آخرین خبرها

“مهدیه” در دادگاه زمینی محکوم شد اما در دادگاه عدل الهی سربلند است / جزییات این پرونده جنجالی

وحید شهبازی ، وکیل دختر جنجالی دلفان “مهدیه” در برخی از گروه های فضای مجازی توضیحاتی درباره این پرونده منتشر کرده است که به استحضار مردم عزیز می رسد..


 بسمه تعالی
با عرض سلام ،أدب و احترام؛خدمت تمامی همشهریان نیک اندیش و سخاوتمند که در شرایط کنونی مهدیه و خانواده آش را تنها نگذاشته وبا سخاوت طبع به اوج تکوین،این خصائص نائل آمده اید.اینجانب وحید شهبازی وکیل سر کار خانم مهدیه داوودی دارکولی جهت تنویر افکار عمومی مطالبی را به استحضار مردم شریف شهرستان دلفان می رساند:
آن‌چنان‌که از دستورات رهبران دینى ما استفاده مى‌‏شود، گره‏‌گشائى و رفع نیاز از نیازمندان و برادران دینى باید تبدیل به یک ارزش و یک فرهنگ عمومى شود که همه سعى در برآوردن حاجات مردم باشند چنان‌که امام علی(ع) در این باره به کُمیل مى‌‏فرماید: «اى کمیل به خانواده‌‏ات دستور ده در تحصیل مکارم اخلاق بکوشند و حتى در تاریکی‌هاى شب به برآوردن حاجات مردم و رفع گرفتارى‌‏هاى آن‌ها بپردازند، سوگند به خدائى که جانم در دست اوست، هیچ‏‌کس بر دل انسان مؤمنى سرور و شادمانى وارد نمى‏‌کند مگر آن‌که خدا از این عمل خیر یعنى سرور و شادمانى، مایه لطفى مى‏‌آفریند که در موقع نزول بلا و به هنگام گرفتارى سریع‌تر از سیلاب در سراشیبى، به یارى او مى‏‌رسد و او را نجات مى‌‏دهد».
عرض شود توسط یکی از خیرین شهرستان دلفان(جناب آقای نصرت الله شریفی) ،بنده در جریان پرونده سر کار خانم مهدیه داوودی قرار گرفتم.لذا،حسب وظیفه قانونی و شرعی خویش وکالت ایشان را بصورت مجانی قبول نمودم.پس از مطالعه پرونده ،متاسفانه کاشف به عمل آمد که مرحله تحقیقات مقدماتی پرونده به پایان رسیده و حتی حکم محکومیت مهدیه نیز صادر شده ،و از طرفی صرفا یک روز از مهلت تجدید نظر خواهی باقیمانده بود.علیرغم زمان کمی که در اختیار داشتم بلافاصله مراتب اعتراض خود را به رأی صادره إعلام داشته و پرونده جهت ادامه رسیدگی به دادگاه تجدید نظر ارسال گردید.
طبق اظهارات موکله که در پرونده نیز مشهود می باشدپسر جوانی(شاکی)چندین مرتبه در حین رفت و آمد در مسیر مدرسه ،برای وی به عناوین مختلف ایجاد مزاحمت می نماید.از آنجا که مهدیه دختری با وقار و با متانت بوده به مزاحمت های پسر جوان اعتنائی ننموده ،و مدتی بر همین منوال می گذرد.تا روز شوم حادثه،مهدیه به همراه یکی از بستگان خود جهت خرید به خیابان امام (ره)می روند.طبق اظهارات وی،پسر مزاحم مجددا در تعقیب آنها می افتد.و پشت سر ایشان مزاحمت های خود را شروع می کند.مهدیه برای خلاصی از مزاحمت های پسر جوان سعی می کند خود را در شلوغی جمعیت از دیده گان پسر مزاحم پنهان نماید.