکه وظیفه دارد به فکر رفاه مادی مردم باشد، دنبال رفاه و سعادت معنوی آدم‌ها هم هست. چرا که انقلاب اسلامی بیشتر از آنکه مادی باشد، انقلابی معنوی برای گستتن بندهای اسارت و بردگی ناشی از استبداد و استعمار و استحمار بود.

پس در سخنان امام خمینی وعده‌ای وجود ندارد. ایشان با توجه به احتمال تغییر ذائقه مردم و تحریف معنا و مفهوم و آرمان انقلاب، هدف اصلی انقلاب را برای مردم و شاید هم برای دولت موقت تبیین ‌کردند.
فراموش نکنیم که دولت مهندس بازرگان و اعضای کابینه و شخص آن مرحوم، خودشان را آدم‌هایی متخصص و روشنفکر می‌دانستند که توانایی حل مشکلات مردم را دارند. آن‌ها گاهی به صراحت و گاهی هم با ایما و اشاره، روحانیون و رهبران انقلاب را به سنتی بودن و بی‌سواد بودن متهم می‌کردند! به هرحال خوب یا بد، جدای از اینکه موافق این وعده باشیم یا مخالف آن و اصلا هر تفسیری که برای وعده آب و برق مجانی داشته باشیم، این دولت بازرگان بود که اولین بار این لایحه را تصویب کرد و خبر این وعدهٔ تاریخی را هم شخص آقای امیرانتظام یعنی سخنگوی دولت موقت و معاون نخست وزیر وقت در اختیار مطبوعات قرار داد!
پس اگر به زعم ضدانقلاب، وعدهٔ دروغی داده شده و یا وعده‌ای غیرکار‌شناسی به مردم داده شده، چرا کسی از بازرگان و دولت موقت اسم نمی‌برد؟! عدم اشاره ضدانقلاب و حتی دوستان انقلاب در سی سال گذشته به این حقیقت مهم و پنهان، جالب و عجیب است. اگر عبارت «آب و برق مجانی» را در اینترنت جستجو کنید، صد‌ها و شاید هزاران سایت و وبلاگ و کلیپ و فیلم اهانت آمیز علیه امام خمینی پیدا می‌کنید که همه آن‌ها بدون کمترین اشاره‌ای به این مصوبه دولت بازرگان، فقط و فقط به امام خمینی اهانت می‌کنند! اما کسی نمی‌گوید که سخنان امام، در حقیقت اشاره به وعده دولت بازرگان بوده است!
امروز که به مدد آرشیو کیهان، مشخص شده است اولین بار این وعده را دولت موقت به نخست وزیری مهندس بازرگان به مردم داده و خبر آن را هم شخص عباس امیرانتظام در اختیار مطبوعات قرار داده، آیا دروغگویان و هتاکان، به این حقیقت اعتراف می‌کنند؟ البته احتمالا، حالا که همه چیز ثابت شده، باز هم باید منتظر سوالات و شبهات جدید باشیم! ماجرای گاو بنی اسرائیل را که یادتان هست؟!


 تازه ترین اخبار منطقه را مستقیمأ از طریق ترمینال خبری نسیم دلفان دریافت کنید.
برای عضویت در کانال خبری نسیم دلفان روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

۲۱ نظر

 1. ممنون از مطالب خوبتان

 2. محمدی نورابادی

  از اینکه در استانه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دلسوزان امام ره چاپ این گونه موارد را که به نوعی تضعیف ساحت مقدس ان یگانه دوران است را می بینم متاسفم در دهه فجراصلح است اثرات مثبت رهبری امام را در جامعه به قلم کشید استقلال ازادی بزرگی و کرامت کشورنقش تعیین کننده بودن کشور در معادلات سیاسی ایثار گری شهیدان خلق تکنو لوژی مدرن با در نظر گرفتن محاصره اقتصادی ۳۶ ساله را مد نظر قرار دهید طرح این موضوعات اب در اسیاب دشمن ریختن است حزب اله نگذارد احساسات پاک این قوم شریف توسط بعضی قلم به مزدان خدشه دار شود شما هزار میلیارد دلار هزینه مستقیم و غیر مستقیم جنگ را درک نکردید دندانهای فشرده دشمنان ما را درک نمیکنی که با این گونه کنایات به رکن رکین انقلاب حمله میکنید چه بسا اگر کشور با این مشکلات مواجه نمیشد این وعده های معظم اله محقق میگردید اول فکر کنید بعد بنویسید

  • نورآبادی واقعی

   متاسفم برای شما که سوادتان در حد خواندن چند کلمه اول این یادداشت بوده و بیشتر را نتوانستید بخوانید
   اگر چشم تان بینا نیست و توان خواندن ندارید بگویید کسی برایتان بخواند بعد افاضه فرمایید
   در این گزارش نویسنده ثابت کرده که امام عزیز امت چنین قولی به مردم نداده است و این حرف های منتسب به این فقید عالی قدر دروغی بیش نیست از سوی کوردلان ، کوردلانی که همین الان هم در میان ما هستند و به بهانه دفاع از امام حاضر نیستند ببینند چنین یاداشت هایی منتشر شود و ثابت کند امام امت واقع بین بوده و از روی احساسات حرف نزده است، چطور می توان باور کرد سیاست مداری همچون امام این را متوجه نشود که نمی شود آب و برق را مجانی کرد؟ آیا این یادداشت این قدر برای شما سنگین بود و متوجه هدف آن نشدید؟ یا اینکه انتشار آن و مردم را با واقعیت آشنا کردن برایتان سنگین بود!

