آخرین خبرها

یادداشت تحلیلی انتقادی / زراعتی در دلفان که بیماری از آنها برداشت و تولید می شود – سلامت مردم در خطر است!!!

املاک زراعی خاتون بان ، که با فاضلاب شهری رودخانه بادآور ، آبیاری می شوند امسال در آنها ، کاشت و برداشت صیفی جات چون : هندوانه و سیب زمینی انجام شد… بدانیم که استفاده از فاضلاب در مزارع از مصادیق ماده ۶۸۸ قانون مجازات های اسلامی و جرم محسوب می شود ، چرا که با سلامت مردم ارتباط دارد…

نسیم دلفان / محمدکرم احمدی – با توجه به آلوده شدن رودخانه بادآور شهر نورآباد به فاضلاب شهری و اثرات زیان آور استفاده از آب این رودخانه در کشاورزی ، برحسب وظیفه ، نگارنده ، مطلب زیر را بعنوان هشداری جدی به مسئولین و دلسوزان و مردم محروم خطه دلفان ، اشاره میدارد.

بزرگان و دلسوزان دلفان ؛ آیا به یاد دارید که طبیعت رودخانه بادآور ، از مناظر بسیار زیبایی برخوردار بود و شاید انتظار میرفت به منطقه ی گردشگری شهرستان ، تبدیل شود ، اما امروزه بعلت ورود فاضلاب و زباله های شهری در آب این رودخانه و حاشیه آن ، طبیعت و چهره این منطقه آلوده و ناخوشایند شده است. فلذا به نظر حقیر در جهت اطلاع و آگاهی و حفظ سلامت مردم و پیشگیری از پیشرفت عوامل بیماری زا ، شناخت ترکیبات فاضلاب شهری و عوارض سو استفاده از آن بسیار ، ضروری است. کارشناسان بهداشت بر این باورند که فاضلاب شهری دارای انواع آلایندهای غیر زنده چون مواد شیمیایی ، مواد سمی ، فلزات سنگین و ترکیبات آلی و آلاینده های زیستی (میکرو ارگانیزم ها) می باشد ، که با ورود آنها به محیط زیست و تماس با منابع آبهای سطحی و زیر زمینی ، خطر گسترش بیماری های خطرناک و صعب العلاج ، آلودگی خاک ، ایجاد مناظر زشت ، آلودگی هوا و حشرات ناقل را ، سبب میشود.

بررسی ها نشان داده است که مواد آلاینده فاضلاب شهری ، حاوی مقادیر زیادی عناصر سنگین (آهن ، کادمیم ، نیکل ، کروم ، مس ، آرسنیک ، جیوه …) و مواد سمی چون نیترات و اوره ست ، که این مواد با توجه به ثبات شیمیایی و تجزیه پذیری ضعیف و داشتن قدرت تجمع زیستی در بدن موجودات زنده ، به سرعت تبدیل به آلاینده های سمی می شوند ، این فلزات توسط گیاهان جذب و پس از مصرف وارد بدن ما می شوند و بیشترین آثار مسمومیت آنها در مراحل رشد و نمو انسان ، دوره جنینی ، نوزادی و خردسالی رخ می دهد ، ورود و وجود این فلزات در محصولات کشاورزی و دامی ، چون : میوه باغات ، غلات و صیفی جات (سیب زمینی…) می تواند سبب کُند ذهنی ، اختلال در یادگیری و سیستم عصبی نظیر تشنج شود ، نمونه: برخی از فلزات و مواد سمی در بدن انسان و موجودات مصرف کننده ، باترکیب با گلبول های قرمز و رسوب در اسخوان ها ، باعث سرطان خون ، استخوان و تومورهای کلیوی می شوند ، متاسفانه در باور بسیاری از افراد ، ریشه گیاه قابلیت جذب این مواد را ندارد و این باور اشتباه!! ناشی ، از عدم آگاهی به ساختار گیاهان است.

آلودگی آلاینده های میکروبی بیماری زا ، جز دیگر خطرناک فاضلاب شهری است ، که شامل ویروس ها ، باکتری ها ، قارچ ها ، پروتزویرها ، کرم های انگلی و میکروب های مدفوعی و ادراری ست که با ورود آنها به محیط زیست و کشاورزی و تماس با منابع آبی ، در صورت استفاده انسان ، خطر گسترش بیماری های مختلف بین جامعه ، می شوند که کارشناسان حداقل ۲۱مورد شیوع را فقط ، در سبزی های آلوده به فاضلاب شهری گزارش ، داده اند ، بیماری های انگلی و میکروبی ، همانند : هپاتیت ویروسی A ، حصبه ، اسهال خونی ، بیمارهای ویروسی و سرطانی درگیر شونده در دستگاه گوارش ، می توان نام برد ، که متاسفانه سبب بیمارهای خطرناک و صعب العلاج و ناهنجاری های عصبی ، نیز می شوند ، احتمال ورود فاضلاب بیمارستانی با ترکیبات عفونی و میکروبی روی دیگر و بسیار خطرناک سکه آلودگی ایجاد شده است. که مجالی دیگر ، می طلبد.