ولی شور بختانه وی دست بردار نبوده و همچنان بر مزاحمت های خود اصرار می ورزد.تا جایی که کاسه صبر دختر جوان لبریز می شود.ونهایتا دست را در کیف خود برده ودر یک آن به وسیله یک شیء برنده و تیز(شی إصلاح صورت که معمولا در کیف هر زنی پیدا می شود)به سمت فرد مزاحم حمله می کندو شوربختانه در اثر شدت جراحات وارده با توجه به اصابت جسم برنده به ناحیه حساس ،پسر جوان غرق در خون می شود.خوشبختانه با حضور به موقع تیم فوریت های اورژانس١١۵شهرستان دلفان از خونریزی شدید مجروح جلوگیری می کنند.چنانچه اقدامات به موقع اورژانس ١١۵و سایر دست اندرکاران امر پزشکی نمی بود شاید امروز مهدیه در انتظار چوبه دار بود.متاسفانه تنها شهود واقعه(احدی از بستگان مهدیه که شاهد لحظه به لحظه حادثه)به دلائل مبهم و نامعلومی از ادای شهادت نزد مرجع انتظامی،دادسراو دادگاه امتناع ورزیده و مهدیه را با تمام بدبختی هایش تنها می گذارد و او یک تنه با وجود سن کم وعدم تجربه کافی با این مشگلات روبرو می شدوحتی در تمام مراحل رسیدگی(غیر از دادگاه تجدید نظر)از داشتن وکیل محروم بوده است.و اینجانب صرفا در دادکاه تجدید نظر فرصت دفاع از ایشان را داشتم.باتوجه به اینکه بزه ارتکابی از ناحیه مهدیه از منظرقوانین جزائی دفاع مشروع تلقی نمی شد.
قطعا اساتید محترم دانشگاه وکلای برجسته و قضات شریف در تالار حضور دارند.لذا،همانطور که مستحضر هستید دفاع مشروع دارای شرایط خاصی می باشد که ذکر مصادیق آن در این مقال نمی گنجد واصرار بر اثبات ایجاد مزاحمت در دادگاه تجدید نظر نیز مؤثر در مقام نبوده و هیچ گونه تأثیری در پرداخت دیه نداشته و از طرفی در اثر جراحات وارده فرد مجروح دچار لکنت زبان گردیده و همین امر باعث شد که قضات محترم دادگاه تجدید نظر نیز تحت تأثیر نقص عضو پسر جوان قرار گرفته و نهایتا رأی صادره از سوی دادگاه بدوی مورد تائید قرار گرفت .هر چند به دلیل فقدان ادله إثباتی (عدم شهادت تنها فرد حاضر در صحنه)از سوی محاکم قضائی حکم برائت وی صادر گردید.ولی بدون شک مهدیه در محکمه عدل الهی بیگناه می باشد و به خاطر حفظ آبرو و حیثیت خود دست به این اقدام زده است.
همشهریان عزیز اعضای محترم تالار، متاسفانه مزاحمت های خیابانی بخشی از تجربه اجتماعی بسیاری از دختران و زنان جامعه ی ما شده است.موضوعی که مربوط به زمان،مکان و أفراد خاصی هم نمی شود. .به هر حال هر اقدامی که در فضای عمومی از سوی فردی در برخورد با فرد دیگر انجام شود ،به گونه ای که ریشه ی آزار و اذیت را فراهم آورد مزاحمت خیابانی محسوب می شود .متاسفانه مزاحمت های خیابانی به معضل اجتماعی تبدیل شده اند که بخش اعظم أفراد جامعه هر روز به نحوی با آن سرو کار دارند.امیدوارم در شهرستان نورآباد منبعد شاهد چنین حوادث فاجعه آمیز وتلخ نباشیم.چون اثرات آن تا مدت ها در اذهان عمومی تأثیر گذار خواهد بود.