 3. مطلب عالی بود، روشن شدیم.. تشکر.

 4. به نظر من شما هم در جایگاهی نیستید که در مورد اقای بازرگان قضاوت کنید اقای بازرگان هم به خاطر خون دلهایی که به خوردش دادند مجبور به کناره گیری شد و یکی از وفادارترین یاران امام وانقلاب بودند انسانی با شرافت ومنطقی و پدر علم ایران در ان زمان بود.خدا رحمتش کند

 5. درود بر شما ،از درج مطالب زیبایتان ممنون و عرض خسته نباشید دارم خدمت تمامی دسنداران پایگاه خبری نسیم دلفان …. خدا قوت

 6. مردم نوراباد

  سلام علیک. بنظر بنده مطلب جالبی بود دوره قبل ۴٠روزصد هزار پول گاز برام اومده این دوره دویست هزار برام اومده با این وضع اشک ما را اداره گاز نوراباد دراورده نه سرما یی که در نوراباد درجه یک سردسیر ی حساب نمیشه بیا به این مطالب که درد مردم نوراباد ه بپرداز همش رفتی تو انتخابات اخرش یکی مثل این اقاى …میبرش سرمایی نوراباد را هم نمیبینه که یک کار بدرد بخور برای مردم نوراباد انجام داده باشد درد اینجا ست

 7. سید حمید حسینی

  با سلام خدمت نسیم دلفان – از شفاف سازی و رفع ابهام در خصوص این موضوع تشکر و قدر دانی میکنیم – واقعا مورد استفاده اینجانب قرار گرفت .

 8. خوبه که فیلم سخنرانی بهشت زهرا موجود است وگرنه که چه چیزایی رو عوض میکردید

 9. از سرزمین مفرغ

  دوستان سلام!
  صحت و سقم سخنرانی ها و مطالب اوایل انقلاب فقر وفلاکت را از چهره ی شهر ودیارمان نمی زداید ، ما برای اتقلاب خون دادیم ، جون دادیم و فداکاری کردیم ، تصمیمات اون زمان رو نمیشه به الان تعمیم داد چه بسا در اون زمان بعضی حرف ها و شعارها بیشتر جنبه ی انقلابی داشته و بعضا احساسی و غیر کارشناسی شده ، حال که اختلاس ها یی را که میبینیم و مختلس هایی که خانواده منحوس پهلوی به گرد پای ان ها هم نمیرسند ، کم نیستند بحث های گذشته را چه نوشتاری و چه گفتاری را میشه با آرشیو آنها دنبال کرد و نیاز به دعواهای زرگری نیست که بعضی ها با نمایان کردن آنها قصد منحرف سازی جوانان و متفکران بدان سمت و سو را دارند پس به جای ثابت کردن “اظهر من الشمس ” ها به دنبال خشکاندن ریشه های فقر و از بین بردن فاصله های طبقاتی باشیم ما برای همین تفاوتها و اختلافات طبقاتی و دزدزیها انقلاب کردیم ما انفلاب کردیم که یقه سفید ها هم مثل بقیه عرق جبین بریزند به جای تعصب های داغ و آتسین با عقل و منطق شهر و دیارمان را بسازیم که ۳۷ سال بعد از ان سخنرانی های امام هنوز نورآباد در فقر و محرومیت به سر میبرد که این خود ریشه در فقر فرهنگی دارد . خوب است به جای تصمیم های تند و کامنت های توهین آمیز:
  دست در دست هم نهیم به مهر میهن خویش را کنیم آباد

 10. امیر سالاری

  با سلام نوشته های روزنامه کیها ن روی شما تا ثیر مخرب گذاشته نوارش را من دارم اگر میخوا هید تا تقدیم کنم

 11. امیر سالاری

  با سلام حرف اول اینکه متا سفا نه الان درشهرستان نوراباد نیستم وگرنه فایل صوتی راتقدیم میکردم اما کلام دوم به شما ودیگر علاقه مندان جهت تنویر افکار لطفا سری به سایت های مختلف بزنید از جمله یوتیوب وکلام اخر اینکه چرا صدا وسیمای میلی سخنرانی به این مهمی راپخش نمیکند تا امثال بنده واقعیات رادریا بند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • سخنرانی که وجود خارجی ندارد را منتشر کند؟ ما منتظریم شما اون فایل صوتی رو به دستمون برسونی و همه ما رو بیدار کنی
   میتونی اون فایل رو با تلگرام هم بفرستی منتظـــــــــــــــریم

 12. امیر سالاری

  کسی که خود را به خواب بزند بیدار کردنش کار مشگلی است دیگر نیازی به این کار نمی بینم برای انان که بیدارند اشارتی کافیست .

 13. فقط حالا بحث آب و برقِ مجانی نیست که این وعده را حتی امام خمینی هم داده باشد در برابر سخنانی که ایشان در نوفل لوشاتو کردند و حتی سخنرانی ۱۲ بهمن ایشان در بهشت زهرا هیچی نیست. ایشان خیلی روشنفکرانه و آرمانی صحبت می کردند در این سخنرانی ها و مصاحبه ها ، ولی حالا که اجرایی نشده این بحث ها، برخی سعی می کنند همش توجیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *