آخرین خبرها

یادداشت و تلنگری از بانوی دلفانی / میراث گرانبهایی در دلفان که به دست فراموشی سپرده شده است!

مدتی است موضوعی ذهن مرا رو به خود مشغول کرده است ، به نظرم اینجا محیط مناسبی برای شفاف سازی ، اخذ تصمیم درست و نهایتا اقدام مناسب برای حل این مسئله باشد…

نسیم دلفان/یادداشت یک شهروند – بهتر میدانم جهت مقدمه صحبتم، توضیح بسیار مختصری از زمین شناسی منطقه دلفان ارائه شود.
در منطقه ی گاوکش نورآباد رخنمونی از سازند کنگلومرای بختیاری به سن میوسن پسین (حدود ۷ میلیون سال) مشاهده شده است. در پی عملیات جاده سازی در سال ۹۳ قطعات فسیلی با ارزشی از این منطقه کشف شد که شامل انواع بووییده ها (گاوسانان)، هیپاریون (اجداد اسب امروزی) اسکلت های زرافه ، دندان فیل و تعدادی دندان گوشتخوار میباشد.

لازم به ذکر است که در ایران ، پس از سایت مراغه، بیشترین و متنوع ترین فسیل ها در همین سایت یافت می شوند.

موزه فسیل مراغه

با این وجود، میراث گرانبهای طبیعت که در خاک این منطقه نهفته است ما را بر آن می دارد که با در نظر گرفتن حقایق ذیل، در بابِ حفظ و نگهداری این میراث گرانبها اندکی غور و تامل کرده و در راستای احیا، یا به تعبیری، اختصاصِ توجهِ بیشتر به این آثار، با همکاری مسئولین محترم گامی موثر برداشته و از نابودی و امحاء این گوهر های موجود در دلِ خاک جلوگیری کنیم.

۱- پس از گذشت حدود سه سال از کشف این فسیل ها هنوز بخش زیادی از آنها در دل خاک باقی مانده که مسئولین ذیربط تنها دلیلِ عدم از سرگیریِ کاوش های صحرایی ، پژوهش و تحقیقات مربوط به آن را ناکافی بودن اعتبار مالی بیان می کنند.

۲- با کمال تاسف در دو مرحله، تخریب اساسی توسط شرکت راه سازی مربوطه روی این فسیل ها صورت گرفته که حداقل برای مرحله ی دوم آن هیچ پاسخ قانع کننده ای از سوی مسئولین و این شرکت داده نشده و میتوان گفت که تنها بی احتیاطی و عدم دقت کافی در محافظت از آنها باعث نابودی این میراث علمی عظیم و منحصر به فرد شده است.

۳- فسیل های خارج شده پس از بسته بندی و گاهاً محاط در گچ به سازمان مرکزی محیط زیست در پارک پردیسان تهران منتقل شدند.

بر کسی پوشیده نیست که بسیاری از شهرها و کشورهای ثروتمند جهان پیشرفت خود را مدیون صنعت گردشگری می دانند.چه بسا این ثروتِ چند میلیون ساله، فتح بابی برای گسترش صنعت گردشگری و جذب توریست از نقاط مختلف جهان به این منطقه و در پی آن پیشرفت های همه جانبه ی شهر عزیزمان باشد. حل ِ پاره ای از مشکلات این خطه میتواند هریک از موارد زیر باشد:
حل معضل بیکاری جوانان، تزریق ارز به اقتصاد شهر، رشد ظاهری و توسعه عملیات زیبا سازی شهر، عرضه نمودن فرهنگ غنی و کهن این مردم به تمام جهان ، تولید و صادرات هر چه بیشتر صنایع دستی و سوغات طبیعی شهر از جمله عسل ، روغن حیوانی ، گلیم ، برصاق و….
حال زمان همفکری و همیاری است. به نمایندگی از مردم شهرستان عزیزم، دلفان سرفراز، از نماینده ی محترم مجلس جناب آقای رستمیان استدعا دارم که در جهت جذب بودجه کافی برای ادامه کاوش و انجام تحقیقات در این زمینه تلاش مضاعف کرده و به کمک مسئولین امر در راستای بازگرداندن این فسیل ها و تشکیل موزه ی صحرایی در محل مناسب مبادرت ورزند.

همچنین در راستای تدوین برنامه ای منظم و تلاش در جهت اجرای آن، دست یاری دراز می کنم به سوی اعضای جنبش توسعه ی پایدار ، افراد متمول و تحصیلکرده، اساتید و نخبگان دلفانی و تمامی فرهیختگان گرامی این مرز و بوم…

نگارنده مطلب : مهتاب دوستی مهاجر

مطالبی در این باره:

» کشف بزرگترین سایت فسیل خشکی کشور پس از سایت مراغه در استان لرستان شهرستان دلفان

» تحقیقات انسان‌شناسی درباره سکونت انسان های اولیه ۱۰ هزار ساله در دلفان / نتایج تحقیق محققانی از هفت کشور جهان

» اهمیت بین‌المللی مطالعات فسیلی در دلفان / مجموعه فسیلی که در منطقه گاوکش دلفان کشف شد

» آغاز استخراج فسیل‌های کشف شده در دلفان / فسیل‌هایی با قدمت هفت میلیون سال

……………..

tavajoh.gif

12

یک نظر

  1. بسیار عالی،
    درود بر شما که دغدغه دیارتان را دارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.