۴ نظر

 1. سلام برادر شهبازی عزیز .
  همینکه جناب عالی حاضر شدید از این دختر دفاع کنید نشانه احساس مسولیت مردم وبویژه وکلای عزیز است .مهدیه فدای دخترانی شد که هر روز مورد آزار واذیت قرار می گیرند .متاسفانه قانون هم بی نقص نیست .
  علم قاضی وادله و شهادت و…در مورد دفاع از حرمت خویش کارساز نیست باید با وجدان خویش حکم کرد .

  • با سلام خدمت جناب فلاح
   ضمن تشکر از جنابعالی به استحضار مَی رساند:در قوانین کیفری ایران ادله اثبات دعوی کیفری مشخص مَی باشند.متاسفانه نا آشنایی مردم از قوانین کیفری بعضا موجب بروز نارضایتی از دستگاه قضاو وکلاء می شود.
   بطور کلی دستگاه قضایی با بی طرفی و بدون جانبداری از فرد خاصی و براساس قوانین و رویه های مشخص، دادخواهی می کند و عدالت قاضی نیز حکم می کند که براساس محتویات و دلایل پرونده و قوانین مربوطه حکم شایسته صادر کند. بنابراین چنانچه حکمی علیه فردی صادرشد نبایستی دستگاه قضایی را متهم به رسیدگی ناعادلانه کرد بلکه نقص امر در نداشتن دلایل قانونی است.پس ضرورت دارد شهروندان آشنایی اجمالی با قوانین و رویه های قضایی و دلایل قانونی داشته باشند.
   در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ در بخش پنجم ادله اثبات در امور کیفری به تفصیل بیان شده است .مطابق ماده ۱۶۰ قانون مجازات اسلامی ادله اثبات جرم عبارت است از اقرار، شهادت، قسامه و سوگند در موارد مقرر قانونی و علم قاضی.در تعریف اقرار ماده ۱۶۴ قانون مجازات اسلامی مقرر داشته، اقرار عبارت از اخبار شخص به ارتکاب جرم از جانب خود است. اقرار یکی از مهمترین دلایل قانونی بوده و در ادله اثبات در زمره سلطان دلایل احصا شده است.
   یکی دیگر از ادله اثبات دعوی علم قاضی است آخرین مورد در ادله اثبات برای امور کیفری، علم قاضی است. در تعریف علم قاضی ماده ۲۱۱ قانون مجازات اسلامی آورده است: یقین حاصل از مستندات روشن در امری که نزد وی مطرح می شود و در مواردی که مستند حکم، علم قاضی است، وی موظف است قرائن و دلایل واضح مستند علم خود را به طور صریح در حکم قید کند. در اینکه چه مواردی می تواند مستند علم قاضی شود، تبصره ماده ۲۱۱ مقرر داشته مواردی از قبیل نظریه کارشناس، معاینه محل، تحقیقات محلی، اظهارات مطلع، گزارش ضابطان و سایر قرائن و امارات که علم آور است می تواند مستند علم قاضی قرار گیرد.
   متاسفانه در پرونده مهدیه تنها شاهد وی حاضر به ادای شهادت و گفتن حقیقت نزد مرجع انتظامی و مقام قضائی نشده و همین امر سبب تردید در اظهارات مهدیه شده است.در طول این چند روز متاسفانه برخی از مردم عزیزمان بدون اطلاع از محتویات پرونده دستگاه قضائی و کلاء رو مورد بی مهری قرار داده وبه اعتقاد اینکه مهدیه از خود دفاع نموده است و چرا محکوم شده است ؟؟؟!!!باید به عرض برساند :دفاع مشروع شرایط خاصی دارد که اینک بصورت مختصر در خصوص آن توضیح خواهم داد.
   هرانسانی حق دارد در هنگام مواجه شدن با خطر به دفاع از جان، مال و ناموس خود و افرادی که دفاع از آنها بر وی واجب است، اقدام کند. این اقدام در اصطلاح “دفاع مشروع” نامیده می‌شود.
   تحقق دفاع مشروع به عنوان یکی از علل موجهه جرم، مستلزم شرایط خاصی است که این موضوع در قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ نیز مشمول نوآوری‌ها و تغییراتی شده است.
   نخستین شرط تحقق دفاع مشروع این است که باید در برابر یک حمله فوری و جدی باشد، جان، مال و آبروی یک نفر را مورد لطمه قرار دهد و همچنین راه دیگری برای دفع این حمله وجود نداشته باشد.قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲ در مواد ۱۵۶، ۱۵۷ و ۱۵۸ به موضوع دفاع مشروع پرداخته است.
   ماده ۱۵۶ می‌گوید: هرگاه فردی در مقام دفاع از نفس، عرض، ناموس، مال یا آزادی تن خود یا دیگری در برابر هرگونه تجاوز یا خطر فعلی یا قریب‌الوقوع با رعایت مراحل دفاع، مرتکب رفتاری شود که طبق قانون جرم محسوب می‌شود، در صورت اجتماع شرایط زیر مجازات نمی‌شود: الف- رفتار ارتکابی برای دفع تجاوز یا خطر ضرورت داشته باشد. ب- دفاع مستند به قراین معقول یا خوف عقلایی باشد. پ- خطر و تجاوز به‌سبب اقدام آگاهانه یا تجاوز خود فرد و دفاع دیگری صورت نگرفته باشد. ت- توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملاً ممکن نباشد یا مداخله آنان در دفع تجاوز و خطر مؤثر واقع نشود.
   متاسفانه فعل ارتکابی موکله با هیچ یک از مصادیق بالا مطابقت نداشته و دفاع مشروع محسوب نمی شود .