عوارض سو فاضلاب های شهری در زمین های کشاوری ، هم ، کمتر از خطرات آن ، برای انسان و سایر موجودات نیست ، خاک مهمترین منبع انرژی در زمین است ، آبیاری خاک با فاضلاب ، بر هم زننده این اکوسیستم است ، ورود فاضلاب در خاک ، سبب نفوذ ناپذیری خاک به گازهای مفید برای خاک و مرگ میکروب های مفید می شود و همچنین سمی شدن خاک را سبب می شود ورود پسابهای شهری ، صنعتی ، کشاورزی و بیمارستانی ، به لایه های زمین ، ذخایر آب ها را ، در سر راه خود ، آلوده می کنند.

همچنین این فاجعه وقتی به اوج خود می‌رسد که‌ عوامل بیماریزا و فلزات سنگین مثل کروم ، مس و نیکل ، نیز به آبهای‌ زیر زمینی نفوذ نمایند.

بزرگان و دلسوزان ؛ براستی کشاورزی که ، با فاضلاب ، مزرعه خود را آبیاری می کند ، مستقیما سلامت مردم را تهدید می نماید ، شاید آلودگی میکروبی پس از شستشو وسترون کردن تا حدودی ، بر طرف شود (که متاسفانه مردم این مهم را جدی نمی گیرند) اما آلودگی عناصر و مواد سمی جذب شده در گیاه ، قابل رفع نیست.

سروران عزیز ؛ بعنوان نمونه: در املاک زراعی خاتون بان ، که با فاضلاب شهری رودخانه بادآور ، آبیاری می شوند و امسال در آنها ، کاشت و برداشت صیفی جات چون : هندوانه و سیب زمینی انجام شد ، منبع انتقال دهنده مستقیم آلاینده های فاضلاب ، چون فلزات و موادسمی و میکروب های بیماری زا ، به دست مردم و کارخانجات هستند ، بی شک در این نوع صیفی جات (سیب زمینی) ، علاوه بر نفوذ مواد سمی و سنگین به داخل آنها ، آغشتگی آنها به گل و لای فاضلاب ، سرشار از عوامل بیماریزای خطرناک هستند.

spdm_photo_2017-10-31_02-52-03.jpgمسئولین محترم ؛ شناسایی مزارع حاشیه این رودخانه ، که با آب فاضلاب خام آبیاری می شوند ، کار سختی نیست ، بنابراین اقدام سریع در جهت رفع این معضل ضروری است ، پیگیری تصفیه خانه فاضلاب شهر نورآباد!!!!! این پروژه ی زمانبر ، که متاسفانه تاکنون هیچ مسئول و نماینده ای ، به جد قصد پیشبرد و پیشرفت آن را نداشته است ، می تواند از ورود فاضلاب به این رودخانه جلوگیری نماید و طبیعت و محیط زیست این منطقه را احیا نماید و تا حدودی سلامت تولیدات کشاورزی را بهینه بخشد.

اقدام سریع در جلوگیری از کشت و تولید محصولات خوردنی چون سیب زمینی و سایر صیفی جات ، باغات و غلات و جایگزینی آنها با زراعتی چون درختان صنوبر ، پنبه و گیاهان زینتی و غیر مصرفی ، میتواند کمکی در پیشگیری ابتلا به بیماری ها ، شود.

بدانیم که استفاده از فاضلاب در مزارع از مصادیق ماده ۶۸۸ قانون مجازات های اسلامی و جرم محسوب می شود ، چرا که با سلامت مردم ارتباط دارد ، فلذا امیدواریم که سلامت کودکان و شیوع بیماری های صعب العلاج ناشی از آلودگی فاضلاب را جدی بگیریم و با اقدامی دلسوزانه ، هم کشاورزان محروم دلفان منبع درآمدی خویش را از دست ندهند و هم سلامت مردم و محیط زیست ، حفظ شود.

پی نوشت:

(ماده ۶۸۸ – هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل : آلوده کردن آب آشامیدنی یا توزیع آب آشامیدنی آلوده ، دفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زاید ، ریختن مواد مسموم کننده در رودخانه ها ، زباله در خیابانها و کشتار غیرمجاز دام ، استفاده غیرمجاز فاضلاب خام یا پس آب تصفیه خانه های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع می باشد)

…………………………………

کانال خبری نسیم دلفان بصوت ۲۴ ساعته و آنلاین جدیدترین و داغ ترین خبرها را در اختیار شما قرار خواهد داد.

برای پیوستن به کانال خبری ما لطفأ روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.