آیا حوزه انتخابیه سلسله و دلفان تفکیک خواهد شد؟ اما و اگرهای تصویب این طرح

بر اساس این طرح یک نفر به نمایندگان لرستان اضافه خواهد شد , گفته می شود این نماینده به حوزه انتخابیه سلسه و دلفان اضافه‌ شده و این حوزه به دو بخش: تقسیم می شود. ۱- “حوزه انتخابیه دلفان و سه بخش تابعه با یک نماینده” ۲- “”حوزه انتخابیه سلسله و بخش مرکزی با یک نماینده”

استان لرستان در حال حاضر دارای ۹ نماینده در مجلس شورای اسلامی است که با افزایش یک نماینده، تعداد نمایندگان استان به ۱۰ نفر خواهد رسید.

http://yaftenews.ir/images/95/3-95/namayande10.jpg

در واقع با این افزایش نمایندگان استان به ده نفر ، قدرت سیاسی و چانه زنی مجمع نمایندگان لرستان افزایش خواهد یافت زیرا اکنون با اتفاق نظر با همین ده نفر می توانند هر وزیری را به استیضاح بکشانند در حالی که با تعداد ۹ نفر چنین قدرتی ندارند.

بر اساس “طرح اصلاح جدول حوزه‌های انتخابیه مجلس شورای اسلامی و تعداد نمایندگان آن‌ها” افزایش نمایندگان مجلس در دوره آینده به این شرح است:

خوزستان ۳ نماینده – آذربایجان شرقی – اصفهان ، البرز ، چهارمحال و بختیاری و کرمان هر کدام ۲ نماینده – آذربایجان غربی ، اردبیل ، ایلام ، بوشهر ، تهران ، مرکزی ، خراسان رضوی ، خراسان شمالی و خراسان جنوبی ، زنجان ، سیستان و بلوچستان ، فارس ، قزوین ، گلستان ، لرستان ، هرمزگان ، همدان و یزد هر کدام یک نماینده

طبق قانون هر ۱۰ سال یک‌بار بر اساس میزان جمعیت ، موقعیت سیاسی و جغرافیایی ، تعداد نمایندگان مجلس حداکثر ۲۰ نفر می‌تواند افزایش یابد اما اکنون سالهاست این قانون به بهانه تحمیل بار مالی به دولت اجرایی نشده است.

شایان ذکر است ، برای اجرایی شدن این طرح باید منتظر ماند که آیا این طرح در صحن علنی مجلس نیز تصویب خواهد شد و همچنین آیا از فیلتر شورای نگهبان عبور خواهد کرد یا خیر؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.