 2. خداوکیلی دخترباید چاقو جیبش باشه…؟
  چرایه دختر توسن ۱۵/۱۶سالگی ی چاقو توکیفش داشته باشه؟
  حالا چاقو ب کنار هیچ می دونید اگه همه مثل این مهدیه خانم باشن روزی صدتازخمی داره نوراباد،
  چرا؟
  اخه تمام جونای نوراباد بیکار و تنها سرگرمیشون توبازار چرخیدن
  این مثال خیلی وقت پیش شنیدم.
  میدونی دختر مثل چی می مونه؟
  دختر مثل ی دریاچه است ک هرکی ازراه میرسه ی سنگ برمیداره وب سمت دریاچه میفرسته.
  مثال قشنگی بود جوع نوراباد اینه.
  حالا بگذریم اگه برخورد جدی باهمچین دخترای نشه همه چاقوکش میشن ک اتفاقعآ این روزا همه…
  مهدیه خانم ان پسری که توزدی میدونی کوه غروربوده هیچ می دونستی ان پسر الآ چقدرخودش سرزنش میکنه ک جلوهمه عموم و…تمام وجودش خورد کردی
  هیچ میدونی ان پسر الآ خودش ازهمه قایم میکنه ک نگن فلانی روباش ی دختره شارگش زد خیلی درد داره همچین حرفای.
  حرفام تمام شد هرچند بدیاخوب اما من بی طرف حرف زدم گفتم ک همه دخترا بدونن بجاچاقوکشی و ابروریزی یکم عاقلانه ترتصمیم بگیرن راه بهتری انتخاب کنن تا ک این مشکل پیش بیاد.
  مهدیه خانم انشالا زودتری مشکلت حل بشه ودرس گرفته باشی
  یاعلی

  • سلام خدمت مخاطبین عزیز و عقل کل و کوه غرور اقا یا خانم ammm
   اولا اگر مطلب اقای شهبازی را مطالعه میکردی میفهمیدی که این جوان غرور شکسته چندین بار برای ایشان ایجاد مزاحمت کرده و باعث ابروریزی این دختر بیچاره شده دوما اگر خواهر خودت (زبونم لال -خدای ناکرده)چه انتظاری داشتی ایا مثل حومونگ شمشیر نمیکشیدی یا خدای ناکرده چشاتو میبستی
   سوما مگر خیابان جنگل است تا هر کسی هر غلطی خواست انجام دهد تازه جنگل هم قانون داره
   چهارما در کجای تعلیمات دینی و ایدئوالوزی ما گفتن که دختر دریاچه هست هر کسی خواست توش غسل کنه
   پنجما برهواسه خودش ازوداج کنه و اگر نمیتواند بامر قران تقوایشه کنه
   بگم بیشتر یا افتاد
   در پایان دست اون دختر را میبوسم که این پسر احمق بی ادب را ادب کرده
   و اگر من بودم واویلا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.