دلفان شهرستانی بدون پزشک زنان/ مردمی که برای یک سونوگرافی ساده جان خود را به خطر می اندازند

در شهرستان دلفان یا جمعیتی بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر، پزشک متخصص زنان و زایمان و سونوگرافی وجود ندارد…

دلفان شهرستانی بدون پزشک زنان/ مردمی که برای یک سونوگرافی ساده جان خود را به خطر می اندازند

نسیم دلفان – به گزارش سفیر افلاک؛ اردیبهشت ماه سال۹۳ بود که خبر اجرای طرح تحول  نظام سلامت در کشور منتشر شد. ماندگاری پزشکان عمومی و متخصص در مناطق محروم یکی از بسته های خدمتی طرح تحول نظام سلامت است، تا مناطق محروم کشوراز جمله دلفان، معضل کمبود پزشک نداشته باشند و مردم این مناطق ناچار نباشند برای انجام امور درمانی خود، با زحمت و مشقت به شهر دیگری مراجعه کرده و بیماران مناطق محروم بتوانند کلیه خدمات درمانی مورد نیاز خود را از نزدیکترین مکان محل سکونت خود دریافت کنند.

اما بعد از گذشت بیش از سه سال از اجرای این طرح شهرستان دلفان همچنان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند.

در بین معضلات بی شمار شهرستان که شاید بعضاً به چشم بعضی‌ها نیاید، این یکی اما آن‌قدر عواقب سوء به دنبال دارد که خیلی نیاز به ذکر تک تک آن‌ها نیست.

مدتی است که شهرستان ۱۵۰ هزار نفری دلفان فاقد متخصص زنان و زایمان است.عدم وجود متخصص زنان و زایمان خطرات جبران ناپذیری را برای برخی از بانوان این شهرستان به هنگام بارداری دارد و از طرفی عدم  استقرار دائم متخصص سونوگرافی ( هم اکنون فقط یک متخصص  آن هم فقط ۳ روز در هفته که تنها بیماران بستری را ویزیت می کند) می تواند بزرگترین بحران به شمار بیاید.

این امر باعث شده تا حجم مراجعات بیماران به مرکز استان و سایر شهرها زیاد و تردد این مسافرین موجب خطرات جانی ، صرف هزینه و تلف شدن وقت را برای بیماران بدنبال دارد.

برای مثال چندی پیش یک زوج جوان دلفانی که برای سونوگرافی به شهرستان الشتر مراجعه کرده بودند، متاسفانه در این مسیر و بر اثر تصادف کشته شدند.

مردم شهرستان که چندین سال است جهت مراجعه به سونوگرافیستِ خانم باید ۱۰۰ کیلومتر جادۀ پر خطر را بروند و بر‌گردند، آیا اکنون برای زایمانی که چند روز طول می‌کشد نیز باید به شهر غریب مراجعه کنند؟

یکی از شهروندان دلفانی در اینباره می گوید: نبود متخصص زنان و زایمان و دکتر سونوگرافی در بیمارستان ابن سینا نورآباد باعث شد که همسرم را به استان کرمانشاه ببرم.

این شهروند تصریح کرد: مسئولان باید برای حل مشکل پزشک و اسقرار در بیمارستان ابن سینا چاره‌اندیشی کنند، تا کی باید مردم ما برای درمان به این شهر و آن شهر سفر کنند.

نبود «پزشک متخصص زنان» در شهرستان دلفان  به یک مسئله اورژانسی تبدیل شده است که هر چه سریع‌تر باید توسط مسئولان مربوطه به‌صورت جدی پیگیری و رفع شود و تأخیر در این مسئله که با سلامتی بانوان این شهرستان ارتباط مستقیم دارد هیچ عذری نمی‌تواند داشته باشد.

………………..

کانال خبری نسیم دلفان بصوت ۲۴ ساعته و آنلاین جدیترین و داغ ترین خبرها را در اختیار شما قرار خواهد داد.

برای پیوستن به کانال خبری ما لطفأ روی تصویر زیر کلیک نمایید.

12

۲ نظر

  1. البته نباید کم لطفی کردو نادیده انگاشت که مسئول محترم شبکه بهداشت ودرمان شهرستان ازحدود یکسال ونیم قبل تاهمین اواخرپزشک متخصص خانم سونولوژیست رو برای خدمت به مردم عزیزمون دعوت کردن(جدا ازتمام زحمات وخدمتهایی که جناب دکتر رضاییان دارن انجام میدن ودادن) که همشهریهای عزیزمان باکمترین هزینه امور مربوط رو به سادگی وبا آرامش انجام بدن،اما متاسفانه مورد کم لطفی همشهریهایمان قرار گرفتن ویکی از مراجعه کنندگان به بیمارستان برخورد بسیار نابجا وبدی با این پزشک غیر بومی داشتن که منجر به استعفای این پزشک متخصص شد،ومتاسفانه فقط این مورد نبوده ونیست… به نظر شما نباید اول خود ما مردم این شهر فرهنگ درست برخورد کردن ودرست استفاده کردن ازامکانات رو یاد بگیریم؟!البته من اصلا قصد توهین یازیر سوال بردن کسی رو ندارم چون خودماییم که با رفتاری اشتباه،کوچک یا بزرگ،به خودمون صدمه میزنیم.نمونه اش همین برخورد نادرستی که باتعدادی از پزشکهای بیمارستان میشه.

  2. با سلام خدمت دکتر رضائی و تشکر از زحماتشون که البته وظیفه هم هست و ماهم از انجام وظیفه اخلاقا تشکر میکنیم اما باید بیشتر از اینا کاربشه پزشک متخصص نداشتن برای یک بیمارستان ضعف هست یا نیست؟دلتنگ کننده هست یا نه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.