یکشنبه , ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

آخرین وضعیت پروژه‌های عمرانی لرستان از جمله سد گاشمار و تاج امیر و مطالعات احداث ۱۳ سد جدید

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان، آخرین وضعیت پروژه‌های عمرانی این استان پس از سفر رئیس‌جمهور را تشریح کرد.

نسیم دلفان – سمانه حسن‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درباره آخرین وضعیت پروژه‌های عمرانی لرستان پس از سفر رئیس‌جمهور گفت: سد کمندان اکنون به آبگیری رسیده‌است؛ سد تاج امیر در دلفان نیز تا یک ماه دیگر آبیاری آزمایشی می‌شود و بخش بزرگی از شبکه آبیاری سد ایوشان نیز انجام شده‌است.

وی با اشاره به حوزه سدسازی در لرستان، افزود: ۱۳ میلیارد مترمکعب آب سالانه از این استان خارج می‌شود و ما باید بتوانیم سهم قابل‌قبولی را برای استفاده در بخش آب شرب و کشاورزی کسب کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان با بیان اینکه ۱۳ سد در این استان در حال مطالعه است، عنوان کرد: در حال تلاش برای اخذ مجوز احداث برای این پروژه‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه تأمین اعتبار و افزایش حجم سد معشوره (گاشمار) اکنون رسمیت یافته‌است، بیان کرد: فرازبند، نشیب‌بند و بخشی بزرگی از جاده دسترسی این پروژه به پایان رسیده‌است و در حال اخذ ماده ۲۳ برای افزایش حجم سد معشوره هستیم.

حسن‌پور با تأکید به اینکه مجوز زیست‌محیطی سد گاشمار که اخذ شود مطالعه این پروژه برای افزایش حجم به سازمان برنامه‌وبودجه وارد می‌شود، گفت: امور آمایش سازمان برنامه‌وبودجه کشور هفته گذشته از این سد بازدید کرده‌اند و کارگاه این پروژه هم‌اکنون فعال است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان ابراز کرد: ۵۸ میلیارد میلیارد تومان به سد حوضیان، ۵۶ میلیارد تومان به تصفیه‌خانه دورود و ۷۶.۷ میلیارد تومان نیز برای سد مروک تخصیص‌ یافته‌است. پل نیمه‌تمام دانشگاه لرستان در گذشته فقط دارای یک عرشه بود، اما بتون‌ریزی‌های اطراف این پل هم‌اکنون انجام شده‌ و این پروژه از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است.

وی با تأکید بر بازدید مستمر از پروژه‌های نیمه‌تمام لرستان، افزود: همکاران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به‌طور مرتب از پروژه‌های عمرانی بازدید می‌کنند و ما به بازدید میدانی از این پروژه‌ها عادت داریم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان با تأکید بر اینکه عملیات احداث پروژه مجتمع فرهنگی ارشاد خرم‌آباد در طول سال‌ها تعطیل بود، عنوان کرد: ۲۰۰ میلیارد تومان در سفر رئیس‌جمهور برای این پروژه مصوب شد و قرارداد جدید نیز با پیمانکار اخذ شد و ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

♦ پروژه راه‌آهن لرستان در مسیر ریل‌گذاری

وی با اشاره به مشکل قراردادی پروژه راه‌آهن لرستان، بیان کرد: مشکل قرارداد این پروژه با تلاش یک‌ساله مجموعه استانداری برطرف شد و ۱۴ کارگاه فعال اکنون در مسیر این پروژه در حال فعالیت است.

حسن‌پور با بیان اینکه محور ارتباطی کوهدشت به خرم‌آباد به‌جز واریانت چنار به مرحله بهره‌برداری رسیده‌است، گفت: این مسیر ترانزیت اکنون چهارخطه شده‌است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان با اشاره به پروژه کنارگذر دورود، ابراز کرد: ۳۰ میلیارد تومان اعتبار به این پروژه در امسال اختصاص یافت و در تلاش برای جذب اعتبار جدید هستیم تا کنارگذر دورود یک ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

حسن‌پور با بیان اینکه ساخت پل بلیلوند یک سال پس از سفر رئیس‌جمهور به مصوبات این سفر اضافه شد، اظهار داشت: ۳۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص یافت و به بهره‌برداری رسید.

♦ زیرساخت گمرک احداث شود

وی با بیان اینکه ما درحال‌توسعه شبکه راه لرستان هستیم، افزود: یک انبار لجستیک و زیرساخت گمرک باید در این استان احداث شود تا نقش اتصالی لرستان بین استان‌های شمال و جنوب کشور بیش‌ازپیش عملیاتی شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان با اشاره به وضعیت پروژه‌های راه در این استان، عنوان کرد: ۱۰۳.۴ میلیارد تومان به باند دوم پروژه کوهدشت به خرم‌آباد و ۱۰۵.۴ میلیارد تومان نیز به جاده ازنا – شازند اختصاص ‌یافته‌است.

♦ حریم قلعه فلک‌الافلاک ساماندهی می‌شود

وی با بیان اینکه ساماندهی حریم قلعه فلک‌الافلاک طبق دستور رئیس‌جمهور در یک ماه آینده باید به سرانجام برسد، بیان کرد: در تلاش هستیم که حریم این اثر باستانی به‌صورت کامل تخلیه شود تا مراحل ثبت جهانی قلعه فلک‌الافلاک انجام شود.

حسن‌پور با اشاره به ساماندهی قلعه فلک‌الافلاک، گفت: ۱۰۱.۸ میلیارد تومان دیگر در سفر رئیس‌جمهور به این پروژه اختصاص یافت؛ در حال اخذ تهاتر نفت برای ساخت پادگان سپاه لرستان هستیم و ۱۷۳ میلیارد تومان برای ساخت این پادگان مصوب شده‌است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان با بیان اینکه در حال تلاش برای جذب اعتبار برای دو موزه جدید در محوطه قلعه فلک‌الاافلاک هستیم، ابراز کرد: یک موزه نیز برای نمایش هنرهای معاصر در این استان با همکاری اداره‌کل منابع طبیعی و ارشاد اسلامی باید در بام خرم‌آباد احداث شود.

حسن‌پور با تأکید به اینکه جمع تخصیص بودجه عمرانی سفر رئیس‌جمهور ۴ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان است، اظهار داشت: این مبلغ نقدینگی است و به این استان پرداخت شده‌است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت بیمارستان‌های در حال احداث لرستان، افزود: عملیات اجرایی این پروژه‌ها مانند بیمارستان نیایش خرم‌آباد، بیمارستان دورود و بیمارستان رازی کوهدشت هم‌اکنون فعال است.

♦ رومشکان شهرستان بدون بیمارستان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان عنوان کرد: رومشکان تنها شهرستان بدون بیمارستان این استان است و در حال تلاش برای اخذ ماده ۲۳ برای این پروژه هستیم تا دیگر شهرستانی بدون بیمارستان در لرستان نداشته باشیم.


 
Skill
50%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *