شنبه , ۱۱ آذر ۱۴۰۲

آخرین اظهارات رییس هیات نظارت بر انتخابات لرستان درباره روند تایید صلاحیت ها

 

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان لرستان گفت:ملاک تایید یا رد صلاحیت‌ها وابستگی به جناح‌ها نیست، بلکه پیشینه خدمت صادقانه و سلامت اعتقادی ، اخلاقی، اقتصادی و التزام به نظام اسلامی است.

تیمور سپهوند افزود :ملاک هیأت نظارت بر انتخابات استان در تایید صلاحیت‌ داوطلبان نمایندگی مجلس وابستگی به جناح‌ها نیست. بلکه سلامت عملکرد افراد و پیشینه خدمت صادقانه به مردم و نظام اسلامی برای نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی تعیین کننده است.

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان لرستان تصریح کرد:درخصوص احراز ویا رد صلاحیت داوطلبان هیچگاه اجازه نمی ‌دهیم هیچ یک از برادران و خواهران بدون دلیل رد صلاحیت شوند و هرگونه ادعا در مورد سوابق نامزدها می‌بایست موثق و مستند به دلیل قاطع باشد.

وی افزود: برای هر یک از داوطلبان عدم احراز صلاحیت و یا رد صلاحیت شده حدود ۳۰دقیقه وقت برای دفاع از خود ورد اتهام های نسبت داده شده به آنان لحاظ گردیده است..
رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان لرستان به نامزدها اطمینان داد که مدارک قابل استناد آنان برای تصمیم نهایی لحاظ می‌شود و هیچ کس نگران اینکه حقی از وی نادیده گرفته شود نباشد.

سپهوند با بیان اینکه قانونگذار برای احراز ویا رد صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس، مراحل سه گانه لحاظ کرده که نشانگر اهمیت صیانت از حقوق داوطلبان است؛افزود:درمرحله نخست، هیات های اجرایی متشکل از یازده نفر که هشت نفر آنها از اقشار مختلف مردم و سه نفر مدیر دولتی هستند بررسی صلاحیت ثبت نام کنندگان را انجام داده اند. که پس از این مرحله صلاحیت تمامی داوطلبان در هیأت نظارت استان مورد بررسی قرار می گیرد.

این مسئول افزود:در مرحله دوم هیات نظارت استان که زیر نظر هیأت نظارت مرکزی نظارت می باشد مشتر کاً صلاحیت تمام ثبت نام کنندگان استانی را بررسی می کند و طبق قانون، مکلف به اظهار نظر در مورد تک تک افراد است. و چنانچه افرادی در هیات نظارت استان و یا هیات مرکزی نظارت بر انتخابات گزینه عدم احراز و یا رد برای آنان اعلام گردد باز هم برابر با بند ب ماده ۵۲ مکرر ۱ می توانند اعتراض و یا شکایت خود را به شورای محترم نگهبان ارسال نمایند تا در شورای نگهبان مورد بررسی و تصمیم گیری نهایی قرار گیرد.

رئیس هیأت نظارت بر انتخابات استان لرستان تصریح کرد:مرحله سوم بررسی صلاحیت ها که مرحله نهایی می باشد توسط اعضای محترم شورای نگهبان که متشکل از شش فقیه و شش حقوقدان است موضوع صلاحیت ها را بررسی و اعلام قطعی می نماید./کیهان لرستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *