درباره کتاب گلزار ادب لرستان (لکستان)/کیومرث میرزابیگی

درباره کتاب گلزار ادب لرستان(لکستان)

کتاب گلزار ادب لرستان یکی از معدود آثاری است که در نیم قرن گذشته توانسته است دربین آثار زیادی که در پیرامون فرهنگ و ادبیات قوم لک تدوین شده است جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص دهد ودر معرفی فرهنگ غنی قوم لک سهم بسزایی داشته باشد .بی شک خلق این اثر بزرگ تلاش بی وفقه و شبانه روزی بانیان آن را به دنبال داشته است که توانسته اند مجموعه ای چنین بی نقص و بی بدیل را گرد آوری نمایند . این اثر بزرگ که در نوع خود کم نظیر است می توان آن را یک مجموعه کامل در معرفی ادبای بزرگ قوم لک دانست وبه خوانندگان این اثر کمک می کند تا با شعرا و سخنوران بزرگی که مقام شامخ و والایی در بنای ادبیات قوم لک داشته اند آشنا سازد .

مولف محترم این اثر علاوه بر معرفی شعرا و زندگینامه آنان به شخصیت های تاریخی قوم لک نیز می پردازد ودر این مجمو عه یک سری اطلا عات تاریخی و جغرافیایی را به خوانندگان می دهد و البته این از ویژگیهای بارز و برجسته این اثر می باشد .

اشاره کامل به زندگینامه بعضی از شعرای لک که در هاله ایی از تاریکی و گمنامی بسر برده اند نشان از همت بزرگ و پشتکار والا و نهایت دقت نویسنده بزرگ این اثر می باشد .

گردآوری این تذکره الشعرای بی نظیر در آسمان پر فروغ ادبی لک از هر حیث قابل توجه و احترام است و بدون شک تحقق این مهم ,آرزو و آرمان دیرینه قوم بزرگ لک بوده که با همت این بزرگ مرد جامه عمل به خود پوشانیده است . مولف این اثر تاریخی دانشمند و محقق معروف مرحوم اسفندیار غضنفری امرایی فرزند نظر علی خان است که در اردیبهشت ماه ۱۲۹۴هجری شمسی در کوهدشت طرهان به دنیا آمد ,استاد غضنفری که آثار فراوان دیگری را پیرامون فرهنگ قوم لر و لک به نگارش در آورده است با کمک مرحوم غلامحسین رضایی(شهردار سابق هرسین) توانسته است این تذکره بزرگ را تدوین و تالیف نماید.

البته سهم بزگ مرحوم غلامحسین رضایی در گرد آوری این مجموعه کم نظیر بدون شک ستودنی است که با عشق و علاقه تمام در کنار محقق بزرگ مرحوم غضنفری موفق شده اند تا یک اثر جاودانه را به نحو احسن خلق نمایند .

مقدمه ای که توسط مرحوم غلامحسین رضایی بر این اثر افزوده شده است بی نهایت این اثر را پر بارتر نموده است و او را به نهایت کمال و زیبایی معرفی می نماید و البته اگر همت و تلاش شبانه روزی مرحوم رضایی نمی بود تحقق این امر بزرگ دشوار می نمود.

این مجموعه در چندین نوبت به چاپ رسیده که در هر نوبت نایاب شده است ,در این اثر شرح حال ۱۲۹ شاعر بزرگ دیده می شود که قریب اتفاق این بزرگان لک زبان می باشند (استاد ترکه امیر ،استاد نجف آزاد بخت ،ملا منوچهر کولیوند ،بابا طاهر عریان ،غلامرضا ارکوازی،ملا حقعلی سیاهپوش) .

به هر جهت خدمت این دو بزرگ مرد به فرهنگ و ادبیات قوم لک و لر بسیار بسیار در خور اهمیت و توجه است و البته وظیفه همگان است زحمات صادقانه مولف فقید را پاس بداریم ودر معرفی این اثر ادبی به فرزندانمان بکوشیم .

کیومرث میرزابیگی

۱۲ نظر

 1. سایت بسیار جامعی بوددر مورد لرستان در مورد آبشار بیشه چیزی ندیدم. نقشه داخل سایت کار بسیار خوبی بود.

 2. نورالدین عباسی

  کارت عالی بود به جان رحمت…

 3. امیررضا زمانی

  مقدمه و معرفیتون راجع ب این کتاب که خیلی عالیه. یه معرفی تقریبا کامل ب نظر می رسه ,ولی بد نیست چن تا گزیده به عنوان اشانتیون هم که شده از این کتاب می اوردید که ببینیم تعریفتون دور از. حقیقت نباشه، در کل اگه واقعا ادم لک شناس باشه باید بفهمه حتی زبان گفتاریشونم ایجاب نمی کنه مودب باشن. چه برسه………

 4. امیررضا زمانی

  اشتباه تایپی ک یه جمله. نمیشه.بیشتر میشه گفت دیدگاهمونه

  • اما دوست بزرگوار من
   زبان لکی و قدمت تاریخی این قوم چیزی غیر از آنچه که شما می پندارید را نشان می دهد.
   چطور می گید زبان گفتاری شون هم ایجاب نمی کنه مودب باشن ، این حرف شما توهین به این قوم بزرگ است.
   در هر زبانی آدم میتونه مودب باشه و میتونه بی ادب ، همچنان که در تمام اقوام و زبان ها انسانهای با ادب و فرهیخته وجود دارن و انسانهای بی ادب هم هستن
   من امیدوار بودن اشتباه تایپی بوده باشه

 5. امیررضا زمانی

  ولی متاسفانه این قوم بزرگ بیشتر جنبه منفیشو دارن بکار می برن. اصلا من تاریخچه این قوم و نمیدونم ازتون میخوام گرد اوری شده هایی بهم بدید ک به عقیدتون بتونم ایمان بیارم.

  • چطور می فرمایید بیشتر جنبه منفی در حالی که میگید از این قوم شناخت تاریخی ندارید
   این نوع قضاوت ، قضاوت درستی نیست ، جور در نمیاد کسی با نام غیر واقعی بیاد و توی فضای مجازی اونطور که شایسته یک قوم نباشه در موردشون حرف بزنه و بعدشم بگه خیلی در موردشون نمیدونم
   این نشون میده یه جایی ، یه طوری (…) از یک فرد لک آسیب روحی بهتون وارد شده و کینه این قوم رو به دل گرفتید و قضاوت ناعادلانه میکنید در حالی که در هر قومی افراد ناشایست وجود دارن و افراد محترم هم همچنین ، پس نمیشه شما چون از فرد لکی مسئله ناخرسندی ملاحظه کردید بیاید و به همه آنها توهین کنید.

 6. امیررضا زمانی

  با سلام خدمت الگوی خودم. استاد شما قراربود گزیده هایی از گلزار ادب بذارید تو سایتتون. ندیدم متا سفانه

 7. مهدی اسدیان بیرانوند

  این چه نوع معرفی کردند هست هیمن تند روی ها و معرفی کردند های بی خودی باعث شده تو ویکپدیا ما رو به دردسر بندازه
  اقا نوشته لرستان(لکستان) یعنی چی؟
  مشخصه اشعار و ادبیات لرستان و غرب ایران ریشه در لکی دارد. شکی در این نیست.برای همین هست برخی کتاب اقایی غنضفری را گزیشنی میدونن و این اتهام رو میزنند.
  مانند کف روی اب نباشید عمقی و ژرف به زبان لکی بپردازید .
  همه میدادند لک زبانی جداست از لری و البته کردی ولی باید دانست. این نام بر اینها گذاشته شده است. الماس بیگ لرستانی(خان الماس) زبان شعر لکی
  شاه خوشین(مبارکشاه لرستانی)(اشعار لکی؛گورانی) و بهلول
  حتی شاهنامه لکی و زبان درباری اتابکان لرستان ولی
  تامل کنید

  • رضا بیرانوند- مشهد

   لکی زبان اصلی لرستان و مردم لرتبار است. عمده ادبیات لرهای فیلی به زبان لکی غنی از محتوا سروده شده.
   متاسفانه برخی این وسط دارن تفرقه افکنی و حتی استقلال طلبی میکنند!!!!
   ما بیش از ۸۰% جمعیت فعلی لرستان را تشکیل میدیم و به جای گرفتن حقمون توسط صدا و سیما و مسئولان خرم آبادی، عده ای ادعای استقلال قومیتی و فرهنگی می کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.