سه شنبه , ۲۶ تیر ۱۴۰۳

آوارگی”زنان کار نورآباد” در میان وعده‌های خالی مسؤلان لرستان

 

ناتوانی استانداری لرستان و مدیران ارشد این استان در اجرای مصوبات سفر رئیس جمهور

آیت‌الله رئیسی و هیئت دولت در سفر ۱۹ آذر ۱۴۰۰ به لرستان بیش از ۱۸۰ مصوبه و دستور برای حل مشکلات استان داشتند اما متأسفانه به دلیل عملکرد ضعیف و ناتوانی استاندار و تیمش تاکنون‌ خیلی از این مصوبات و دستورات مهم دولت اجرایی نشده است که در سلسله گزارش هایی وضعیت این مصوبات را بررسی می کنیم.

♦ زنان کار نورآباد

هرگاه سخن از کارگر به میان می‌آید، نخستین تصویری که در ذهن تجسم می‌شود، تصویر مردانی است که در میدان‌های شهر به‌ردیف ایستاده یا نشسته‌اند تا شاید صاحب‌کاری از راه برسد و آنها را با خود ببرد و دست به کار کند، بلکه نانی درآورند و شرمنده خانواده نشوند اما در شهر نورآباد هستند زنان سرپرست خانواری که غیرتی مردانه دارند و در سایه بی‌توجهی مسئولان لرستان و محرومیت تحمل گرسنه ماندن فرزندانشان را ندارند.

آفتاب به آسمان نرسیده آنها بیدارند، در دم‌دمای صبح دور میدان شهر می‌شود پاتوق زنانی با بقچه‌ها‌ی کوچک که هرروز از خانه دل می‌کنند و در میدان‌های شهر در انتظار کار می‌نشینند آن هم در میدانی که حتی کار مطمئنی برای مردان در آن پیدا نمی‌شود.

زنان کارگر دور میدان‌ شهر نورآباد آن‌قدر با انتظارهای بی‌نان، روز را شب کرده‌اند که مجبور به آمدن به میدان شهر شده‌اند چون دیدن گرسنگی فرزند برای مادر سخت است، آنها اغلب زنان سرپرست خانواری هستند که چاره‌ای جز کار برای امرارمعاش ندارند.

♦ دستور رئیس جمهور برای حل مشکل زنان کار

صدای مشکلات زنان کار نورآباد به گوش رئیس جمهور و معاونان امور خانواده و زنان رئیس جمهور رسید و در سفر ۱۹ آذر ماه ۱۴۰۰ معاون رئیس جمهور برای پیگیری این مسئله به نورآباد سفر کرد و پس از آن در جلسه شورای اداری لرستان باحضور آیت الله رئیسی گزارشی از وضعیت موجود ارائه کرد

رئیس جمهور هم نسبت به آن واکنش نشان داد و بخشی از صحبت های مهم وی در نشست های شورای اداری و خبری به این موضوع اختصاص یافت.

آیت‌الله رئیسی با تاکید بر اینکه باید نسبت به بانوان سرپرست خانوار دلفان فعالیت های سریعی صورت گیرد، گفت این افراد باید مورد حمایت مالی و شغلی قرار گیرند.

رئیس جمهور گفت که برای نگاه های فرهنگی و اجتماعی اعتبار در نظر گرفته و مسؤول مشخص کرده است تا پیگیری های لازم را انجام دهند.

♦ اعتراض زنان کار نورآباد به استاندار لرستان

اکنون حدود دو سال از دستور رئیس جمهور می گذرد ولی با پیگیری دوباره از زنان کار متوجه شدیم استاندار محترم و مسؤل امور زنان و خانواده استانداری بجز وعده، اقدام میدانی مهمی برای حل مشکلات این بانوان نکرده‌ اند

یکی از زنان کار نورآباد در گفتگو با لرستان خبر گفت: ما از صبح تا غروب سر زمین های کشاورزی رفته و کارگری می کنیم. روزهای سختی را سپری می کنیم و فرزندان ما در خانه تنها هستند یا سپردیم به دست همسایه‌ها.

این بانو در پاسخ به این سؤال که مسولات لرستان گفته‌اند زنان کار نورآباد را ساماندهی کرده اند، افزود: مسؤلان فقط چند بار آمده اند و عکس گرفته اند و حرف زده اند وگرنه شما می بینید که ما همچنان مشغول کارگری هستیم

این مادر لرستانی گفت: از آقای رئیس جمهور می خواهیم به داد ما برسد و کمکی به ما کند و گرنه مسؤلان لرستان فقط حرف می زنند و هیچ مشکلی از ما حل نمی کنند.

» پی‌نوشت – در سفر هیات دولت ۱۰۰ میلیارد تومان برای ساماندهی و ایجاد اشتغال زنان کار در دلفان در نظر گرفته شد که این خبر را شخص معاون رییس جمهور در شورای اداری دلفان اعلام کرد ، مدتی بعد خبردار شدیم این اعتبار تخصیص داده شد اما به دست زنان کار در دلفان نرسید بلکه بخشی اعظم آن بین سایر شهرستان های استان با رایزنی نمایندگان آنها و انفعال نماینده دلفان و مسئولان این شهرستان تقسیم شد و جوباریکه ای از آن برای دلفان در نظر گرفته شد که البته همان جوباریکه را هم دقیق نگفتند به چه شکلی تخصیص دادند!!! دقیقأ مانند سی میلیارد تومانی که باید صرف پروژه چهار بانده سلسله و دلفان می شد اما سر از جاهای دیگر از جمله کتابخانه خرم آباد درآورد!


 

» تازه ترین خبرهای “صفحه اجتماعی – اقتصادی” نسیم دلفان را دنبال کنید (اینجا / کلیک نمایید)

Skill
50%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *