آخرین خبرها

گزارشی تکان دهنده از یک بی غیرتی جدید!

غیرت – به قلم علیرضا محمدی

اگر میخواهید میزان غیرت خودتان را بسنجید تا پایان متن با ما باشید

علیاز صفات پسندیده افراد بزرگ غیرت مندی است . یکی از معانی غیرت یعنی انسان حساسیت خاصی نسبت به ناموس خود داشته باشد ، و از اینکه بیمار دلان با چشم ناپاک به ناموس آنها نگاه کنند ناراحت شوند و از خود عکس العمل نشان میدهند .

پیامبر فرمود هر مردی که زنش زینت کرده بیرون رود دیوث است . همچنین اگر زن با زینت و عطر زده بیرون رود و شوهرش راضی باشد هر قدمی که زن بر میدارد برای شوهرش یک خانه در جهنم ساخته میشود . برای بهتر درک کردن میزان غیرت ها از یک مثال استفاده میکنیم ، انسان وقتی متولد میشود کوهی از غیرت با وی متولد می شود که این کوه غیرت بر اثر بعضی عوامل فرسایش پیدا کرده که در بعضی افراد این فرسایش به اندازه ای زیاد است که اگر نا محرم به ناموس او نظر کند ، ناراحت نشده و شاید روی خوش هم نشان دهد یا اینکه در مراسمات عروسی زن و دختر او در کوچه و خیابان در انظار عمومی با الات موسیقی به صورت دسته جمعی شروع به رقص مینمایند ، و مرد بی غیرت با اشتها نگاه کرده و حتی افتخار هم میکند .

یا نمونه بارز این بی غیرتی ها جریان تکان دهنده زیر است که تا جایی پیش میرود که زن به خود اجازه میدهد یک مرد نامحرم او را آرایش نماید.

حال چه عواملی باعث فرسایش کوه غیرت می شود ،

۱)شب نشینی های خانوادگی با افراد فامیل یا همکاران که متا سفانه دیده میشود بیش از اندازه با زن و دختر نامحرم صمیمی رفتار میکنند و به خود اجازه میدهند با حرف های رکیک و زننده (در مورد همسرشان ) با هم شوخی کنند

۲)نگاه کردن به سیدی ها و عکس های مبتذل و مستهجن که متاسفانه امروزه براحتی در اختیار هر کسی میتواند باشد (به صورت سیدی یا گوشی های همراه )

۳)گوش دادن به موسیقی های حرام و تحریک آمیز

۴)غرب زدگی و تحسین آزادی های غربی

۵)هم صحبت شدن زنان و مردان نامحرم در اجتماع

اکنون که مهک های کم شدن غیرت دستمان آمد بیاندیشیم و میزان غیرت خودمان را محک بزنیم و ببینیم از کدام دسته انسان ها هستیم ، آیا زن و دختر و خواهر یا مادرمان در مراسمات عروسی چگونه اند ؟ رابطه ما با فیلم های مبتذل چگونه است ؟

آیا پوشش زن و دختر و ناموسمان گواه غیرت بوده یا گواه بی غیرتی ماست .

به امید اصلاح هر چه بیشتر جامعه اسلامیمان.

گزارشی تکان دهنده از یک بی غیرتی جدید!

آقای «ق» از سال ۴۲ تا به حال حرفه اش آرایشگری است. هنوز هم در همان مغازه خیابان پیروزی تهران کار می کند و نیمی از مشتریانش را در خانه هایشان اصلاح می کند دلیلش هم معلوم است ، مقررات اجازه نمیدهد که مشتری خانم داشته باشد. فقط مو کوتاه میکند و آرایش صورت انجام نمیدهد.خانه خودش را مثل خیلی های دیگر تبدیل به سالن آرایش نکرده چون مستاجر است.

– خانم ها از کجا پیدایتان میکنند؟

– خیلی هایشان از وقتی سه یا چهار ساله بودند و با پدرهایشان می آمدند مشتری شدند و مشتری ماندند ، بعضی هایشان هم به واسطه برادران و شوهرانشان مشتری شدند و …

– شما بیشتر پول میگیرید یا خانم های همکارتان ؟

– من کمتر میگیرم مثلا همین دیروز یک آقایی از مشتریان مرا برد منزلشان در خیابان اقدسیه و موهای همسرش را کوتاه کردم و سشوار کشیدم و … شد سی هزار تومان اما در یک آرایشگاه همان حوالی تا پنجاه هزار تومان هم ممکن است بپردازد.

– چرا این خانم ها ترجیح میدهند شما موهایشان را کوتاه کنید ؟

– من کارم را خوب بلدم، برخی خانم ها هم محیط سالن های آرایش زنانه را دوست ندارند.

«مریم» از طبقه متوسط جامعه است اما از آنهایی که اگر از نزدیک نشناسی شان فکر میکنی پدر در پدر کارخانه دار بودند ! خودش را جمع و جور میکند و مگوید کمی بیشتر خرج میکنم اما آرایش سر و ظاهرم را دست زنها نمیدهم ، معتقد است یک مرد با سلیقه مردانه بهتر میداند که چه رنگ و چه مدلی او را زیباتر میکند. ازش که بپرسی اسم آرایشگرت چیست ؟ طوری میگوید که تا چند دقیقه از اینکه طرف را نمیشناسی شرمنده میشوی.

راست و دروغش پای آنها که میگویند اما گویا خانم «ن-ک» و چندتای دیگر از هنرپیشه های سینما مشتری ایشان هستند !

آقایان را در مغازه حوالی میرداماد اصلاح میکند و خانم ها را در منزل خودش . آقای «پ» سی و چند ساله است و ساده تر از همه مشتریانش موهایش را شانه زده و لباس پوشیده است . مشتری خانم دارد چون دلیلی ندارد که نداشته باشد آخر این روزها بین آقایان آرایشگر شبیه یک جور رقابت است که کدامشان مشتری خانم دارد و کدامشان ندارد. میگوید خانم ها فکر میکنند کلاس دارد پیش آرایشگر آقا بروند ، چون دوست دارند دائما به هم فخر بفروشند به هر بهانه ایی آرایشگرشان را که از قضا مرد هم هست به دیگران معرفی میکنند. البته بعضی ها هم هستند که حوصله سوال های خانم های آرایشگر را ندارند ؛همان سوال هایی که از وقتی وارد میشوی شروع میشود و تا وقتی که از در ساختمان خارج نشوی تمام شدنی نیست .از آن حرفهایی که از رنگ مو خانم کنار دستی شروع میشود و تا داخل کمددیواری همسایه ته کوچه خاله ات اینها هم پیش میرود.

خانم «ف- م» خودش را به واسطه همسر و اقوام همسرش که نام آشنایند در دنیای سینمای کشور ؛ از خانواده سینما می داند. میگوید آرایشگرش فقط با سینمایی ها کار میکند و به مشتری جدید و غریبه هم وقت نمیدهد. در منزل خودش و با وقت قبلی کار میکند ، دو مشتری همزمان نمی پذیرد و این حسن را دارد که مثل آرایشگاه های زنانه بیست تا چشم از لحظه ورود به تو خیره نمیشود تا زمانی که مطمئن شوند در را بسته ای و چیزی هم جا نگذاشتی که شروع کنند به پشت سرت حرف زدن ها !

گاهی هم جریان برعکس میشود . پسر همسایه طبقه پایین خودمان همیشه همین آرایشگاه سر خیابان می رود.خیلی هم ارزان نیست اما خوب الان همه جا همین طور است و چاره ایی نیست. میگفت چند هفته پیش که رفته بود ازش پرسیده موهایم را چقدر بلند کنم که برایم کامرونی ببافی؟ گفته خودم که بلد نیستم اما خواهرم چند کوچه پایین تر آرایشگاه دارد ، تابلویش را که دیده ایی “سالن …” هماهنگ میکنم بروی پیش او ، کارش خوب است . موهای خودم هم او اصلاح میکند. این همسایه ما هم میگوید چه بهتر ، یک بار هم آرایشگاه زنانه بریم همه فال و هم تماشا !

الغرض ؛ با چندتا از خانم هایی که آرایشگر آقا را ترجیح میدهند که حرف بزنی میهفمی هیچ دلیل درست و حسابی ندارند برای این انتخاب البته نه اینکه دلیلی نداشته باشند ها دلایلی دارند که آدم خودش هم میخواهد دیگران ندانند. اما سخت نیست که از لابه لای حرفهایشان برسی به جایی که میگویند : من با تو و دخترعمه شوهرم و خواهرزاده جاری ام و عروس کوچیکه خالم و … فرق دارم مثلا باکلاس تر هستم ، روشنفکر تر هستم و کلا اروپایی تر نگاه میکنم به همه چیز و از این حرفهای صد من یه قاز !

آن سوی جریان که بروی و با چند تا از این آقایان آرایشگر هم کلام که شوی و بپرسی مگر جرم و خلاف شرع نیست و مگر نمیدانید عواقبش را پس چرا خطر میکنید؟ راستش این سوی بازار کمتر نقاب بر چهره دارند ؛ بی رودربایستی میگویند که پول خوبی نصیبشان میشود ، بیشتر اسم در میکنند و این از همه مهمتر است ، اصلا چه اشکال دارد همیشه که نباید قصاب و بقال محل زیردستشان بنشینند ، مرد و زن ندارد مشتری مشتری است ، اصلا اگر این مقررات نبود که آرایشگر مرد داشتن به باکلاس شدن خانم ها کمک نمیکرد و تقاضا نبود و … خلاصه این روزها جریان اصلا عجیب نیست و برخی به این بی غیرتی خو کرده اند.

۶ نظر

 1. سلام خسته نباشید اون حدیثی که اول از پیامبر نوشتید چه منبعی داره؟ لطفا هر حدیثی رو نذارید توی متناتون قبل از اینکه درستیشو ثابت نکردین.

 2. برو بابا

 3. آقا یا خانم نویسنده این پست – چرا آرایشگر اقا برای خانم برات تعجب برانگیز و هیجان انگیز و عجیب و غریبه که اولین واکنشت نسبت به همین مسله ای که خودت بخاطرش پست گذاشتی ُ احساس گناه کردن و عذاب و افکار سیاه و تاریکه و رفتن به سراغ کلمات جهنمی و ….. اینها نشان از دیدگاهت نسبت به فضاییه که توش متولد شدی – از دیدگاه شما هیچ نقطه روشنی توی این دنیا دیده نمیشه و همه چیز باید دقیقا مطابق مطالب خشک و بی روح و سیاه و تاریکی که سالهاست توی مغز شما هر روز و هر روز به تکرار و اجبار وارد شده و قدرت و ذوق اکتشاف دنیا و زندگی رو از شما گرفته باشه —شما تقصیری نداری – چون توی جوی بزرگ شدی که همش توش ترس و احساس گناه حاکم بوده – ترس از مجازات – ترس از خطا – ترس از اینکه زندگی رو خارج از چهارچوبی که توی گوشت خوندن بهش نگاه کنی – البته الان که اینو میخونی میدونم که سریع عصبانی میشی و موضع میگیری – اما آروم باش – ببین – دنیایی که توش بدنیا اومدی رو با چشم باز ببین – این جهان – خودت – و بقیه آدمها – همشون توی اون چیزایی که اسمش مذهبه – خلاصه نمیشه! لطفا آرامش خودتو حفظ کن. اینو بدون که – لزوما هر کسی که خارج از افکار یک سری آدمهایی که خودشون رو پیرو یه مسلکی میدونن زندگی کنه – گناهکار نیست! خواهش میکنم روی این حرف خوب فکر کن – مذهب خیلی چیز خوبیه – اما همه چیز نیست! ما به همه چیز احتیاج داریم نه فقط یک چیز! مذهب هم یک وسیله است – ملاک – درک خواسته ها و سلایق دیگرانه – ملاک احترام به عقایده – اما زمانیکه یه عقیده به شکلی هجومی و دایمی به دیگر عقاید حمله کنه – مورد سوال قرار میگیره ! مثلا شما اگر این قضیه ای رو که توصیف کردی رو دوست نداری و نمپسندی – میتونی برای خودت و اعضای خانوادت انجامش ندی – ولی – نمیتونی برای دیگران چیزی رو که دوست نداری یا نمیپسندی – بصورت یک حرکت زشت یا قبیح معرفی کنی. و دلیلش هم اینه که خیلی ها مثل شما توی یک چهارچوب زندگی نکردن و سعی کردن که در طول زندگیشان دنیای اطرفشان را خودشان کشف کنند. چون شما خودت تمایلی به اکتشاف دنیای اطرفت نداری و یا نمیخوای که خارج از چهارچوبی که توش بزرگ شدی زندگی کنی – دلیل نمیشه که دیگران هم مثل شما فکر کنند. و شما باید این مسله را بپذیری. باور کن دنیا – نحوه زندگی و عاقبت انسانها اینقدر ترسناک نیست که تو در موردشون اینطوری فکر میکنی.

  • واقعیت جامعه

   آیا تاریخ برای درس گرفتن امثال من و شما نیست؟
   اقوامی مانند قوم لوت که گناه در آن قوم ها رواج پیدا کرد و کسی جلوگیری نکرد به چه سرنوشتی دچار شدند؟؟؟
   میشه شما دلت بخواد این گونه زندگی کردن و لخت شدن رو به راحتی توی جامعه رواج بدید و ما نیز ساکت باشیم!! ما چه گناهی کردیم که به گناه شما باید بسوزیم!!!
   میگی نباید در مقابل این گونه رفتارهای امثال شما و خوی حیوان صفتی دم بر نزنیم؟ این که شما می گویید آزادانه هر غلطی دلتان بخواهد انجام دهید فقط برای حیوانات است نه برای انسان

   ایراد ندارد شما برو خواهر و مادرت رو در اختیار دیگران قرار بده و از این کارت لذت ببر و اسمش رو بزار پیشرفت فکری .. پیشرفت خارج از چهار چوب …
   ایراد نداره شما برو هر غلطی دلت می خواد انجام بده هیچ ایرادی نداره برو عزیزم برو حرص نخور برو

   احمق کودن

 4. ممنون بابت این پست عالیتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.