شنبه , ۸ بهمن ۱۴۰۱
آخرین خبرها

آذربایجان بدنبال گرفتن ماهی از آب گل آلود


جهان در چند روز  گذشته شاهد یک تحول بزرگ در میدان جنگ روسیه و اوکراین بود، عقب نشینی  روسیه از چند شهر اوکراین و زمینی  به وسعت ۴۰۰۰ کیلومتر مربع یک شوک بزرگ محسوب می گردد!. اینکه آیا روسیه عمدا دست به این عقب نشینی زد یا تحت فشار ارتش اوکراین، پاسخ آن نیاز به زمان بیشتری دارد اما به باور نگارنده با توجه به اینکه تا کنون بیش از ۶۰ درصد زیر ساختهای اوکراین نابود گردیده  این عقب نشینی  یک تاکتیک جدید از سوی روسیه است تا علاوه بر وارد کردن تلفات به ارتش اوکراین  به سبک تاکتیک های جنگ جهانی دوم و مقابله با ارتش آلمان ظرف چند ماه آینده ضربات نهایی را به اوکراین وارد کند.

برای این باور نیاز است به چند نکته کلیدی اشاره شود.

اول شخصیت خود پوتین،  او که پرورش یافته سازمان امنیتی کا گ ب می باشد پس از فروپاشی شوروی به سرعت توانست موقعیت خود را در حکومت یلتسین تثبیت نماید، آنگاه دو دور پشت سرهم رئیس جمهور روسیه شود ، سپس با یک تاکتیک سیاسی دوست خود مددوف را برای یک دور رئیس جمهور و خود در مقام نخست وزیر همچنان ایفای نقش کند، تا اینکه تصمیم گرفت دوره ریاست جمهوری را از چهار سال به شش سال ارتقا دهد و اکنون در دور دوم ریاست جمهوری شش ساله است، یعنی فقط دوسال دیگر فرصت دارد تا به رویاهای خود در خصوص احیاء شوروی سابق در قالب روسیه جدید با تغییرات جغرافیایی 《 ضمیمه بخشی از اروپا به روسیه》 جامعه عمل بپوشاند.

دوم ارتش روسیه جنگ در اوکراین را ماموریت ویژه اعلام نموده یعنی این شرایط برای آنها در حد وقواره یک جنگ نیست والبته با توجه به توان بالای نظامی روسیه عنوان قابل تاملی هم می باشد.

سوم گفتار مقامات روسیه حاکی از آن است اهداف بسیار بلندتری از اوکراین را مد نظر دارند  《 اینکه پوتین می گوید اگر ما نباشیم هیچ کس نخواهد بود،  یا آقای مددوف که هم اکنون جانشین دبیر شورای امنیت ملی روسیه است می گوید تحولات جدید در راه است》 به را حتی نمی توان از کنار آن گذشت.
در مجموع روسیه جنگ با اوکراین را آغاز ننموده که به راحتی در آن شکست بخورد و عملا نام پر آوازه روسیه و آقای پوتین برای همیشه در تاریخ گم وگور شود.

در این شرایط رئیس جمهور آذربایجان که او را عروسک دست اسرائیل و اردوغان میدانند علی رغم پیمان صلح یک بار دیگر به ارمنستان حمله نمود  . این نگاه و چشم طمع آقای علی اف قبل از اینکه متوجه ارمنستان شود تهدیدی علیه امنیت ترانزیت ایران و بسته شدن کریدور مهم شمالغرب ایران به اروپا محسوب می شود.

پیمان دوستی بین این دو کشور با وساطتت روسیه و شخص پوتین بسته شده  وتحلیل گران آذربایجان که بیشتر دیکته اسرائیل و اردوغان را انشاء می کنند عقب نشینی روسیه از اوکراین را به حساب شکست روسیه ارزیابی نموده و یکبار دیگر قصد تجاوز به ارمنستان را نموده است.

بنظر می رسد جمهوری اسلامی یک بار برای همیشه باید تکلیف این قضیه را حل کند قرار نیست هر چند ماه یکبار آقای علی اف هزینه اردو کشی نظامی را بر جمهوری اسلامی تحمیل کند.

باید به ایشان فهمانده شود اگر قرار است همچنان بر پایه سیاست های اسرائیل و نگاه رویایی  بلند پروازانه اردوغان 《 آرزوی امپراطوری عثمانی》  برای جمهوری اسلامی هزینه بتراشد و مزاحمت ایجاد کند ،همه چیز بصورت ریشه ای حل گردد و آرزوی حدود یک قرن  بازگشت مردم آذربایجان به مام میهن محقق گردد.

✍🏻 علی محمد نظری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *